Hilšer má boj o Hrad jistý, ať už sesbírá podpisy občanů, nebo ne. Podpořili ho hlavně senátoři za STAN

Současný senátor a pátý z prezidentské volby 2018 Marek Hilšer se jako občanský kandidát opět pokouší stát prezidentem. Dál sbírá podpisy, aby dosáhl na kýženou 50tisícovou metu. Jak ale zjistil server iROZHLAS.cz, i když by podpisy občanů nesesbíral, už má jistotu, že může kandidovat. Minimálně deset senátorů už se mu pod kandidaturu podepsalo, což mu pro účast ve volbách stačí.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékař a aktivista Marek Hilšer

Lékař a aktivista Marek Hilšer | Foto: MICHAL RŮŽIČKA / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Pro to, aby se uchazeč vůbec mohl prezidentských voleb zúčastnit, potřebuje buď 50 tisíc podpisů občanů, nebo podporu dvaceti poslanců či deseti senátorů.

Poslanci ANO vyšlou do boje o Hrad Babiše, senátoři Zimu. Zákonodárci z jedné strany se často neshodnou

Číst článek

Hilšer se stejně jako před pěti lety pokusil nejprve získat podpisy občanů, nakonec ale bude dost možná muset opět využít senátory. Tuto možnost už dříve nevyloučil.

„Sběr občanských podpisů stále probíhá. V tuto chvíli nemůžeme sdělit přesné číslo a bohužel nemám ani rámcový odhad, žádný průběžný součet v tuto chvíli neexistuje,“ řekl před týdnem pro iROZHLAS.cz Petr Janoušek z Hilšerova týmu.

I kdyby se mu potřebné číslo nepodařilo sesbírat, už se může závazně připravovat na lednové volby. Pojistkou mu jsou podpisy senátorských kolegů, a to především z jeho klubu Starostové a nezávislí.

Podle zjištění iROZHLAS.cz se jich Hilšerovi podepsalo minimálně devět – Pavel Kárník, David Smoljak, Michael Canov, Karel Zitterbart, Miroslav Balatka, Marek Ošťádal, Petr Štěpánek, Ivo Trešl, a dokonce i finalista minulé prezidentské volby Jiří Drahoš. To činí polovinu tohoto 18členného senátorského klubu.

Už 11 uchazečů tvrdí, že má dostatek podpisů pro kandidaturu na prezidenta. Někteří počty tají

Číst článek

Desátým je bývalý člen starostenského klubu Zdeněk Hraba, který přestoupil k ODS a TOP 09. „Přestože máme na některé věci třeba rozdílné názory, tak Marka znám jako férového člověka, který si zaslouží dostat se do finálních kol prezidentské volby,“ uvedl pro iROZHLAS.cz.

Hilšer by si přitom mohl kandidátní listinu v případě nouze podepsat i sám nebo využít nově zvoleného senátora Petra Fialu (za KDU-ČSL): „Zvažuji podepsat kandidaturu Marku Hilšerovi, pokud mne požádá,“ nabídl se.

Opětovnou kandidaturu na Hrad oznámil senátor a lékař Marek Hilšer už v listopadu 2019. Před pěti lety skončil na pátém místě se ziskem 455 tisíc hlasů (8,8 %). Poté se na podzim 2018 ucházel o post senátora v obvodu Praha 2, kde porazil a vystřídal jiného z letošních prezidentských kandidátů Libora Michálka. Je členem hnutí Marek Hilšer do Senátu.

Jakub Grim Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme