Miliony ze svého do kampaně vložila jen Nerudová, Babiše sponzoruje ANO a Hilšer si platí jen benzin

Z devítky prezidentských kandidátů má podle zjištění serveru iROZHLAS.cz v plánu ze svého utrácet ve velkém jen Danuše Nerudová. Ta zatím do kampaně z vlastních zdrojů vložila dva miliony korun. Naopak Andrej Babiš (ANO) nebo Denisa Rohanová neplánují utratit ze svých osobních peněz ani korunu. Expremiérovi totiž potřebné finanční zdroje poskytne jeho hnutí ANO, Rohanová na druhé straně čelí exekuci.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O funkci prezidenta ČR v roce 2023 bojovat devět kandidátů. Zleva: Andrej Babiš, Jaroslav Bašta, Marek Hilšer, Pavel Fischer, Danuše Nerudová, Petr Pavel, Denisa Rohanová, Josef Středula a Tomáš Zima

O funkci prezidenta ČR v roce 2023 bojovat devět kandidátů. Zleva: Andrej Babiš, Jaroslav Bašta, Marek Hilšer, Pavel Fischer, Danuše Nerudová, Petr Pavel, Denisa Rohanová, Josef Středula a Tomáš Zima | Foto: René Volfík, Kateřina Cibulka, Kateřina Šulová | Zdroj: koláž iRozhlas.cz, Profimedia, ČTK

Z hlediska toho, kolik na prezidentskou kampaň jednotliví kandidáti dávají ze své kapsy, jsou nadcházející volby soubojem různých typů kandidátů.

Prvním jsou straničtí kandidáti, kterým z velké části kampaň platí jejich hnutí či politická strana. To se týká Andreje Babiše (ANO) a Jaroslava Bašty (SPD).

vyřazení kandidáti

Ministerstvo po kontrole uznalo Karlu Divišovi 49 884 občanských podpisů, Karlu Janečkovi 48 091, Tomáši Březinovi 45 854 a Pavlu Zítkovi 15 190.

Druhou a zároveň nejpočetnější skupinou jsou kandidáti, kteří sice jsou schopni ze svého kampaň částečně financovat, z větší části se ale musí obracet na různé sponzory.

A třetí kategorii měli před páteční ministerskou tiskovou konferencí původně tvořit movití uchazeči o Hrad, kteří mají dostatek finančních prostředků, aby si z drtivé většiny kampaň platili sami. Karel Janeček, Tomáš Březina i Karel Diviš byli ale i přes využití specializovaných agentur na sběr podpisů nakonec ministerstvem vnitra vyřazeni.

O tom, že ani mnohamilionový vklad vlastních peněz do kampaně úspěch nezaručí, napovídají i výdaje z minulých prezidentských voleb. Milionové částky z vlastní kapsy dali do kampaně Michal Horáček a Mirek Topolánek. Prvnímu jmenovanému necelých 40 milionů korun vyneslo čtvrté místo a druhému 7,4 milionu stačilo až na šestou příčku. Finalisté Miloš Zeman a Jiří Drahoš podle oficiálního vyúčtování zaplatili ze svého nula, respektive 76 tisíc korun.

Přehled jednotlivých kandidátů:

Andrej Babiš

Transparentní účet expremiéra Andreje Babiše pro nadcházející prezidentské volby je oproti konkurentům v boji o Hrad atypický už tím, že nejde o jeden, ale hned o dva účty. Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí ve svém seznamu uvádí Babišův nově zřízený volební účet.

Z toho se však příliš vyčíst nedá, šéfovi hnutí ANO na něj lidé posílají halíře, většinou s nelichotivými vzkazy. Aktuálně se na něm nachází jen tisíce korun.

Kandidát na prezidenta Babiš: podnikatel, miliardář a bývalý premiér

Číst článek

Pro hrazení výdajů na kampaň bude sloužit především druhý nový účet nazvaný „ANO – PREZIDENT 2023“ patřící Babišovu hnutí ANO. V minulém týdnu na něj už přistála první desetimilionová finanční injekce.

Babiš už při ohlášení kandidatury oznámil, že dary od občanů či firem vybírat nechce, své peníze do kampaně vložit neplánuje, vše by mělo zaplatit ANO. Ovšem právě díky jeho penězům mohla partaj před lety vzniknout, v posledních letech si ale především díky státním příspěvkům za volební výsledky dokáže ANO vydělat samo.

V Babišově případě ale bude potřeba vyřešit, jak do rozpočtu pro prezidentské volby vyfakturuje i část nákladů na kampaň před nedávnými senátním a komunálními volbami, kdy objížděl zemi v obytném vozu. Expremiér už uvedl, že půjde zhruba o 8,5 milionu korun.

Jak pro iROZHLAS.cz uvedl František Sivera z dohledového úřadu, zda jde o dostatečnou částku, bude jasné až po lednových volbách. „Ve chvíli, kdy skončí volební kampaň na prezidenta republiky, budeme mít do 90 dnů účetnictví kandidáta i jeho zprávu o výdajích. Budeme mít k dispozici i zprávu hnutí ANO ze senátních voleb a i výroční zprávu za rok 2022.“

Nahoru ↑

Jaroslav Bašta

Stranický kandidát SPD Jaroslav Bašta se na kampani zatím spolupodílí 200 tisíci korunami.

