Kdo chce být váš prezident? Přehled devíti kandidátů, kteří se utkají v boji o Pražský hrad

O funkci prezidenta České republiky bude 13. a 14. ledna v roce 2023 bojovat devět kandidátů. Původní rozhodnutí ministerstva vnitra poupravil Nejvyšší správní soud. Vyřadil Denisu Rohanovou a naopak přidal Karla Didiviše. Server iROZHLAS.cz přináší profily všech kandidátů, kteří se boje o Pražský hrad zúčastní.

Praha (Aktualizováno: 12:25 13. 12. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentské volby 2023

Prezidentské volby 2023 | Zdroj: Český rozhlas

O Hrad nakonec nakonec zabojuje osm mužů a jedna žena. Kandidáti na prezidenta musí mít podporu minimálně deseti senátorů nebo 20 poslanců nebo 50 tisíc řadových občanů.

Přečtěte si profily jednotlivých kandidátů:

Největší šance na vítězství mají podle průzkumů bývalý představitel armády a NATO Petr Pavel a bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová, kteří kandidují s podporou více než 80 000 občanů, a také expremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, kterého podpořili jeho poslanci.

Přihlášky letos znovu odevzdali senátoři Pavel Fischer (nezávislý) a Marek Hilšer z klubu Starostů, kteří se o úřad hlavy státu neúspěšně ucházeli už před pěti lety. Oba kandidují s podporou kolegů z horní parlamentní komory, Fischer měl i nominační podpisy poslanců.

Do prezidentských voleb se přihlásili také předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula, poslanec SPD Jaroslav Bašta, bývalý rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima, prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová. Tu ale Nejvyšší správní soud vyřadil.

Podnikatel Karel Diviš původně neuspěl, po zásahu soudu byl ale do volby vrácen.

Přijatí kandidáti budou mít ze zákona prostor ve vysílání České televize a Českého rozhlasu, a to v době od 28. prosince do 11. ledna. Každé z těchto veřejnoprávních médií musí pro jejich prezentaci vyčlenit dohromady pět hodin vysílacího času. První kolo prezidentských voleb se uskuteční 13. a 14. ledna. Případné finále, v němž by se utkali dva nejúspěšnější adepti z úvodního rozstřelu, by se uskutečnilo o dva týdny později.

jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme