Kandidát na prezidenta Hilšer: lékař, pedagog a občanský aktivista

Podívejte se na profil kandidáta na prezidenta Marka Hilšera.

PROFIL Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentský kandidát Marek Hilšer

Prezidentský kandidát Marek Hilšer | Foto: Vojtěch Duchoslav | Zdroj: Český rozhlas

Datum a místo narození: 23. března 1976, Chomutov.

Vzdělání: vystudoval mezinárodní vztahy a medicínu na Univerzitě Karlově.

Kariéra: lékař a občanský aktivista. Od roku 2007 pracuje jako pedagog a vědecký pracovník na 1. Lékařské fakultě UK, působil i v akademickém senátu univerzity. Ve výzkumné práci se zabývá bojem s rakovinou. V letech 2011 a 2012 se zúčastnil lékařské mise s organizací ADRA, jako dobrovolník působil v Keni.

Rodina: ženatý (od roku 2015).

Ostatní:

  • Jako kandidát na prezidenta se představil loni koncem července. Hilšer ke kandidatuře na Hrad sháněl občanské podpisy, ale získal jich jen 43 850, což by nestačilo. Získal proto dostatek senátorských podpisů, které mu cestu ke kandidatuře otevřely. Do prezidentské volby Hilšera navrhlo 11 senátorů.
  • K jeho prioritám patří, aby ČR zůstala navázána na demokratické západoevropské země. Obává se také monopolizace politické moci, a zdůrazňoval by proto důležitost občanské společnosti. Jako prezident by se také rád věnoval otázce zdravotnictví a školství, které jsou podle něj v důležitosti pro blaho člověka i celé společnosti před prosperitou.
  • Vymezení prezidentských pravomocí v Ústavě ČR je podle Hilšera dostatečné. Prezident by se neměl zříkat práva vetovat zákony, ale musí ho užívat s velkou rozvahou a především ve veřejném zájmu. Hilšer zastává názor, že v otázce přijetí eura je nutné postupovat s chladnou hlavou. V případě, že by hrozily ekonomické potíže kvůli nepřijetí nové měny, proti zavedení eura by nevystupoval.
  • Hilšer odmítá plošné udělení amnestie, individuální milosti mají podle něj význam v případech, kdy soudy musí rozhodnout sice podle práva, ale reálná situace a její humanitární aspekty by měly být brány na zřetel. Obnovení trestu smrti by podle Hilšera mohlo mít v soudním systému, v němž justiční omyl není vyloučený, dalekosáhlé nevratné následky pro lidské osudy.
  • Koordinátorem svého volebního týmu Hilšer určil Petra Dauše, který působil jako ředitel obchodních společností nebo jako předseda Spolku pro výstavbu sochy Václava Havla. Média a sociální sítě dostali na starost bývalá novinářka Pavla Čechová, Tomáš Nakládal a Patrik Kuba. V týmu má Hilšer další tři lidi.
  • V létě 1989 emigroval Hilšer s rodiči do Španělska, zhruba po roce se ale rodina vrátila.
  • Poprvé na sebe výrazně upozornil v říjnu 2014, když se při tiskové konferenci na Úřadu vlády svlékl do půl těla a demonstroval tak svou podporu Ukrajiny a protestoval proti ruské anexi Krymu. Během loňské návštěvy čínského prezidenta v Praze protestoval Hilšer proti přiklánění se současné české hlavy státu k Číně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme