Hledání dárců ze spolku Přátel Miloše Zemana: nedostupné telefony, vazba na Janouška, sousedi je neznají

Poslali peníze na účet spolku Přátelé Miloše Zemana. Někdy kvůli sympatiím se současnou hlavou státu, jindy zase chtěli přispět na Klokánky. Reportéři iROZHLAS a Radiožurnálu se vydali za dárci, jejichž jména odkryl prezident v debatě České televize. Ti spolku věnovali 9,2 milionu. U zbývajících 2,3 milionu ale stále není jasný původ peněz. Spolek vedený hradním kancléřem Vratislavem Mynářem totiž za Zemanovu kampaň utratil celkem 11,5 milionu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mělnické sídlo velkoobchodu s hračkami, jehož majitel Jan Kůna podpořil Miloše Zemana 150 tisíci korunami. | Foto: Ondřej Golis | Zdroj: iROZHLAS.cz

Dvakrát půl milionu korun věnoval spolku Přátelé Miloše Zemana například podnikatel Jiří Berger. Na Zemanem zveřejněném seznamu dárců má uvedenou adresu v ulici Varšavská na pražských Vinohradech. Jenže: nikdo z přítomných živnostníků ani starousedlíků ho tam nezná.

V bytovém domě sídlí několik zubních ordinací, zbytek jsou soukromé byty. Jméno podnikatele Bergera chybí na venkovních zvoncích a není ani na schránkách uvnitř domu.

Dvakrát půl milionu korun věnoval spolku Přátelé Miloše Zemana podnikatel Jiří Berger. Na Zemanem zveřejněném seznamu dárců má uvedenou adresu v ulici Varšavská na pražských Vinohradech. Jenže: nikdo ho tam nezná, jeho jméno chybí na zvoncích i na schránkách. | Foto: Hana Mazancová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Berger, to nám nic neříká,“ odpovídá zdravotní sestra ze zubní ordinace, která se nachází hned v prvním patře. Podobnou odpověď získal server iROZHLAS.cz od tamních obyvatel. „To mi nic neříká. Nevím, jestli tady má akorát adresu, ale fyzicky tady nebydlí určitě. Určitě ne,“ kroutil hlavou postarší muž. Shodl se s ním i jeho soused o patro výš. „To jméno vůbec neznám. Skutečně nevím,“ doplnil asi osmdesátiletý muž.

Zemana jsem nepodpořil. Ani přímo, ani přes známé, říká přítel Romana Janouška

Číst článek

Contradiction: 900 tisíc

Dalších bezmála 900 tisíc korun poslala Přátelům Miloše Zemana firma Contradiction. Ta provozuje například statek ve Starém Kolíně. Tam má trvalé bydliště i jednatelka společnosti Michaela Syřínková. I přes štědrý dar se ale společnosti předloni nedařilo. Podle veřejně přístupných dokumentů vykázala ztrátu více než 140 milionů korun.

Reportéři serveru iROZHLAS.cz Syřínkovou v sídle společnosti, které se nachází hned vedle rušné Legerovy ulice, nezastihli. „Momentálně tu není. Dochází sem, ale není tady,“ uvedla ženy z firmy Tip Capital, se kterou sdílí kancelář. Celý den pak Syřínková, která obchoduje s nákladními vozy a provozuje statek s minizoo, nebrala telefon. 

Firma Contradiction sídlí ve stejné kanceláři jako společnosti Tip Capital. | Foto: Hana Mazancová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Starosta Starého Kolína Luboš Železný Radiožurnálu řekl, že „kvůli příbuzným paní jednatelky vznikají v obci černé skládky“. Výsledkem podnikání firmy je podle něj i neoprávněné vypouštění odpadních vod, spousty neuhrazených závazků dodavatelům v řádu statisíců, a černé stavby. „Všechno, co se opravilo po bývalém JZD, nemají administrativně dokončeno,“ upozornil starosta, kterého překvapuje téměř milionový sponzorský daň na kampaň.