Kandidát na prezidenta Bašta: poslanec SPD a bývalý velvyslanec v Rusku a na Ukrajině

Číst článek

Drtivou většinu rozpočtu ale tvoří stranické finance, SPD bývalému disidentovi a exministrovi z dob vlády Miloše Zemana zatím v několika darech na transparentní účet poslalo přes devět milionů korun.

Na pomoc strany se tak Bašta spoléhá nejen co do finanční podpory, ale kolegové z poslaneckého klubu mu podpisy i umožnili samotnou kandidaturu.

Zajímavostí je, že kromě svých vkladů a příspěvků od SPD dostal Bašta už jen jediný finanční dar, ve čtvrtek obdržel pětistovku.

Nahoru ↑

Pavel Fischer

Zkušenosti z minulé prezidentské volby má senátor Pavel Fischer. Ten v roce 2018 skončil na třetím místě s celkovými výdaji na kampaň přesahujícími osm milionů korun. Ze svého si tehdy přispěl 110 tisíci korunami.

Kandidát na prezidenta Fischer: senátor a bývalý diplomat se pokouší o Hrad podruhé

Číst článek

Letos by z jeho vlastních zdrojů mělo na kampaň padnout kolem 300 tisíc korun. „Část příprav na kampaň platil Pavel Fischer z vlastních peněz, šlo zatím o výdaje v řádu desetitisíců korun,“ doplnila pro iROZHLAS.cz jeho mluvčí Mária Pfeiferová.

Na kampaň Fischerovi již na účet přispěl 200 tisíci například nestranický senátní kolega Ladislav Faktor, který v horní komoře sedí v klubu ODS a TOP 09. Dalších 300 tisíc mu poslal Maximilian Albert Matolin.

Nahoru ↑

Marek Hilšer

I další senátor Marek Hilšer už má zkušenost z prezidentské volby. Před pěti lety měl výdaje v hodnotě necelých dvou milionů korun, přičemž se na tom sám podle vyúčtování nepodílel ani korunou.

Kandidát na prezidenta Hilšer: lékař, pedagog a senátor se o post hlavy státu uchází podruhé

Číst článek

Většinu z celkových výdajů tvořily nepeněžité výdaje a podobně plánuje postupovat i nyní.

„Ze svého financuje jen benzin. Cest nebylo úplně málo a v tuto chvíli bych to odhadl na desítky tisíc korun,“ uvedl pro iROZHLAS.cz Hilšerův mluvčí Petr Janoušek.

Výjimkou je letos postup, kdy si část kampaně hradí ze státního příspěvku, na který má právo díky založení hnutí Marek Hilšer do Senátu, skrze které čerpá každoročně 900 tisíc korun.

Z těchto peněz si zatím na transparentní účet poslal 750 tisíc korun. Tento státní příspěvek mu však pokryje jen část celkových nákladů na kampaň.

Nahoru ↑

Danuše Nerudová

Jedna z největších favoritek pro lednové volby, která se v průzkumech voličských preferencí pohybuje na třetím místě, podle mluvčího Štěpána Neubauera do kampaně zatím vložila dva miliony korun ze svého.

Kandidátka na prezidentku Nerudová: ekonomka, vysokoškolská pedagožka a bývalá rektorka

Číst článek

V porovnání s celkovým součtem darů, které jí na transparentní účet přišly, však jde jen o zlomek. Přes všechny výdaje má nyní na kontě zůstatek přes 10 milionů korun.

Tím největším jednorázovým darem bylo pět milionů od majitele sítě drogerií Teta Martina Moravce. „Večer jsem dostal syna. Zaslouží si vlast s budoucností, kde prezident bude demokrat. Po 20 letech zmaru je tu naděje, co slušnost spojuje,“ připsal k poznámce k daru.

Nahoru ↑

Petr Pavel

Prozatímním rekordmanem ve sběru darů je Petr Pavel, jeden z největších favoritů nadcházející volby. Dohromady už mu dárci na transparentní účet naposílali přes 33 milionů korun, z nichž už dvě třetiny utratil.

Kandidát na prezidenta Pavel: bývalý šéf české armády i předseda vojenského výboru NATO

Číst článek

Z vlastních peněz si zatím na kampaň sám Pavel příliš nepřispěl. Podle své mluvčí Evy Hromádkové se jeho osobní příspěvek pohybuje v řádech tisíců korun.

Nahoru ↑

Denisa Rohanová

Zřejmě nejméně známá a v této souvislosti i nejpřekvapivější kandidátka mezi finálovou devítkou je prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová. Co se týče financování kampaně, čelila zprvu zásadní překážce. Před pár měsíci jí kvůli milionovému dluhu obstavil transparentní účet exekutor.

