Kandidát na prezidenta Hynek: šéf zbrojařů a zakladatel strany Realisté

Podívejte se na profil prezidentského kandidáta Jiřího Hynka.

Profil Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Asociace obranného průmyslu a člen Realistů Jiří Hynek | Foto: Michal Šula / MAFRA / Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Datum a místo narození: 20. prosince 1960 v Ústí nad Labem

Vzdělání: absolvent Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, oboru matematická informatika, teoretická kybernetika a teorie systémů, titul RNDr. (1988).

Současná pozice: prezident a výkonný ředitel Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky (AOBP; od roku 2011), která sdružuje zbrojařské firmy.

Kariéra: vývojový pracovník v Tesle Kolín; v roce 1990 spoluzaložil firmu na software a ekonomické poradenství; od roku 1992 zastával významné manažerské pozice, byl například generálním ředitelem Karlovarského porcelánu nebo předsedou představenstva a generálním ředitelem společnosti Praga, ředitelem státního podniku VOP-026 Šternberk či ředitelem Správy základních registrů.

Stranická příslušnost: člen a zakladatel strany Realisté

Ocenění: v roce 2008 získal od náčelníka Generálního štábu armády Čestný odznak Přemysla Otakara II., krále železného a zlatého.

Rodina: podruhé ženatý; má čtyři děti (tři syny a dceru)

Ostatní:

  • Jeho prezidentskou kandidaturu představili Realisté v srpnu, v polovině října pak Hynek oznámil, že kandidaturu podal u ministerstva vnitra. Ke konci října měl podporu 29 poslanců z osmi stran.
  • Ve funkci hlavy státu by se snažil být vyslancem českého průmyslu v zahraničí, prosazoval by národní zájem a jeho prioritou by byla bezpečnost. Hynek podporuje členství České republiky v NATO, nesouhlasí naopak s přijetím eura. Evropská unie (EU) se podle něj musí změnit, pokud se nechce rozpadnout.
  • O přijímání uprchlíků musí podle Hynka rozhodovat vláda na základě "národního zájmu", migrační kvóty odmítá. EU by měla podle něj pomáhat lidem, kteří pomoc potřebují, nejsou bezpečnostním rizikem a jsou pro společnost přínosem.
  • Hynek je také nedovede představit situaci, při níž by uděloval amnestii. Milosti by uděloval pouze ve výjimečných případech, jako jsou například humanitární důvody. Nepřipouští trest smrti.
  • Byl ústeckým lídrem Realistů v říjnových sněmovních volbách, ve kterých ale nová strana skončila až na 13. místě (0,71 procenta hlasů).
  • Hynek vede českou delegaci v průmyslovém poradním orgánu NATO (NIAG - NATO Industrial Advisory Group), působí také v lektorském týmu vysoké školy CEVRO Institut.
  • Je členem Mensy ČR.
  • Žije v Jesenici. Mezi své koníčky řadí šachy, sport (je dlouholetým účastníkem Jizerské padesátky), přírodu a rybaření.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme