Chyba v komunálních volbách? Okrsková komise v Šenově požádala soud o přepočítání hlasů

Okrsková volební komise v okrsku číslo tři v Šenově zřejmě chybovala v zápisu o počtu odevzdaných hlasů v komunálních volbách. Není vyloučeno, že chyba mohla ovlivnit složení zastupitelstva. Předseda okrskové volební komise už požádal krajský soud o přepočítání počtu hlasů v daném okrsku. Na webových stránkách města to ve středu uvedl starosta zhruba šestapůltisícového města Jan Blažek (SNK Šenov).

Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při sčítání hlasů v Šenově možná došlo k chybě. (ilustrační foto) | Foto: Jaroslav Ožana | Zdroj: ČTK

„Zřejmě došlo k chybě při přepisování počtu hlasů ze sčítacích archů do Zápisu o průběhu a výsledku hlasování ve volebním okrsku, který byl odevzdán Českému statistickému úřadu. Tento zápis byl podepsán všemi členy okrskové volební komise, aniž by si kdokoliv této chyby všiml,“ uvedl v prohlášení Blažek.

Češi mají od středy deset dní na to, aby se obrátili na správní soudy při pochybnostech o regulérnosti víkendových komunálních voleb. Na zpochybnění voleb a jejich soudním dořešení závisí termíny, kdy se budou moci sejít zastupitelstva v povolebním složení.

V obcích, kde volby nikdo nezpochybní, se budou moci sejít na začátku listopadu, tedy do 15 dnů od skončení lhůty pro podávání námitek kvůli obecním volbám. Ta letos skončí v pátek 19. října.

Veletoče na malých radnicích v Brně: ČSSD odstoupila od smlouvy, ANO vyšachovalo vítězné hnutí

Číst článek

„O včasných a řádně podaných návrzích musí krajský soud rozhodnout do 20 dnů. Nechceme předjímat, ale tato chyba bude mít pravděpodobně vliv na složení nového zastupitelstva. O dalším průběhu bude městský úřad informovat,“ uvedl na webu Blažek.

Mluvčí krajského soudu Jiří Barč ve středu potvrdil, že soud se stížností zabývá, k obsahu podání se ale zatím vyjádřit nemůže. Učinit tak bude možné až po rozhodnutí soudu, který by podnět mohl dořešit v příštích dnech.

O přízeň voličů se v Šenově ucházelo sedm uskupení, všechna se do zastupitelstva dostala. Volby vyhrálo SNK Šenov vedené současným starostou, které v sedmnáctičlenném zastupitelstvu získalo šest mandátů. Po třech mandátech má ANO a lidovci, sociální demokraté mají dva zástupce a po jednom mandátu získala uskupení ODS, KSČM a SPD.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme