Jak se volilo ve vašem okrsku? Prohlédněte si nejpodrobnější mapu výsledků druhého kola senátních voleb

Jan Cibulka a Petr Kočí |

Čtěte dále

Interaktivní mapa, kam server iROZHLAS.cz zakreslil výsledek druhého kola senátních voleb v každém jednotlivém okrsku, ukazuje do nejmenších podrobností, kde uspěli – a kde naopak pohořeli – všichni kandidáti do Senátu.

Myší vyberte okrsek

Kdyby se hlasovalo jen v okrsku 3037, který leží u křižovatky Ohrada mezi ulicemi Koněvova, Jeseniova a Jana Želivského, nemusel se nejaktivnější senátor Libor Michálek loučit se svým místem v horní komoře. Nad vyzyvatelem Markem Hilšerem tady pirátský senátor zvítězil přesvědčivým poměrem hlasů 105 ku 37. Ve všech ostatních okrscích volebního obvodu Praha 2 – kam patří i větší část Prahy 3 a menší část Prahy 9 – jej ovšem někdejší prezidentský kandidát přesvědčivě porazil: celkem získal 11 903 proti Michálkovým 3022.

„Některé ženy, voličky, se opravdu rozhodují třeba pouze podle vizáže, takže proti tomu by se dalo asi těžko něco dělat,“ komentoval to pro server iROZHLAS.cz poražený Michálek.

Téměř stejně přesvědčivě jako Hilšer v Praze zvítězil v Brně rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek: připadly mu všechny okrsky v obvodu Brno-město s výjimkou dvou: jednoho v Kohoutovicích, kde prohrál o tři hlasy, a druhého ve Starém Lískovci, kde ho kandidát ANO Jaromír Ostrý porazil o čtyři hlasy.

Ukazuje to nejpodrobnější mapa, jakou lze vůbec na základě volebních výsledků nakreslit. Nejsou v ní vidět jen výsledky v jednotlivých obcích, kterých máme v Česku něco šest tisíc, ale i ve všech volebních okrscích. Prozkoumejte ji a zjistíte, jak a kde uspěli všichni kandidáti do Senátu.

Jan Cibulka a Petr Kočí