V Plzni vzniká koalice bez vítěze. ANO, Piráti a STAN se vzdali podpory SPD

Komunální volby v Plzni vyhrála koalice Spolu. Na vedení města se dohodlo v pořadí druhé hnutí ANO s Piráty a STAN. Kopírují tak plzeňskou krajskou koalici. Strany také získaly podporu dvou zastupitelů Jana Kůrky a Jaroslava Kubalíka zvolených za SPD, díky kterým mohly mít většinu. Podporu SPD ale ostře odmítli předseda Pirátů Ivan Bartoš a šéf STAN Vít Rakušan. Nově tak koalici nabídla podporu strana PRO Plzeň.

Aktualizováno Plzeň (Aktualizováno: 22:28 25. 9. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bude Roman Zarzycký, lídr ANO, primátorem Plzně?

Bude Roman Zarzycký, lídr ANO, primátorem Plzně? | Foto: Petr Eret/MAFRA | Zdroj: Profimedia

Členové budoucí koalice ANO, Piráti a STAN už dříve v neděli podepsaly memorandum, potvrdil pro Radiožurnál lídr hnutí ANO Roman Zarzycký.

„Memorandum je takové, že já budu primátor. Prvním náměstkem primátora bude Pavel Bosák, lídr Pirátů. Další kompetence budeme definovat v následujících hodinách a dnech. Oznámíme je nejpozději do jednoho týdne,“ přiblížil.

„Hnutí ANO bude mít v radě města většinu. Budeme mít včetně primátora pět radních, kolegové z Pirátské strany budou mít čtyři radní společně se STAN,“ upřesnil.

Plzeňský lídr STAN Aleš Tolar řekl, že jemu zatím nikdo nic nevytkl. „Nikdo se mi neozval, že se jim to nelíbí, ani krajský předseda STAN,“ uvedl. A dodal, že podepsané memorandum ctí.

„Nám to takhle nabídli. Řekli, že jich není 15, ale 17, a my jsme odpověděli, že tak je to ok, že uzavíráme memorandum a budeme to směřovat ke koalici,“ popsal. Přijde-li s nabídkou ještě někdo jiný, uskupení ho přijme, dodal.

Kritika předsedů

Proti vznikající koalici s podporou SPD se postavil jak předseda Pirátů Ivan Bartoš, tak i šéf STAN Vít Rakušan. Oba ji ostře kritizovali.

Noví zastupitelé jednají o složení radnic. Ostravu povede vítězné ANO, v Plzni obešli vítěze voleb

Číst článek

„Plně důvěřuji našim tamějším kolegům, že na plzeňském magistrátu sestaví koalici, která se nebude opírat o extremisty. To ostatně ani nedovolují vnitřní pravidla STAN,“ uvedl na twitteru Rakušan.

Bartoš napsal, že s hlasy SPD má osobně velký problém. „U Pirátů rozhodují místní sdružení samostatně, existují ale kontrolní mechanismy. Pokud nebude zbytí, budu chtít jejich využití,“ napsal na twitteru předseda Pirátů.

Vysvětlení pro předsednictvo

Situaci měl v neděli večer vysvětlovat na předsednictvu České pirátské strany v Praze plzeňský lídr Pirátů Pavel Bosák. 

V neděli večer pak zástupci stran oznámili, že vznikla čtyřkoalice ANO s Piráty a STAN, nově s podporou strany PRO Plzeň. A strany rovnou podepsaly memorandum o spolupráci. Dohromady obsadí 28 křesel v 47členném městském zastupitelstvu. 

V plzeňské komunální je nejúspěšnější stranou ODS. Ve vládnoucí koalici byla vždy od roku 1994 a pouze jedno volební období – v letech 2014 až 2018 – neměla primátora.

lum, ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme