'Kroužkový specialista' Benda usedne znovu ve sněmovně. Křeslo dlouho neměl jisté

Dlouholetý politik Marek Benda opět zasedne v Poslanecké sněmovně. Ještě v podvečer přitom neměl místo v dolní komoře jisté, na pražské kandidátce ODS totiž kandidoval až ze šestého nepostupového místa. Nakonec se ale jako pátý opět dostal do sněmovny díky preferenčním hlasům. Benda jich získal přes 6000. Osmačtyřicetiletý právník zasedá v dolní komoře Parlamentu přes 20 let.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marek Benda z ODS

Marek Benda z ODS | Foto: Michal Doležal | Zdroj: ČTK

Křeslo ve sněmovně na další čtyři roky bylo překvapením pro Marka Bendu. Ten ještě před vyhlášením definitivních výsledků voleb prozradil, že se vrací do advokacie a má i zařízenou kancelář. Plány mu nakonec překazili voliči, kteří ho znovu poslali do sněmovny.

Benda získal na kandidátce pražské ODS pátý nejvyšší počet preferenčních hlasů, konkrétně 6183 hlasů. Voliči mu kroužkováním pomohli do dolní komory už při předčasných sněmovních volbách v roce 2013, kdy měl také namále.

Před čtyřmi lety totiž kandidoval na pražské kandidátce až z desátého místa a nakonec se do sněmovny dostal jako čtvrtý, což bylo rovněž poslední postupové místo.

Povedlo se mu tehdy něco podobného jako v roce 2010, kdy kandidoval ze sedmnáctého místa. Preferenční hlasy ho tehdy vynesly na místo šesté.

Dlouholetý politik je nepopulární mezi politickými odpůrci ODS, a dokonce silně nepopulární i mezi řadou členů této strany. A přesto je nejdéle sloužícím poslancem vůbec.

Za pozornost v pražské ODS stojí také úspěch historika Pavla Žáčka, který dříve vedl Ústav pro studium totalitních režimů. Na kandidátce mu patřilo až 17. místo, díky preferenčním hlasům míří do sněmovny ze čtvrtého místa. Získal zhruba 6400 preferenčních hlasů a přeskočil i Bendu.

Nejmladší Feri, nejstarší Schwarzenberg

Úspěch v Praze díky preferenčním hlasům zaznamenal například i Dominik Feri, který bude ve svých 21 letech nejmladším poslancem v porevoluční historii.

Seznam nově zvolených poslanců podle politických stran

Číst článek

Na kandidátce TOP 09 se ucházel o vstup do sněmovny z posledního 36. místa. Do dolní komory se nakonec dostal díky téměř 15 tisícům preferenčních hlasů.

Nejvíce preferenčních hlasů v Praze získal Václav Klaus mladší z ODS, syn exprezidenta Václava Klause. Má jich přes 22 500.

Na druhém místě skončil Karel Schwarzenberg, expředseda TOP 09, který od voličů dostal přes 19 tisíc hlasů. A bude ve svých 79 letech nejstarším poslancem v porevoluční historii. Schwarzenberg se před čtyřmi lety stal, co do kroužků, vítězem.

Třetí pak letos v Praze skončil z hlediska preferenčních hlasů ministr obrany Martin Stropnický z hnutí ANO, který má přes 18 400 preferenčních hlasů.

Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme