Nejen Praha či Brno: vítězové voleb jdou do opozice také v devíti okresních městech

Kromě Prahy a Brna skončí vítěz voleb v opozici také v Kladně (Volba pro Kladno), v Kutné Hoře (Město PRO lidi), v Českém Krumlově (ANO), Břeclavi (Mladí a neklidní), v Jihlavě (ANO), v Třebíči (Třebíč Občanům!), ve Vyškově (ČSSD), v Novém Jičíně (ČSSD) a v Jablonci nad Nisou (ODS).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Magistrát v Jihlavě příští čtyři roky povede Karolína Koubová z hnutí Fórum Jihlava. Koalici složila s ODS, KDU-ČSL, Zelenými, Piráty a TOP 09. Hnutí ANO, které volby v Jihlavě vyhrálo s 22,61 procenty hlasů, bude v opozici. | Foto: Pavlíček Luboš | Zdroj: ČTK

Když se zástupci čtyř menších stran domluvili, že na brněnském magistrátu vytvoří koalici bez vítěze voleb, tedy bez hnutí ANO, premiér Andrej Babiš to označil za „megapodraz“ a „neuvěřitelné svinstvo“. Stejným zklamáním skončilo povolební vyjednávání pro Babišovo hnutí v Jihlavě a zřejmě se tak stane i v Českém Krumlově.

Tamní zastupitelstvo se na ustavující schůzi ještě nesešlo, stížnost na průběh voleb tam soud zamítl až v pátek. Všechno ovšem nasvědčuje tomu, že na českokrumlovské radnici bude pokračovat dosavadní koalice ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09, SNK-Město pro všechny, Nezávislí a zelení. 

Také v dalších velkých městech se vítězové voleb nejspíš budou muset obejít bez účasti v radě a zasednou v opozici. Ukázala to analýza serveru iROZHLAS a regionálních redakcí Českého rozhlasu. V interaktivní mapě jsou červeně vyznačena města, kde vznikla koalice bez účasti strany, pro niž hlasovalo nejvíc voličů. Kliknutím na město zobrazíte podrobnosti.

Vyberte obec v mapě.

Český rozhlas zjišťoval, jaký je stav koaličních jednání měsíc po volbách ve 72 bývalých okresních městech. Na koalici se dohodlo už 68 zastupitelstev. Na výsledek jednání o tom, kdo povede radnici, naopak v pondělí o půlnoci stále čekali obyvatelé čtyř bývalých okresních měst: Mělníka, Domažlic, Chomutova a Mostu.

Rozhodující pondělí

Pondělí bylo posledním možným dnem pro svolání ustavujícího zasedání zastupitelstva v obcích, v nichž výsledky voleb nikdo soudně nenapadl. Stalo se tak například v Lounech, Jindřichově Hradci, Vsetíně, Semilech, Klatovech, v Berouně, v Prachaticích či v Sokolově.

V řadě měst a obcí ale stížnosti na volby první schůzi nově zvolených zastupitelů oddálily. Lhůta, v níž lidé mohli zpochybnit u soudů průběh a výsledky voleb, vypršela v pátek 19. října. Soudci mají na rozhodnutí 20 kalendářních dní - měli by tedy rozhodnout nejpozději tento čtvrtek 8. listopadu.

Také na další dny jsou ohlášená ustavující zasedání. Například v Ostravě bude ustavující zasedání ve středu, v Karlových Varech 13. listopadu a v Českých Budějovicích o dva dny později. Někde ale stále ještě ani termín ustavujícího zasedání neznají, protože stále čekají na rozhodnutí soudů. To je příklad Brna, Ústí nad Labem, Liberce, řady dalších měst či pražských městských částí.

Regionální redakce zpravodajství ČRo , pek, zlo, cib, Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme