Voliči v Ostravě hlásí poškozené lístky. U jmen kandidátů byly díry

Někteří voliči dostali v Ostravě děravé hlasovací lístky pro komunální volby, které se konají 5. a 6. října. Úředníci magistrátu při jejich distribuci zjistili, že některé lístky jsou poškozené. Informovala o tom v úterý mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská. Řádově podle ní jde až o tisíce takto poškozených hlasovacích lístků.

Foto a video Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Voliči v Ostravě hlásí poškozené lístky. U jmen kandidátů byly díry | Zdroj: Magistrát města Ostravy​

Poškození hlasovacích lístků úředníci odhalili při náhodné kontrole. Při následné rozsáhlejší prohlídce se ukázalo, že nejde o ojedinělý případ.

Komunální volby 2018. Voličské průkazy nejsou, matoucí mohou být různě barevné obálky

Číst článek

„Úředníci zjistili mechanické poškození některých listů, konkrétně proděravění v části se jmény kandidátů nebo porušení celistvosti. Jednalo se o hlasovací lístky pro volby do Zastupitelstva města Ostravy, které jsou označeny barevným pruhem po levé straně," upřesnila mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

Poškozený hlasovací lístek si může volič vyměnit u příslušného městského úřadu podle místa trvalého bydliště nebo si ho vyžádat přímo ve volební místnosti.

Podle Vojkovské je pro voliče lepší si lístek vyměnit, protože neobsahuje všechny informace z hlasovacího lístku. Platnost nebo neplatnost takto poškozeného hlasovacího lístku podle ní záleží na posouzení okrskové komise. Pokud je hlasovací lístek hodně poškozený, mohla by ho posoudit jako neplatný.

Kam jít volit?

Hlasovat může v Ostravě až 251 tisíc oprávněných voličů. S nalezením správné volební místnosti jim může pomoci interaktivní aplikace nazvaná Kam mám jít volit.

„Aplikace po zadání adresy s ulicí a číslem popisným ukáže volební místnost, do které má jít občan z dané části Ostravy volit. Informace o adresách a volebních okrscích jsou přebírány a denně aktualizovány z informačního systému územní identifikace vedeného na Českém úřadu zeměměřičském a katastrálním," uvedla mluvčí.

Bizár v kampani nepomůže, zesměšněná strana sympatie nezíská, říká politolog Gregor

Číst článek

O přízeň voličů se letos v Ostravě bude ucházet 15 uskupení. Před čtyřmi lety šlo do voleb 18 subjektů. Ostravské zastupitelstvo má 55 členů.

Před čtyřmi lety v komunálních volbách zvítězilo hnutí ANO, které získalo 21,34 procenta hlasů a 15 mandátů. Druhá ČSSD obsadila v zastupitelstvu se ziskem 16,21 procent 12 křesel. Po deseti mandátech získaly KSČM a Ostravak, obě uskupení měla necelých 14 procent hlasů. Čtyři mandáty má ODS a KDU-ČSL. Jejich zisk se pohyboval kolem šesti procent.

ANO nejprve sestavilo koalici s ČSSD a KDU-ČSL. Primátorem se stal Tomáš Macura z ANO. Po roce se ale spojení rozpadlo a sociální demokraty v koalici nahradilo hnutí Ostravak a ODS. ČSSD tak poprvé od roku 1990 ztratila místo ve vedení největšího moravskoslezského města.

Voliči v Ostravě hlásí poškozené lístky. U jmen kandidátů byly díry | Zdroj: Magistrát města Ostravy​

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme