Kandidát na prezidenta Hynek: šéf zbrojařů a zakladatel strany Realisté

Podívejte se na profil prezidentského kandidáta Jiřího Hynka.

Profil Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Asociace obranného průmyslu a člen Realistů Jiří Hynek | Foto: Michal Šula / MAFRA / Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Datum a místo narození: 20. prosince 1960 v Ústí nad Labem

Vzdělání: absolvent Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, oboru matematická informatika, teoretická kybernetika a teorie systémů, titul RNDr. (1988).

Současná pozice: prezident a výkonný ředitel Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky (AOBP; od roku 2011), která sdružuje zbrojařské firmy.

Kariéra: vývojový pracovník v Tesle Kolín; v roce 1990 spoluzaložil firmu na software a ekonomické poradenství; od roku 1992 zastával významné manažerské pozice, byl například generálním ředitelem Karlovarského porcelánu nebo předsedou představenstva a generálním ředitelem společnosti Praga, ředitelem státního podniku VOP-026 Šternberk či ředitelem Správy základních registrů.

Stranická příslušnost: člen a zakladatel strany Realisté

Ocenění: v roce 2008 získal od náčelníka Generálního štábu armády Čestný odznak Přemysla Otakara II., krále železného a zlatého.

Rodina: podruhé ženatý; má čtyři děti (tři syny a dceru)

Ostatní:

  • Jeho prezidentskou kandidaturu představili Realisté v srpnu, v polovině října pak Hynek oznámil, že kandidaturu podal u ministerstva vnitra. Ke konci října měl podporu 29 poslanců z osmi stran.
  • Ve funkci hlavy státu by se snažil být vyslancem českého průmyslu v zahraničí, prosazoval by národní zájem a jeho prioritou by byla bezpečnost. Hynek podporuje členství České republiky v NATO, nesouhlasí naopak s přijetím eura. Evropská unie (EU) se podle něj musí změnit, pokud se nechce rozpadnout.
  • O přijímání uprchlíků musí podle Hynka rozhodovat vláda na základě "národního zájmu", migrační kvóty odmítá. EU by měla podle něj pomáhat lidem, kteří pomoc potřebují, nejsou bezpečnostním rizikem a jsou pro společnost přínosem.
  • Hynek je také nedovede představit situaci, při níž by uděloval amnestii. Milosti by uděloval pouze ve výjimečných případech, jako jsou například humanitární důvody. Nepřipouští trest smrti.
  • Byl ústeckým lídrem Realistů v říjnových sněmovních volbách, ve kterých ale nová strana skončila až na 13. místě (0,71 procenta hlasů).
  • Hynek vede českou delegaci v průmyslovém poradním orgánu NATO (NIAG - NATO Industrial Advisory Group), působí také v lektorském týmu vysoké školy CEVRO Institut.
  • Je členem Mensy ČR.
  • Žije v Jesenici. Mezi své koníčky řadí šachy, sport (je dlouholetým účastníkem Jizerské padesátky), přírodu a rybaření.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme