Sedm a pět procent. Paroubek ani Rath senátory nebudou. Exhejtmana těší, že dopadl líp než ČSSD

Patřili mezi nejvýraznější tváře ČSSD, přesto jim to na úspěch v Senátu nestačilo. Hlasy jsou sečteny a je jasné, že někdejší hejtman David Rath a expremiér Jiří Paroubek u voličů propadli. Rath v Litoměřicích získal necelých pět procent, Paroubek v Ostravě sedm.

Původní zpráva Litoměřice / Ostrava (Aktualizováno: 5:10 7. 10. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někdejší hejtman David Rath a expremiér Jiří Paroubek u voličů v senátních volbách propadli | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Když odmítlo kandidaturu Jiřího Paroubka podpořit vedení sociálních demokratů, rozjela ostravská buňka - s posvěcením šéfa ČSSD Jana Hamáčka - petiční akci. Nakonec se podařilo sesbírat tisícovku podpisů a někdejší šéf partaje Paroubek mohl vyrazit do boje o senátorské křeslo.

Jeho kandidatura v Ostravě ale nakonec skončila fiaskem. V prvním kole získal necelých 7 procent a skončil tak na sedmém místě. Hůře než on v daném volebním obvodě dopadl už jen bývalý šéf Bloku proti islámu Martin Konvička (nezávislí) a někdejší náměstek ostravského primátora Radoslav Štědroň (Strana státu přímé demokracie - Strana práce).

Do finálního duelu podle konečných výsledků postoupil obhajující senátor Leopold Sulovský (za Ostravak) a podnikatel Ivo Gondek (za ANO).

Paroubek zatím nechtěl svůj výsledek komentovat. K volbám se podle svých slov vyjádří v pondělí. „Nebudu poskytovat žádné rozhovory. V pondělí vydám hodnotící článek,“ reagoval podle serveru Seznam Zprávy někdejší politik.

Rath: Úspěch jsem ani nečekal

Sdílnější byl někdejší středočeský hejtman David Rath, který je nepravomocně odsouzený za korupci.

„To jste asi nečekal, že bych uspěl. Já také ne. S tou zátěží a nulovými finančními prostředky by to byl zázrak. Nikdy si nemůžete být stoprocentně jistý, ale věděl jsem, že šance není velká,“ řekl serveru iROZHLAS.cz.

Rath získal v Litoměřicích necelých pět procent hlasů. Do voleb v obvodě, kde strávil 18 měsíců ve vazbě, ho „vyslala“ Česká Suverenita Jany Volfové (dříve ČSSD). Rath zároveň kandidoval do zastupitelstva ve středočeské Hostivici jako lídr uskupení Zdravá Hostivice, které získalo v obci jeden mandát. Rath tak ve volbě uspěl.

Rath současně redakci ještě předtím, než byly všechny hlasy sečteny, řekl, že ho jeho výsledek v senátních volbách i přesto „potěšil“. „Přelezl jsem pomyslnou psychologickou hranici pět procent, což mě potěšilo. Když se podíváte, jak dopadla sociální demokracie, v Litoměřicích jsou pod 5 procent, v Roudnici hluboko pod pět procent.“

„Když to řeknu ironicky, tak Rath, který má za sebou soudní proces známý jako sedm milionů v krabici, dopadá lépe než vládní sociální demokracie,“ dodal.

Do finálního duelu v Litoměřicích postoupil místní starosta Ladislav Chlupáč (za ODS) a lékař Ondřej Štěrba (za ANO).

Propadl i Pilný, Hynek či Martinec

Ze známých tváří v senátních volbách propadl také třeba bývalý hokejista Vladimír Martinec, který kandidoval za SNK ED na Chrudimsku. Nezískal ani pět procent. Ve stejném obvodě se o křeslo v horní komoře ucházel také trenér rychlobruslařky Martiny Sáblíkové Petr Novák (za ANO) či někdejší prezidentský kandidát Jiří Hynek (Realisté). Ani jeden z nich neuspěl.

Na Chrudimsku do finálního duelu postoupil kandidát ODS, podnikatel Jan Tecl a exministr kultury Daniel Herman z KDU-ČSL. Mandát v obvodě původně zastával předseda zemanovské Strany Práv Občanů Jan Veleba, ten ale letos mandát neobhajuje.

V prvním kole se nedařilo ani exministrovi financí Ivanu Pilnému z hnutí ANO, který se vedle senátní kandidatury na Praze 12 ucházel i o křeslo v pražském zastupitelstvu. V obvodě vede někdejší prezidentský kandidát Pavel Fischer (nezávislý).

Podrobné výsledky v jednotlivých senátních obvodech můžete sledovat v naší speciální volební aplikaci.

kno, ogo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme