VIDEO: Společnou linku mezi správou parku a obcemi chceme najít, shodují se kandidáti z Krásné Lípy

Ke komunálním volbám se chystají i obce poznamenané požárem. Nakolik jsou lidé žijící v sousedství Českého Švýcarska ovlivněni jeho existencí? Je pro ně blízkost přírody s omezenými zásahy člověka prospěšná? Jan Pokorný se ptal kandidátů Jana Koláře (Sdružení 2022), Miroslava Řebíčka (Volby pro Lípu) a Jany Chvátalové (KSČM). Nezávislý pohled nabídl Michal Hošek, prezident celoevropské asociace chráněných území Federace Europarc.

Video Krásná Lípa (Aktualizováno: 19:34 1. 9. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejrozsáhlejší požár v novodobé historii Česka, který vypukl v sobotu 23. července 2022, nezničil jenom přírodu a obydlí. Citelně poznamenal i místní vztahy. Proti Správě národního parku nyní stojí část dotčených obcí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou debatu volebních lídrů komunálních voleb v Krásné Lípě

Jedni vyjadřují obavy z dalších požárů, a vyzývají k nutným opatřením. Druzí hovoří o nutnosti chránit přírodu a nechat její část bez zásahu člověka. Kriticky se vymezuje i vedení města Krásná Lípa, kde Správa Národního parku České Švýcarsko sídlí. 

„My spolu mluvíme,“ oponuje starosta obce Jan Kolář. „Můj předchůdce Zbyněk Linhart byl u založení národního parku. Velmi jsme usilovali i o to, aby tady bylo sídlo správy. S národním parkem i s celou lokalitou Českého Švýcarska se rádi spojujeme a využíváme vše, co nám to přináší. Rizika si ale uvědomujeme,“ připouští.

Město proto dlouhodobě volá po rozumném přístupu k ochraně přírody. „Došlo ale ke zlomu. Přesto doufám, že se posuneme dál, že diskuse bude už jen pozitivní.“

S tím souhlasí i lídr kandidátky Volby pro Lípu Miroslav Řebíček. „V této chvíli se skutečně naše komunikace míjejí. Měli bychom se vrátit k podstatě. To znamená pokusit se najít společnou linku, která by byla prospěšná jak pro park, tak pro město.“

S výzvou města směrem ke správě parku, veřejné správě i státu se plně ztotožňuje i Jana Chvátalová, kandidující za KSČM. „Park mám ráda. Co se stalo, je katastrofa. Doufám, že se kompenzace budou týkat i našich dobrovolných hasičů a podnikatelů, kteří v oblasti působí.“

Komunikace vázne

Komunikace je ale bohužel stále zjitřená. Rada města například nedávno odsouhlasila, že nynější místostarosta Krásné Lípy Zbyněk Linhart se nemusí účastnit jednání rady Správy národního parku. „Nikdo by nechtěl být v jeho pozici. Ke změně v komunikaci bohužel došlo změnou zákona, kdy byla oslabena role obcí,“ ospravedlňuje rozhodnutí starosta obce.

VIDEO: Absence morální a etické záklopky, říká politolog Gregor o tom, co zaznívá před volbami

Číst článek

„Je to převaha. Žádali jsme, aby rada parku byla rozdělena na část veřejnoprávní a odbornou. Ale když přicházíte na jednání s tím, že budete přehlasován anebo jste tam zesměšňován, tak se vám tam prostě chodit nechce,“ dodává.

Proti tomu se ovšem vymezuje člen rady a představitel Federace Europarc Michal Hošek. „Nemyslím si, že by zástupci obce byli na radě vysmíváni. Členů rady je 27 a myslím si, že jednání byla vždy velmi džentlmenská. Rozumím panu starostovi, že zástupců obcí je jenom jedna třetina.

Na druhé straně se vždy došlo ke konsensuální dohodě, jak se bude hlasovat. Nikdy se nestalo, že by odborníci přehlasovali obce. Vždy se diskutovalo tak dlouho, až se došlo ke konsensu.“ K čemuž ihned dodává: „Pokud chce někdo nastartovat komunikaci, musí chodit na jednání a tam jednat přímo.“

Klíč všichni znají

Iniciovat zrušení usnesení rady města Miroslav Řebíček jako zástupce opozice nemůže. Nicméně souhlasí s tím, že ke spokojené koexistenci města a Správy NP České Švýcarsko je dobrá komunikace klíčová. „Zástupce města by tam měl být i přes všechny problémy, které v komunikaci jsou. V životě by mě nenapadlo nechodit třeba na zastupitelstvo, i když jsme tam velmi často přehlasováni,“ přirovnává.

Nová síť měřicích stanic zpřesní předpověď rizika přírodních požárů. Klíčové ale nadále budou výstrahy

Číst článek

Starosta obce si nicméně za svým rozhodnutím stojí. „Použili jsme to jako nástroj, symbol toho, že chceme změnu. V žádném případě to neznamená, že nechceme s parkem spolupracovat. Vnímáme jeho úlohu. Ale současně se obáváme, že se veřejnost proti němu bude vymezovat. Už teď vidíme rušnou diskusi v Německu, kde se obce začínají proti národnímu parku a přísné ochraně přírody stavět,“ upozorňuje Jan Kolář.

Chceme žít

Situaci v Saském Švýcarsku, ale i diskusi kolem možného vzniku národního parku na Křivoklátsku sleduje i Michal Hošek. „Základem je vždy komunikace. Problémy vznikají hned na začátku. Ti, kteří jsou postaveni před návrh, že se na jejich území vyhlásí národní park, mají pocit, že mají nedostatek informací. A mají mnohdy pravdu.“

Někdy hraje roli i čas. „Někdy jsou návrh a realizace velmi rychlé. Pomohlo by tomu dát čas a projednávat to tak, aby se došlo ke shodě v delším časovém horizontu. Může to výrazně zlepšit fungování národního parku a zároveň i spolupráci v regionu,“ je přesvědčen Hošek.

Dvousečná zbraň

Všichni se ale shodují na tom, že národní park je velkou příležitostí pro podnikání i rozvoj turistického ruchu.

České Švýcarsko se z požáru rychle vzpamatuje. Popel je minerální hnojivo, říká geobotanik

Číst článek

„Bohužel ale to, co zažíváme v našich národních parcích, je takzvaný overturismus. V některých částech Národního parku České Švýcarsko je dnes lidí tolik, že už to není komfortní ani pro obce,“ upozorňuje Hošek.

Že jde o dvousečnou zbraň, souhlasí i Jana Chvátalová. „Jsou to na jedné straně turisti, kteří jsou u nás ubytováni. Když se ale podíváme na park, musíme vnímat i obyvatele, kteří tam žijí a kteří se musejí smířit s přísnějšími podmínkami.“

Určitou kontroverzi si uvědomuje i Miroslav Řebíček: „Využít značku parku je obrovská příležitost. Rozvoj města je s tím velice propojený. Máme tady obecně prospěšnou společnost České Švýcarsko, která se stará nejenom o marketing, ale i o odklonění turistů z top lákadel národního parku do celého regionu. Třeba k nám do Krásné Lípy…“

Pavlína Odložilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme