Michálek z Pirátů: Připravuje se gigantická síť, která kontroluje stát. Nitky budou v rukou Babiše

Hnutí ANO by nemělo mít předsedu mandátového a imunitního výboru Poslanecké sněmovny. Takový je názor České pirátské strany, která tak poukazuje na kauzu Čapí hnízdo. A podle slov předsedy poslaneckého klubu Pirátů Jakuba Michálka se v Česku připravuje gigantická síť, která kontroluje stát a která končí u předsedy ANO Andreje Babiše.

Dvacet minut Radiožurnálu Praha (Aktualizováno: 10:55 8. 11. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jakub Michálek z České pirátské strany | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

„Na schůzi sněmovny se bude probírat vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (ANO) v kauze Čapí hnízdo. Je logické, aby ten, kdo stojí v čele imunitního výboru, byl někdo základně neutrální. Aby to nebyl některý poslanec hnutí ANO,“ vysvětluje v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Připravuje se gigantická síť, která kontroluje stát. Nitky budou v rukou Babiše, říká předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek

Připomíná také, že Piráti chtějí být konstruktivní opozicí a neházet nikomu klacky pod nohy. Jsou podle něj také ochotni k ústupkům k sestavení vedení sněmovny. Budou ale trvat zárukách, aby vydání proběhlo řádně.

Na předsednictví sněmovního mandátového a imunitního výboru ale hnutí ANO netrvá. O vedení výboru prý zatím nebyl při vyjednávání o složení nové sněmovny zájem. „Když jsme se ptali na priority, které výbory by kolegové z ostatních subjektů ve sněmovně chtěli, tak mandátový a imunitní výbor nezmínil ani jeden. Nikdo ho nechtěl obsadit,“ uvedl pro Radiožurnál první místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek.

„Nebudeme na slova pana Michálka reagovat, nemá to vůbec cenu. Nemůže je ničím podložit, jsou řeči, které už tady byly a kterých tu ještě bude. Myslím, že to vůbec nemá smysl.“

Lucie Kubovičová (mluvčí Andreje Babiše)

Podle Michálka se už formuje menšinová Babišova vláda. A poprvé v historii bude mít prý miliardář s direktivně postavenou stranou pod palcem nejenom svůj holding, ale i exekutivu – ministerstva spravedlnosti, vnitra a další složky.

„My se domníváme, že by to mohlo způsobovat určitá rizika. Chtěli bychom konzultovat s ostatními stranami, jestli mají stejný pocit a jakým způsobem bychom mohli společně postupovat, abychom ta rizika odstranili,“ vysvětluje.

Varuje také, že v Česku se připravuje gigantická síť nepředvídaných rozměrů, která bude kontrolovat tento stát a jejíž nitky se soustřeďují v Babišových rukou.

„Je to obrovské riziko pro bezpečnost České republiky, pro budoucnost a demokracii. To je věc, kterou by opoziční strany měly řešit,“ říká a zároveň poukazuje na ústavu, podle které Poslanecká sněmovna kontroluje činnost vlády České republiky a vláda je jí odpovědná.

„Naším úkolem bude zajistit, aby nedocházelo ke zneužití moci, pokud ke stvoření této vlády dojde,“ uzavírá ve vysílání Radiožurnálu Jakub Michálek. 

Marie Bastlová, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme