Koho volili vaši sousedi? Prohlédněte si nejpodrobnější mapu výsledků prvního kola prezidentské volby

Miloš Zeman zvítězil ve všech krajích s výjimkou Prahy. Detailnější pohled na volební mapu ovšem ukazuje pestřejší obrázek: Jiří Drahoš výrazně bodoval v centrech větších měst, ale také v okolí rodného Jablunkova nebo v horských střediscích. A jak to dopadlo u vás?

Praha

Myší vyberte obec.

Ze 14 866 volebních okrsků zvítězil dosavadní prezident Zeman ve 12 119, tedy v 82 procentech. Jiří Drahoš měl navrch ve 2 672 volebních místnostech.

Ve srovnání s prvními dvěma další kandidáti už jen paběrkovali: vítězství Pavla Fischera hlásí 50 volebních komisí (například v jednom z okrsků ve Valašských Kloboukách či v Telči a také v osmi okrscích zahraničních), Michal Horáček vyhrál na 18 místech (šest jeho vítězných okrsků najdete v Roudnici nad Labem, kde bydlí), Marek Hilšer na pěti (například v Úhořilce na Havlíčkobrodsku nebo v Xaverově na Benešovsku). Mirek Topolánek dosáhl jen na dvě remízy.

U dvou postupujících kandidátů je v mapě jasně vidět nerovnoměrné zeměpisné rozložení vítězných okrsků: zatímco Zeman ovládl velkou většinu venkova, Drahoš je silný především v Praze a jejím širokém okolí, v Brně a také v centrech dalších větších měst. Výrazně z mapy v jejím nejvýchodnějším cípu vystupuje Drahošův rodný Jablunkov a přilehlé obce, kde zvítězil často i s nadpoloviční většinou hlasů.

Další opěrné body Drahošovy podpory je vidět v horách: v Orlických, Jizerských, v Krkonoších i na Šumavě. Spíše než podpoře místních to lze ovšem připsat množství rekreantů z měst, kteří tu volí na voličský průkaz. Podobným případem jsou například Lázně Jeseník, kde se o víkendu 60. česko-slovenská psychofarmakologická konference. Devět stovek delegátů tu zřejmě přispělo k tomu, že v moři červených Zemanových okrsků se objevil fialový Drahošův ostrůvek.

Jan Cibulka a Petr Kočí