Foto: Profimedia

Volební vizitky: souboj o Prahu. Kdo usedne do primátorského křesla?

Anna Kottová, Jan Cibulka a Regionální redakce zpravodajství ČRo |

Čtěte dále

Češi si začátkem října vyberou své zastupitele ve městech a obcích. Objem peněz a dopady jejich rozhodování jsou ve velkých městech srovnatelné s leckterým ministerstvem. Jeden z nesledovanějších soubojů se povede o pražský magistrát. Český rozhlas proto oslovil všechny kandidáty, kteří se ucházejí o post primátora. Kdo nahradí stávající primátorku Adrianu Krnáčovou z ANO, rozhodnou voliči v pátek 5. a sobotu 6. října.

Český rozhlas oslovil všech 29 lídrů stran a hnutí, kteří by po podzimních komunálních volbách chtěli vést Prahu. Někteří z nich ale nabídku na natočení volební vizitky nevyužili nebo za sebe poslali jiného stranického kandidáta. Pravidla pro volební vizitky jsou veřejně dostupná zde.

Podoba volebních vizitek je pro všechny kandidáty jednotná. Český rozhlas jim položil celkem šest otázek. První dotaz zní „Proč by lidé měli volit právě Vaší stranu/hnutí/sdružení/koalici?“ a na odpověď mají všichni jednu minutu.

Časový limit u dalších pěti otázek je 30 sekund. Kandidáti samozřejmě můžou odpovědět v kratším čase, ušetřené sekundy se ale nepřevádějí.

Český rozhlas se dále ptal:

  • Co je podle Vás v současné době největším problémem Prahy?

  • Jak byste ho chtěl řešit?

  • Mělo by podle Vás hlavní město Praha aktivně podpořit výstavbu nových bytů? Pokud ano, jak?

  • Chtěl byste v příštích 4 letech zahájit nějaké nové dopravní stavby? Pokud ano, které?

  • Jak konkrétně byste chtěl zlepšit život obyvatel Prahy?

Kandidáti do zastupitelstva hlavního města Prahy sice všechny otázky předem znali, při natáčení ale museli odpovídat z hlavy a na první pokus. Pokud se ztratili v odpovědi, mohli se vrátit na začátek příslušné věty a zopakovat ji. Nemohli ale mít před sebou připravený text ani poznámky na papíře nebo v mobilním telefonu nebo tabletu.

Rozhovory s jednotlivými kandidáty se ve vysílání Českého rozhlasu Regina a Region objeví postupně. Pořadí určil los, na který dohlížel notář.

Komunální volby 2018

Senátní volby 2018

Anna Kottová, Jan Cibulka a Regionální redakce zpravodajství ČRo