Milníky volebního období 2017-2021: demonstrace, dvojministři, měsíce vlády bez důvěry i kauza s králíky

Zanedlouho tomu budou čtyři roky od posledních voleb. Zraky se proto upínají na blížící se hlasování, kampaně politických stran vrcholí. Co přineslo 1442 dní, které uplynuly od doby, co vítězství slavilo hnutí ANO Andreje Babiše? Server iROZHLAS.cz sestavil velký přehled milníků posledního volebního období.

Praha

21. října uplynou čtyři roky od chvíle, kdy se uzavřely volební místnosti sněmovních voleb. V nich s náskokem více než 18 procent vyhrálo hnutí Andreje Babiše ANO.

Poslední rok a půl hlavní politické události do značné míry ovlivnila pandemie covid-19. Co vše se ale stalo za poslední volební období, když premiérskou funkci zastával Andrej Babiš? Server iROZHLAS.cz vybral ty nejdůležitější milníky, které rezonovaly v médiích, ale i na půdě Poslanecké sněmovny. 

28. června 2018 například rezignovala nová ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO). A hlavní důvod? V její diplomové práci o chovu králíků média objevila opsané části z jiné práce. „Lidé mě varovali, že po mně novináři půjdou, ale že kvůli mému angažmá na ministerstvu spravedlnosti začnou detailně studovat 13 let starou práci o králících, to jsem popravdě nečekala,“ uvedla tehdy.

O skoro rok později proběhly změny v ODS. Strana vyloučila poslance Václava Klause mladšího. Předseda partaje Petr Fiala to zdůvodnil tak, že „dloudobě poškozoval dobré jméno Občanské demokratické strany“. Klaus následně založil nové uskupení Trikolora. 

Sněmovní volby opět proběhnou již příští týden - 8. a 9. října. 

Volby 2021

Vít Kubant

Související témata: parlamentní volby 2021, Vláda Andreje Babiše, volby 2021