Kromě starosty Starého Kolína byl sponzoringem Zemana překvapen i majitel firmy ZD Kolín Drahomír Zradička, který si v areálu statku pronajímá kanceláře. O daru Contradictionu se prý dozvěděl od kamarádů. „Asi mají pana Zemana hodně rádi,“ říká s tím, že kromě ztrát podle něj ale firma určitě má i „nějaké zisky“.

Výtku starosty Starého Kolína, že v obci vznikají černé skládky, Zradička odmítá. „Pan starosta se určitě mýlí. Nikdy jsem neslyšel, že by měli někdy problém s černou skládkou,“ dodává.

Vedení firmy Contradiction přislíbilo v nejbližších dnech sdělit redakci více, v současnosti prý připravuje podklady. Nicméně tvrdí, že společnost má potvrzení od finančních úřadů o bezdlužnosti.

J.K.L. Partners: 150 tisíc

Účetní společnost J.K.L. Partners sídlící na fotbalovém stadionu v pražských Vršovicích podpořila spolek Přátel Miloše Zemana 150 tisíci korunami. „Já jsem ho vždycky považoval za odborníka. A i když s jeho některými názory nesouhlasím, je to výrazná osobnost a v této složité situaci může pro naši republiku udělat hodně dobrého, pakliže mu to zdraví dovolí,“ vysvětluje reportérovi serveru iROZHLAS.cz majitel společnosti Jaroslav Landa.

Kdo financuje kampaň Miloše Zemana? Firmy ve ztrátě i dřívější sponzoři SPO

Číst článek

Tajnosti kolem Zemanových sponzorů mu prý nevadí. „Já jsem úplně neřešil, jak s penězi naloží. Tyto věci jsou pod veřejnou kontrolou, i když sponzoři nebyli na transparentním účtu, který by byl zřejmě ještě čistější. Bylo mi jasné, že se ty věci zveřejní, problém s tím nemám. Podnikám dlouho, daně platím, dluhy nemám. Nevadí mi, že to zveřejnili až nyní,“ tvrdí Landa.

Podnikatelé z Mělníka: 770 tisíc

Pozoruhodné je, že rovnou čtyři dárci bydlí v Mělníku a jeho okolí. Jak napsal server Info.cz, spojuje je jméno podnikatele Luboše Paška, jehož aktivity prověřovala policie a je přítelem a obchodním partnerem lobbisty Romana Janouška.

Podnikatelka Jana Verneková poslala spolku Přátelé Miloše Zemana 200 tisíc. Majitelka koupelnového studia na rušné ulici přímo naproti vlakovému nádraží tvrdí, že peníze pro sponzorství se rozhodla spontánně, naštvala ji prý tvrzení o prezidentově údajné rakovině.

„Nelíbilo se mi, když někdo osočuje jakéhokoliv jiného člověka, že je třeba nemocný a má rakovinu. Prožila jsem to v rodině, kdy můj syn měl tuhle vážnou nemoc. Tak jsem jednou za život udělala takový dobrý skutek a myslím si, že to bude pro dobrou věc,“ řekla ČTK. Pro server Aktuálně.cz pak podnikatelka uvedla, že zaslané peníze byly určeny na Klokánky. Syn Vernekové je manželem Paškovy dcery.

Koupelnové studio naproti mělnickému vlakovému nádraží, jehož majitelka Jana Verneková poslala Přátelům Miloše Zemana 200 tisíc korun. | Foto: Ondřej Golis | Zdroj: iROZHLAS.cz

Verneková připustila, že se zná i s dalšími dvěma sponzory ze středočeského města, Petrem Sádlem a Janem Kůnou. První je, jak uvedl server Info.cz, blízkým přítelem Paška. Přátelům Miloše Zemana poslal Sádlo 200 tisíc korun. Na jeho adrese v historickém centru Mělníka se ho však serveru iROZHLAS.cz nepodařilo zastihnout. Na ani jeden ze šesti zvonků v pátek po obědě nikdo nereagoval.

Kůna poslal 150 tisíc korun, v Mělníku provozuje na sídlišti prodejnu a velkoobchod hraček. „Pan Kůna je až do příštího týdne na dovolené,“ reagovala na prosbu o rozhovor jedna z prodavaček.

Jen několik minut autem trvá cesta z Mělníka do Lužce nad Vltavou. V městečku s 1500 obyvateli bydlí Petr Tauchman, podnikatel v oblasti elektra a služeb pro seniory. Spolku spojenému se Zemanem poslal 220 tisíc korun. „Není doma a já vám k tomu nic neřeknu,“ odmítla otázky jeho manželka. 

Dům podnikatele Petra Tauchmana. Spolek Přátel Miloše Zemana podpořil 220 tisíci korunami. | Foto: Ondřej Golis | Zdroj: iROZHLAS.cz

Komerc Servis CZ a Filafil: 600 tisíc 

Na seznamu dárců figurují také dvě brněnské firmy – Komerc Servis CZ a Filafil. Ty spolku darovaly celkem 600 tisíc korun. Už dříve sponzorovaly Stranu práv občanů – za posledních šest let straně dohromady poslaly 900 tisíc korun.

Spolek Přátelé Miloše Zemana utratil za kampaň současné hlavy státu celkem 11,5 milionu korun. Seznam zveřejněných dárců však dává dohromady pouze dary za 9,2 milionu. U zbývajících 2,3 milionu ale stále není jasný původ peněz. Předseda spolku Mynář na dotaz ČTK řekl, že zveřejnili všechny dárce, od kterých už peníze dostali na účet. „Stejně tak máme zajištěn zbytek peněz. Máme veškeré finanční závazky pokryty dary,“ uvedl.

Společnosti sídlí na stejné adrese v ulici Šumavská v centru Brna a stojí za nimi podnikatel Petr Sedláček. Ten současně podle obchodního rejstříku působí ve firmě Insolvenční a správcovská, v. o. s. Redakce se Sedláčka skrze jeho firmy snažila kontaktovat, telefonní čísla dostupná na internetu jsou však neplatná.

Telefon oproti tomu v pátek vyzváněl v kanceláři brněnských advokátů Jiřího Jestřába a Richarda Tománka, avšak bez reakce. Dvojice mužů, kteří sídlí v Brně hned vedle ruského konzulátu, spolku darovala celkem 1,7 milionu korun a také patří mezi dřívější sponzory SPO. Například v roce 2012 straně, kterou tehdy vedl hradní kancléř Vratislav Mynář, darovali celkem 600 tisíc korun.

Brněnští advokáti sponzorovali Zemanovu předvolební kampaň už v roce 2013, tehdy darovali přes 1,8 milionu korun. Jejich advokátní kancelář podle MF Dnes získala také už v roce 2015 zakázku na právní služby pro Lesní správu Lány. Jiří Jestřáb navíc dosud působí jako revizor Zemanova nadačního fondu. 

Dohledový úřad: netransparentní

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí tento týden uvedl, že v Zemanově kampani neviděl z pohledu zákona pochybení, informovala ČTK. Podotkl však, že vedení kampaně přes jiné organizace popřelo smysl transparentnosti. Naráží tak a fakt, že kampaň za Zemana vedl především spolek Přátel Miloše Zemana a Strana práv občanů, jejichž podporu Zeman zveřejnil na zákonem stanovených internetových stránkách, ale spolek ani strana nemusejí dokládat původ peněz, které na Zemanovu kampaň vynaložily.

Správní řízení kvůli prezidentským volbám zahájí dohledový úřad až v průběhu února. Pro Radiožurnál to řekl jeho člen Tomáš Hudeček. Týkat se bude třetích stran, které se zapojily do kampaně. Úřad eviduje přibližně 70 podnětů na způsob vedení a financování volebních kampaní. Většina z nich podle Hudečka nespadá pod působnost úřadu.

 

Hana Mazancová, Ondřej Golis, Jana Klímová, Kristýna Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme