Kandidát na prezidenta Topolánek: expremiér a někdejší předseda ODS

Podívejte se na profil prezidentského kandidáta Mirka Topolánka.

Profil Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentský kandidát Mirek Topolánek | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Datum a místo narození:  15. května 1956, Vsetín.

Vzdělání: vystudoval Strojní fakultu Vysokého učení technického v Brně.

Současná funkce: předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR (od září 2011), předseda dozorčí rady Elektrárny Opatovice (od října 2011), manažer slovenského přepravce plynu Eustream (od prosince 2014).

Profesní kariéra: v 80. letech pracoval nejprve jako projektant ve společnosti Automatizace a mechanizace OKD Ostrava, poté jako vedoucí projektant ostravského závodu Energoprojektu Praha, v letech 1991 až 1996 byl ředitelem společnosti VAE, s. r. o., kterou spoluzakládal.

Působení v politice: v roce 1989 se angažoval v Občanském fóru, v letech 1990 až 1994 byl členem obvodního zastupitelstva Ostrava-Poruba; poté vstoupil do ODS, v letech 1996 až 2004 byl senátorem za volební obvod Ostrava-město, v letech 1998 až 2002 byl předsedou senátorského klubu ODS a v letech 2002 až 2004 místopředsedou Senátu; v letech 2002 až 2010 byl předsedou ODS, v letech 2006 až 2009 premiérem ČR, v letech 2006 až 2009 byl také členem Poslanecké sněmovny.

Stranická příslušnost: v roce 1994 vstoupil do ODS; v dubnu 2015 předseda ODS Petr Fiala oznámil, že Topolánek přestal platil členské příspěvky a už není členem strany.

Rodina: podruhé ženatý; v únoru 2010 se rozvedl s manželkou Pavlou, s kterou žil od roku 1979, mají spolu dcery Petru a Janu a syna Tomáše; v červnu 2010 se oženil s tehdejší stranickou kolegyní Lucií Talmanovou, mají syna Nicolase.

Ostatní:

  • O tom, že by se mohl zapojit do volby hlavy státu, se už nějakou dobu spekulovalo, svůj záměr ale Topolánek potvrdil až počátkem listopadu. Pro prezidentskou kandidaturu získal podpisy senátorů.
  • Do nejvyšších pater politiky vstoupil v prosinci 2002, když ho kongres Občanské demokratické strany překvapivě zvolil nástupcem Václava Klause. ODS pod Topolánkovým vedením vyhrála řadu voleb a sestavila koaliční vládu, podle mnohých politologů však také zahájila cestu k odlivu příznivců.
  • V březnu 2009 se ČSSD podařil pátý pokus o vyslovení nedůvěry Topolánkově vládě, když s opozicí hlasovali i čtyři poslanci zvolení za koaliční strany. Topolánek se tak stal prvním českým premiérem, kterému parlament vyslovil nedůvěru. Vláda tehdy padla v době půlročního českého předsednictví EU, což vzbudilo rozruch nejen v ČR.
  • Necelé dva měsíce před volbami, 25. března 2010, Topolánek po sedmi letech ve funkci pod tlakem nejprve odstoupil z pozice volebního lídra a nakonec ke 12. dubnu odešel i z čela strany (ve volbách už nekandidoval). Preference strany klesaly a Topolánek se pro ni stával spíše přítěží. Poslední kapkou se staly jeho výroky na adresu církví a homosexuálů, které pronesl při fotografování pro gay magazín.
  • Kontroverzní či vulgární výroky a útoky na novináře Topolánek používal během celé své politické kariéry a byl za to často kritizován i z vlastních řad. Kritizován byl i za některé své skutky, příkladem je tzv. kauza Toskánsko, která vznikla v létě 2009 po zveřejnění fotografií z jeho dovolené v Itálii, kde byl zachycen ve společnosti lobbistů a podnikatelů. Topolánek byl také kritizován za příliš velký vliv svého kontroverzního poradce Marka Dalíka (Dalík byl později odsouzen za podvod při jednáních o nákupu obrněných aut Pandur pro českou armádu).
  • V květnu 2016 Topolánek vydal knihu nazvanou Hlavně se neposrat, ve které glosuje politickou situaci v ČR.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme