| Reuters

Tři dekády v politice
Jak se Miloš Zeman změnil za léta
v nejvyšších funkcích

Praha | mos |

Čtěte celý článek

Z poslance a předsedy dvou politických stran přes posty předsedy Poslanecké sněmovny a premiéra až na Pražský hrad. Miloš Zeman je stálicí české politické scény a během své dlouhé kariéry vystřídal řadu funkcí. Připomeňte si ji ve výběru fotografií agentury Reuters.

Červen 1996: Miloš Zeman slaví společně s členy ČSSD volební prognózu, podle níž se sociální demokracie v parlamentních volbách dotahuje na ODS.

Červen 1998: Prezident Václav Havel pozval Miloše Zemana jako čerstvého vítěze voleb na Pražský hrad.

Říjen 1998: Premiér Miloš Zeman předává kytici první dámě Spojených států Hillary Clintonové, která do Prahy přijela na Forum 2000.

Listopad 1999: Premiér Miloš Zeman, americký prezident Bill Clinton, slovenský premiér Mikuláš Dzurinda a americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová na univerzitě v americkém Georgetownu.

Prosinec 1999: Protesty, které přivedly na Václavské náměstí desetitisíce lidí. Zorganizovali je bývalí studentští lídři sametové revoluce a žádali politiky, aby pomohli obnovit víru v demokracii a připravili Česko na vstup do Evropské unie. Kritika mířila hlavně na architekty opoziční smlouvy Miloše Zemana a Václava Klause.

Květen 2000: Premiér Miloš Zeman odevzdává 14kilovou zlatou cihlu svému slovenskému protějšku Mikuláši Dzurindovi. Končí tak finanční vyrovnání po rozdělení Československa.

Listopad 2001: Premiér Miloš Zeman při prohlídce trosek Světového obchodního centra zničeného teroristickým útokem. V New Yorku byl při příležitosti generálního shromáždění OSN.

Leden 2003: Miloš Zeman čeká, koho si poslanci a senátoři zvolí za prezidenta. Poté, co pro něj ale nehlasuje většina členů vlastní strany, beze slova opouští Pražský hrad. Uspěje až o několik let později v první přímé volbě.

Březen 2005: Miloš Zeman na křtu své knihy Jak jsem se mýlil v politice. Titul se u čtenářů setkal s velkým úspěchem - kniha získala cenu Český bestseller a prodalo se kolem 150 000 výtisků.

Leden 2013: Miloš Zeman a Jan Fischer před televizní debatou v rámci předvolební kampaně při první přímé volbě Českého prezidenta.

Leden 2013: Miloš Zeman se usmívá během živého přenosu u prvního kola první přímé prezidentské volby. O několik dnů později se stane jejím vítězem.

Listopad 2014: Tisíce lidí na pražské Národní třídě dávají prezidentu Miloši Zemanovi červenou kartou, aby tak vyjádřili nespokojenost s jeho výkonem funkce.

Červenec 2015: Jako prezident na své tradiční dovolené na člunu v Novém Veselí.

Květen 2017: Prezident Miloš Zeman na státní návštěvě Číny se svým protějškem Si Ťin-pchingem.

Leden 2018: Miloš Zeman v jedné ze dvou prezidentských debat, ve kterých se střetl s Jiřím Drahošem.

Leden 2018: Miloš Zeman podruhé zvítězil v prezidentské volbě. Na snímku mu blahopřeje dcera Kateřina.

mos