„Páni exekutoři díky bohu už pochopili, že transparentní účet není nic, co by byly prostředky kandidáta, což jsem říkala od první chvíle. Takže v tuto chvíli je transparentní účet čistý,“ řekla pro iROZHLAS.cz Rohanová.

Kandidátka na prezidentku Rohanová: šéfka sdružení dlužníků

Číst článek

A podotkla, že i kvůli tomu zatím postrádá jakékoliv sponzory. Podle jejích slov je má ale domluvené a brzy se na účtu jejich dary objeví.

Zatím získala pouhé dva příspěvky. Už v červenci 10 tisíc a nyní další tisícovku. I v této metrice platí za outsidera nadcházejících prezidentských voleb.

Vlastní vklady Rohanová neplánuje. „Z vlastních peněz přece nic dávat nemůžu. Ve chvíli, kdy vydělám peníze, tak se snažím uhradit částku dluhu, která zbývá,“ říká.

A její manažer Martin Legnavský k tomu dodává: „Vklad kandidátky do kampaně je pouze nehmotný.“

Nahoru ↑

Josef Středula

Bývalý kandidát na prezidenta Středula: odborářský předák

Číst článek

Odborářský předák Josef Středula si na účet na kampaň zatím ze své kapsy poslal dvakrát 50 tisíc korun. Většinu peněz ale získává díky desetitisícovým a statisícovým příspěvkům jednotlivých firem či osob, z nichž největším darem bylo prozatím 250 tisíc korun od Motor Jikov Group, a. s.

„Do kampaně jsem vložil i čas určený rodině, který je jen těžko vyčíslitelný,“ doplnil v odpovědi pro iROZHLAS.cz Středula.

Nahoru ↑

Tomáš Zima

Bývalý rektor Univerzity Karlovy a současná hlava lékařského konzilia, které se stará o prezidenta Miloše Zemana, si na vlastní transparentní účet přispěl zatím jedním 150tisícovým darem.

Kandidát na prezidenta Zima: bývalý rektor Univerzity Karlovy a šéf lékařského konzilia hlavy státu

Číst článek

Pro iROZHLAS.cz Zima doplnil, že v řádech statisíců korun by se měl pohybovat i celý jeho příspěvek na vlastní kampaň. To je v souladu s dřívější kandidátovou deklarací, že hodlá vést nízkorozpočtovou kampaň.

Největším sponzorem Zimovy kampaně je s 500tisícovým darem již od června podnikatel Jiří Malúš, který do roku 2009 vlastnil zemědělský koncern Agropol. Ten před třinácti lety koupil Zimův současný soupeř v prezidentských volbách Andrej Babiš.

Nahoru ↑

Vyřazení kandidáti

Již zmíněná trojice movitých kandidátů Karel Janeček, Tomáš Březina a Karel Diviš byla nakonec po ministerském přezkumu vyškrtnuta.

První dva si podle svých vyjádření plánovali platit celou kampaň čistě ze svého. „Mám  výhodu, že si to můžu zaplatit sám,“ řekl Janeček, který se díky tomu považuje za nezávislého kandidáta. Na účet už si naposílal přes 34 milionů korun. Poslední více než pětimilionový vklad v pátek, tedy v den, kdy byl ministerstvem z volby vyřazen.

Březina, Diviš, Janeček i Zítko. Neúspěšní kandidáti na prezidenta se chtějí odvolat ke správnímu soudu

Číst článek

Březina si na transparentní účet stačil poslat necelých 9,5 milionu a většinu z této částky i utratit.

To Karel Diviš je mírně odlišným případem. Seznam Zprávám před časem řekl, že není tak bohatý, aby si po vzoru Janečka a Březiny mohl dovolit dát ze své kapsy do kampaně celý 40milionový limit pro první kolo. Celkem si na volební účet vložil 6,7 milionu korun.

Aktivista Pavel Zítko šířící na sociálních sítích dezinformace všeho druhu, mimo jiné i o údajném utajeném bratranci premiéra Fialy či o koalicích prezidentských kandidátů, byl také vnitrem s pouhými 15 tisíci podpisy vyřazen, přestože deklaroval, že sesbíral potřebných 50 tisíc za pouhých pár dní před uzávěrkou.

Jak již dříve iROZHLAS.cz informoval, Zítko ale sbíral podpisy i po skončení limitu a 24. listopadu je byl na vnitro odevzdat, přestože mu pracovníci resortu řekli, že k podpisům už přihlížet nemůžou.

Zítko na dotazy redakce k tomu, kolik vlastních peněz do kampaně dává, nereagoval. Z jeho transparentního účtu lze vyčíst, že si sám nepřispívá a spoléhá na drobné dárce. Aktuální zůstatek je přes sto tisíc korun.

Dalšími vyřazenými uchazeči, kteří ale vesměs ani nevedli kampaň, jsou Jiří Kotáb, Terezie Holovská, Libor Hrančík, Anna Kašná, Josef Roušal, Roman Lalik, Václav Hačecký, Roman Hladík a Jiří Horváth.

Jakub Grim Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme