Kandidát na prezidenta Horáček: znalec koní, textař a spoluzakladatel Fortuny

Podívejte se na profil prezidentského kandidáta Michala Horáčka.

Profil Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidát na prezidenta Michal Horáček | Foto: František Vlček / MAFRA / Profimedia

Datum a místo narození: 23. července 1952, Praha.

Vzdělání: studoval na Fakultě žurnalistiky Univerzity Karlovy (1970-1974), kvůli falšování žádosti o výjezd do zahraničí byl vyloučen a navíc dostal podmíněný trest; v roce 2011 získal doktorát Fakultě humanitních studií UK, kde od poloviny 90. let studoval obecnou antropologii.

Kariéra: po nuceném odchodu z fakulty vystřídal celou řadu zaměstnání, oficiálně byl mimo jiné plavčíkem, myčem nádobí, skladníkem nebo domácím dělníkem; ve skutečnosti se ale věnoval zejména sázení na koně v pražské Chuchli; v polovině 80. let se k žurnalistice vrátil, nejprve psal o koních pro zahraniční časopisy, v letech 1987 až 1990 byl redaktorem Mladého světa; od poloviny 80. let se prosadil i jako textař; po listopadu 1990 spoluzaložil sázkovou kancelář Fortuna a až do jejího prodeje v roce 2004 se podílel na jejím řízení; až do května 2016 pak byl členem představenstva společnosti Fortuna Entertainment Group.

Působení v politice: na podzim 1989 stál spolu s Michaelem Kocábem za iniciativou Most, jež navázala dialog s komunistickou mocí, brzy po listopadu ale on sám politiku opustil; do politiky znovu vstoupil až loni v listopadu, když oznámil svou kandidaturu na prezidenta.

Rodina: od roku 2012 je podruhé ženatý, s kostýmní výtvarnicí Michaelou má dceru Julii. Z prvního manželství s Rut (1976-2010) má syna Filipa a dceru Rut. Jeho prastrýcem byl chemik Jaroslav Heyrovský.

Ostatní:

  • Horáček oznámil svou kandidaturu mezi prvními už loni v listopadu. Potřebných 50 000 podpisů občanů získal do května, celkem svou kandidaturu, kterou odevzdal 1. listopadu, podpořil petičními archy s 86 000 podpisy (dalších téměř 30.000 jeho tým vyřadil kvůli formálním nesrovnalostem).
  • Kromě vedení sázkové kanceláře se Horáček proslavil jako textař písní populární hudby. Spolupracoval zejména se skladatelem Petrem Hapkou (1944-2014), jejich písně zpívaly největší hvězdy české scény. První texty napsal už v květnu 1974 v ruzyňské vyšetřovací vazbě, dalších deset let ale trvalo, než se vyhoupl do nejvyšších pater české pop-music.
  • "Na dostihy chodil jistý Hanuš Bunzel, manažer. Přes toho jsem se dostal ke Zdeňku Rytířovi a Petru Spálenému. A když jsem už měl pár textů za sebou a vědělo se o mně, šel jsem za Petrem Hapkou," vzpomínal na začátky úspěšné spolupráce s Hapkou. Na první návštěvu ke skladateli se vydal bez ohlášení 6. ledna 1984. Nervózního návštěvníka Hapka pozval dál a texty si přečetl. Vznikla tak jedna z nejúspěšnějších autorských dvojic české populární hudby, kterou rozdělila až Hapkova smrt.
  • Jejich první společná alba Potměšilý host (1987) a V penziónu Svět (1988) obsahovala řadu evergreenů, které zpívali například Hana Hegerová, Richard Müller a Michael Kocáb. Další výrazné interprety se jim podařilo získat také na novější desky jako Citová investice (1996), Mohlo by tu být i líp (2001) nebo Ohrožený druh (2008). Horáček často sází i na neoposlouchané hlasy, jako třeba v posledním velkém horáčkovsko-hapkovském projektu Kudykam (2009).
  • Na přelomu tisíciletí Horáček také předsedal Radě Akademie populární hudby (uděluje ceny Anděl) a zhruba rok působil jako moderátor televizního pořadu Přesčas (2002-2003).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme