K urnám může přijít až 370 tisíc prvovoličů. V pátek mohou volit i ti, kterým nebylo 18 let

Poprvé vloží lístky do obálek a vhodí je do hlasovacích schránek. K urnám zamíří i takzvaní prvovoliči. Přijít může až 370 tisíc mladých lidí, kteří zatím ve sněmovních volbách nehlasovali. Vyplývá to z informací uvedených na stránkách Českého statistického úřadu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby (ilustrační foto) | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

„Na základě programů nebo debat se snažím dohledávat co nejvíc informací, abych si mohl ověřit, že svůj hlas pak hodím dobře,“ vysvětluje student Gymnázia Karla Sladkovského v Praze Otakar Pokorný, jak vybíral stranu, kterou bude volit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prvovoliči míří k volbám. Poprvé hlasovat může až 370 tisíc mladých lidí. Natáčel Václav Štefan

„Sledoval jsem rozhovory a videa, hlavně na YouTube. Díval jsem se třeba na server Demagog, abych si mohl ověřovat pravdivost výroků politiků,“ doplňuje.

Mladíkovi bylo v září 18 let a k urnám tak půjde poprvé. O politiku se zajímá už druhý rok. „Přišlo mi lepší mít rozšířenější přehled, než kdybych teď tápal, vybíral narychlo a v podstatě vařil z vody,“ podotýká Pokorný.

Tipněte si vítěze voleb. Trefte strany, které překročí 5% hranici, a vyhrajte ceny

Číst článek

S tím, že by strana, kterou vybere, splnila všechny své sliby, Pokorný nepočítá. „Ale myslím, že je pořád dobré naléhat na to, aby sliby byly splněny, když už těm politikům tu důvěru dáme,“ doplňuje.

Z jeho třídy podle něj půjde k volbám přes devadesát procent spolužáků. Kam má jít mladík odevzdat svůj hlas, už ví. „U mě je to škola, kam jsem chodil na základku. S sebou si musím vzít hlasovací lístky a občanský průkaz. A potom si dát pozor a nehodit dva nebo tři lístky,“ vyjmenovává, na co si má dát pozor.

Hlasovat přijde zhruba polovina prvovoličů

Ke sněmovním volbám může letos poprvé přijít zhruba 370 tisíc lidí. Vyplývá to z údajů uvedených na stránkách Českého statistického úřadu. Podle dat společnosti Median chodí k urnám zhruba polovina prvovoličů.

Rozhovory, vizitky, kvízy. Vše, co potřebujete vědět o volbách na jednom místě

Číst článek

„Je to dlouhodobý trend a je to samozřejmě i trend vysledovaný z minulých voleb do Poslanecké sněmovny, který je dlouhodobě stabilní,“ říká pro Radiožurnál sociolog agentury Martin Buchtík.

Podle dat agentury SC&C obecně platí, že čím mladší člověk, tím s menším předstihem má vybráno, koho bude volit.

V roce 2010 se podle agentury polovina prvovoličů rozhodla až v posledních dvou týdnech před volbami. Vybrat si své zástupce do sněmovny mohou i ti lidé, kterým ještě v pátek nebude 18 let

„Volit může každý státní občan České republiky, který alespoň ve druhý den voleb dosáhl věku 18 let. Takový volič může k volbám přijít už v pátek. Kromě věku je překážkou volebního práva také omezení svéprávnosti k výkonu tohoto práva nebo omezení osobní svobody z důvodu ochrany zdraví obyvatel České republiky,“ vysvětluje Klára Pěknicová z ministerstva vnitra.

Hranice 18 let je zákonem pevně daná a nemá na ní vliv ani takzvané zplnoletnění.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme