Noví zastupitelé jednají o složení radnic. Ostravu povede vítězné ANO, v Plzni obešli vítěze voleb

Češi o víkendu rozhodli o složení obecních zastupitelstev a už v prvním kole vybrali tři senátory. Nejvíc finalistů do druhého kola má hnutí ANO. Vítězství v komunálních volbách si připsala hlavně sdružení nezávislých kandidátů, nejvíce ze strany KDU-ČSL a ODS. Výrazněji si polepšilo opoziční hnutí SPD, mírně ANO, které uspělo ve většině velkých měst. V porovnání s výsledkem v roce 2018 zaznamenaly propad počtu zastupitelů strany vládní koalice.

SLEDOVALI JSME ONLINE Praha (Aktualizováno: 22:57 25. 9. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby ve Starém Plzenci v okrese Plzeň-město

Volby ve Starém Plzenci v okrese Plzeň-město | Foto: Tomáš Maleček | Zdroj: Český rozhlas

Ze 13 krajských měst zvítězilo hnutí ANO v osmi z nich, v pěti uspěly vládní strany. V Praze vyhrála koalice Spolu pro Prahu tvořená ODS, KDU-ČSL, TOP 09, v Brně kandidátka Společně (ODS a TOP 09).

Kdo mandáty získal, kdo ztratil a komu se dařilo a nedařilo v koaličních kandidátkách

Číst článek

Letos byli v prvním kole zvoleni tři senátoři, nejvíc od roku 1996. Tehdy se v premiérových volbách dostali do Senátu v prvním kole čtyři politici. Na Orlickoústecku letos uspěl starosta Letohradu Petr Fiala (KDU-ČSL), na Bruntálsku senátor ANO a ředitel nemocnice Ladislav Václavec a v Praze 6 obhájil mandát místopředseda Senátu Jiří Růžička (navržen TOP 09) z klubu Starostů.

Vítězem prvního kola senátních voleb je ANO před ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Premiérové zastoupení v senátním finále bude mít za týden z parlamentních stran SPD. Strany vládní koalice si ale bez ohledu na výsledek voleb většinu v horní parlamentní komoře udrží.

Jednání o koalicích

První výsledky voleb začaly přicházet už zhruba půl hodiny po uzavření volebních místností. Celkové sečtení volebních okrsků ohlásil Český statistický úřad kolem šesté hodiny ranní v neděli.

V reakci na výsledky začali nově zvolení obecní zastupitelé a zastupitelé magistrátů v krajských městech vyjednávat o možných koalicích.

Například hnutí ANO v Plzni jedná o spolupráci s Piráty a STAN. Zástupci stran už podepsali memorandum a kopírují tím plzeňskou krajskou koalici. Nová koalice tak získá 25 křesel v 47členném zastupitelstvu. Vítězem ale v Plzni bylo vládní uskupení Spolu a může na základě koaliční dohody skončit v opozici. Lídr ANO Roman Zarzycký se stane primátorem a prvním místopředsedou bude Pavel Bosák, lídr plzeňských Pirátů, uvedl pro Český rozhlas Zarzycký.

Proti dohodě s ANO se ale postavil předseda Pirátů Ivan Bartoš. Chce využít kontrolní mechanismy v pirátské straně, uvedl dnes na twitteru. O věci také jednal s předsedou STAN Vítem Rakušanem.

V Praze ve volbách vyhrála koalice Spolu. Ta už se dohodla, že na radnici vytvoří společný klub. Kandidát na primátora Bohuslav Svoboda z ODS chce o další spolupráci jednat nejdřív s Piráty a hnutím STAN. Mohla by tak vzniknout koalice podobně jako v poslanecké sněmovně. Povolební vyjednávání mají podle Svobody začít už v neděli 25. září.

„Považujeme to za principiálně výhodné, funkční. Máme určitou představu, že tyto strany mají program, který je snazší, kompatibilnější,“ uvedl Svoboda. Jednání s hnutím ANO nebo SPD naopak kandidát na primátora odmítl.

„Je logické pokračovat v nějakých stávajících projektech s koaličními partnery, se kterými jsme čtyři roky ve vládě magistrátům,“ uvedla ve vysílání Radiožurnálu Jana Komrsková, dvojka na pražské kandidátce kandidátské listině Pirátů.

Ve vedení Vsetína chce znovu být Jiří Čunek z KDU-ČSL, potvrdil to Českému rozhlasu. Lidovci sice skončili na druhém místě za ANO, mohou se ale dohodnout s dalšími stranami a ANO obejít. Čunek, který byl na posledním místě kandidátky, označil výsledek za dobrý.

Blízko dohodě jsou i v Ostravě. Tam vyhrálo hnutí ANO se ziskem víc než třetiny hlasů. Současný primátor Tomáš Macura se chce domluvit se současnými koaličními partnery, tedy ODS, lidovci a Piráty.

Jak pokračuje sestavování koalicí v dalších obcí pro vás sledujeme v online reportáži.

Barbora Navrátilová, lum, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme