Kandidát na prezidenta Horáček: znalec koní, textař a spoluzakladatel Fortuny

Podívejte se na profil prezidentského kandidáta Michala Horáčka.

Profil Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidát na prezidenta Michal Horáček | Foto: František Vlček / MAFRA / Profimedia

Datum a místo narození: 23. července 1952, Praha.

Vzdělání: studoval na Fakultě žurnalistiky Univerzity Karlovy (1970-1974), kvůli falšování žádosti o výjezd do zahraničí byl vyloučen a navíc dostal podmíněný trest; v roce 2011 získal doktorát Fakultě humanitních studií UK, kde od poloviny 90. let studoval obecnou antropologii.

Kariéra: po nuceném odchodu z fakulty vystřídal celou řadu zaměstnání, oficiálně byl mimo jiné plavčíkem, myčem nádobí, skladníkem nebo domácím dělníkem; ve skutečnosti se ale věnoval zejména sázení na koně v pražské Chuchli; v polovině 80. let se k žurnalistice vrátil, nejprve psal o koních pro zahraniční časopisy, v letech 1987 až 1990 byl redaktorem Mladého světa; od poloviny 80. let se prosadil i jako textař; po listopadu 1990 spoluzaložil sázkovou kancelář Fortuna a až do jejího prodeje v roce 2004 se podílel na jejím řízení; až do května 2016 pak byl členem představenstva společnosti Fortuna Entertainment Group.

Působení v politice: na podzim 1989 stál spolu s Michaelem Kocábem za iniciativou Most, jež navázala dialog s komunistickou mocí, brzy po listopadu ale on sám politiku opustil; do politiky znovu vstoupil až loni v listopadu, když oznámil svou kandidaturu na prezidenta.

Rodina: od roku 2012 je podruhé ženatý, s kostýmní výtvarnicí Michaelou má dceru Julii. Z prvního manželství s Rut (1976-2010) má syna Filipa a dceru Rut. Jeho prastrýcem byl chemik Jaroslav Heyrovský.

Ostatní:

  • Horáček oznámil svou kandidaturu mezi prvními už loni v listopadu. Potřebných 50 000 podpisů občanů získal do května, celkem svou kandidaturu, kterou odevzdal 1. listopadu, podpořil petičními archy s 86 000 podpisy (dalších téměř 30.000 jeho tým vyřadil kvůli formálním nesrovnalostem).
  • Kromě vedení sázkové kanceláře se Horáček proslavil jako textař písní populární hudby. Spolupracoval zejména se skladatelem Petrem Hapkou (1944-2014), jejich písně zpívaly největší hvězdy české scény. První texty napsal už v květnu 1974 v ruzyňské vyšetřovací vazbě, dalších deset let ale trvalo, než se vyhoupl do nejvyšších pater české pop-music.
  • "Na dostihy chodil jistý Hanuš Bunzel, manažer. Přes toho jsem se dostal ke Zdeňku Rytířovi a Petru Spálenému. A když jsem už měl pár textů za sebou a vědělo se o mně, šel jsem za Petrem Hapkou," vzpomínal na začátky úspěšné spolupráce s Hapkou. Na první návštěvu ke skladateli se vydal bez ohlášení 6. ledna 1984. Nervózního návštěvníka Hapka pozval dál a texty si přečetl. Vznikla tak jedna z nejúspěšnějších autorských dvojic české populární hudby, kterou rozdělila až Hapkova smrt.
  • Jejich první společná alba Potměšilý host (1987) a V penziónu Svět (1988) obsahovala řadu evergreenů, které zpívali například Hana Hegerová, Richard Müller a Michael Kocáb. Další výrazné interprety se jim podařilo získat také na novější desky jako Citová investice (1996), Mohlo by tu být i líp (2001) nebo Ohrožený druh (2008). Horáček často sází i na neoposlouchané hlasy, jako třeba v posledním velkém horáčkovsko-hapkovském projektu Kudykam (2009).
  • Na přelomu tisíciletí Horáček také předsedal Radě Akademie populární hudby (uděluje ceny Anděl) a zhruba rok působil jako moderátor televizního pořadu Přesčas (2002-2003).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme