Kandidát na prezidenta Topolánek: expremiér a někdejší předseda ODS

Podívejte se na profil prezidentského kandidáta Mirka Topolánka.

Profil Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentský kandidát Mirek Topolánek

Prezidentský kandidát Mirek Topolánek | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Datum a místo narození:  15. května 1956, Vsetín.

Vzdělání: vystudoval Strojní fakultu Vysokého učení technického v Brně.

Současná funkce: předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR (od září 2011), předseda dozorčí rady Elektrárny Opatovice (od října 2011), manažer slovenského přepravce plynu Eustream (od prosince 2014).

Profesní kariéra: v 80. letech pracoval nejprve jako projektant ve společnosti Automatizace a mechanizace OKD Ostrava, poté jako vedoucí projektant ostravského závodu Energoprojektu Praha, v letech 1991 až 1996 byl ředitelem společnosti VAE, s. r. o., kterou spoluzakládal.

Působení v politice: v roce 1989 se angažoval v Občanském fóru, v letech 1990 až 1994 byl členem obvodního zastupitelstva Ostrava-Poruba; poté vstoupil do ODS, v letech 1996 až 2004 byl senátorem za volební obvod Ostrava-město, v letech 1998 až 2002 byl předsedou senátorského klubu ODS a v letech 2002 až 2004 místopředsedou Senátu; v letech 2002 až 2010 byl předsedou ODS, v letech 2006 až 2009 premiérem ČR, v letech 2006 až 2009 byl také členem Poslanecké sněmovny.

Stranická příslušnost: v roce 1994 vstoupil do ODS; v dubnu 2015 předseda ODS Petr Fiala oznámil, že Topolánek přestal platil členské příspěvky a už není členem strany.

Rodina: podruhé ženatý; v únoru 2010 se rozvedl s manželkou Pavlou, s kterou žil od roku 1979, mají spolu dcery Petru a Janu a syna Tomáše; v červnu 2010 se oženil s tehdejší stranickou kolegyní Lucií Talmanovou, mají syna Nicolase.

Ostatní:

  • O tom, že by se mohl zapojit do volby hlavy státu, se už nějakou dobu spekulovalo, svůj záměr ale Topolánek potvrdil až počátkem listopadu. Pro prezidentskou kandidaturu získal podpisy senátorů.
  • Do nejvyšších pater politiky vstoupil v prosinci 2002, když ho kongres Občanské demokratické strany překvapivě zvolil nástupcem Václava Klause. ODS pod Topolánkovým vedením vyhrála řadu voleb a sestavila koaliční vládu, podle mnohých politologů však také zahájila cestu k odlivu příznivců.
  • V březnu 2009 se ČSSD podařil pátý pokus o vyslovení nedůvěry Topolánkově vládě, když s opozicí hlasovali i čtyři poslanci zvolení za koaliční strany. Topolánek se tak stal prvním českým premiérem, kterému parlament vyslovil nedůvěru. Vláda tehdy padla v době půlročního českého předsednictví EU, což vzbudilo rozruch nejen v ČR.
  • Necelé dva měsíce před volbami, 25. března 2010, Topolánek po sedmi letech ve funkci pod tlakem nejprve odstoupil z pozice volebního lídra a nakonec ke 12. dubnu odešel i z čela strany (ve volbách už nekandidoval). Preference strany klesaly a Topolánek se pro ni stával spíše přítěží. Poslední kapkou se staly jeho výroky na adresu církví a homosexuálů, které pronesl při fotografování pro gay magazín.
  • Kontroverzní či vulgární výroky a útoky na novináře Topolánek používal během celé své politické kariéry a byl za to často kritizován i z vlastních řad. Kritizován byl i za některé své skutky, příkladem je tzv. kauza Toskánsko, která vznikla v létě 2009 po zveřejnění fotografií z jeho dovolené v Itálii, kde byl zachycen ve společnosti lobbistů a podnikatelů. Topolánek byl také kritizován za příliš velký vliv svého kontroverzního poradce Marka Dalíka (Dalík byl později odsouzen za podvod při jednáních o nákupu obrněných aut Pandur pro českou armádu).
  • V květnu 2016 Topolánek vydal knihu nazvanou Hlavně se neposrat, ve které glosuje politickou situaci v ČR.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme