Topolánek podpořil Drahoše, Hannig Zemana. Hynek se rozhodne těsně před druhým kolem

Expremiér a bývalý předseda ODS Mirek Topolánek podpořil před druhým kolem přímé volby bývalého předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše. Naopak vydavatel a producent Petr Hannig (Rozumní) doporučil svým voličům hlasovat pro Miloše Zemana. Prezident a výkonný ředitel Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek (Realisté) své doporučení oznámí až den před druhým kolem voleb.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek, Jiří Hynek, Petr Hannig a Vratislav Kulhánek | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš má podle Mirka Topolánka šanci porazit současného prezidenta Miloše Zemana.

Topolánek měl po sečtení zhruba osmdesáti procent okrsků čtyři procenta a uznal svou porážku. „Srdce, rozum a úsměv nestačil. Konstatuji, že jsme nepostoupili do druhého kola. Uznávám výsledky ještě před sečtením všech hlasů," uvedl Topolánek.

„Chtěl bych vyzvat všechny podporovatele, aby dali hlas Drahošovi, bude to dobrá volba pro Českou republiku. Ve druhém kole, pokud se síly spojí, nebude bez šance," dodal.

Hynek se teprve rozhodne

Prezident a výkonný ředitel Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek chce přes neúspěch v prezidentských volbách do politiky.

Drahoš před druhým kolem voleb: Mám pocit, že soupeřím s Mynářem, Ovčáčkem a Nejedlým

Číst článek

„Děkuji všem voličům, kteří mi dali hlas, a chci jim říct, že to nebyl marný hlas, protože mne posiluje v tom, že budu v politice pokračovat," uvedl kandidát, který je členem a zakladatelem strany Realisté.

Zda v druhém kole voleb podpoří současnou hlavu státu Miloše Zemana, nebo bývalého předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše, oznámí až den před druhým kolem voleb.

„Ale nechám na nich, zda se rozhodnou stejně jako já, nebo jinak," řekl. Na to, aby dával podporu některému z dvojice favoritů, je podle něj příliš brzo.

Dodal, že dvěma kandidátům bude klást otázky a zveřejňovat je na sociálních sítích. „Máme ještě 14 dnů do druhého kola, já si dovolím je využít k tomu, že oběma kandidátům budu klást otázky, které považuji za naprosto klíčové. Budu jejich odpovědi zveřejňovat u sebe na facebooku a komentovat je," uvedl.

Hannig pro Zemana

Vydavatel a producent Petr Hannig před druhým kolem prezidentských voleb doporučil svým voličům hlasovat pro Miloše Zemana, protože je prý blízký jeho politickému názoru.

„Doporučuji tedy voličům, aby volili Miloše Zemana, ale ponechávám jim volnou cestu, protože nikomu člověk nemůže absolutně doporučovat," uvedl. Osm kandidátů, kteří chodili na rozdíl od Zemana do debat, podle něj mělo korektní vztahy bez nevraživosti či antipatií.

Jsem stále mladý a plný sil, prohlásil Zeman k výsledkům prezidentské volby. Půjde do debat s Drahošem

Číst článek

Oceňuje také podle svých slov korektní debaty s dalšími sedmi Zemanovými protikandidáty. Je rád, že splnil svůj cíl, aby s minimálními náklady na kampaň byl alespoň předposlední. Dodal, že do kampaně šlo dohromady jen 47 tisíc korun na spoty v televizi a rozhlase.

„Já jsem spokojen, děkuji všem svým voličům. Já jsem neměl žádnou reklamu, vyskytoval jsem se jen v debatách. Dal jsem si takový cíl, že budu spokojen, když budu předposlední, a to zatím jsem," řekl Hannig.

V konečných výsledcích ho překvapil téměř devítiprocentní zisk Marka Hilšera. „Také neměl v podstatě žádné billboardy a vyletěl hrozně vzhůru," uvedl.

Naopak Mirek Topolánek podle něj měl velkou kampaň a výsledek nebyl dobrý. „Lidi se nerozhodují podle debat nebo billboardů, ale takového milieu," uvedl.

Kulhánek pro Drahoše

Neúspěšný prezidentský kandidát Vratislav Kulhánek podpoří ve druhém kole prezidentské volby bývalého předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše. Řekl, že ho zná dlouhá léta a nic jiného než ho v druhém kole podpořit nepřipadá v úvahu.

Babiš: Druhé kolo bude zajímavé. Nechci radit, ale Zeman by se měl distancovat od spolupracovníků

Číst článek

Ze svého posledního místa mezi devíti kandidáty je zklamaný. Ve volbách Kulhánkovi hodilo hlas přes 24 tisíc lidí, tedy necelého půl procenta.

„Byl jsem nemile překvapen, počítal jsem s mnohem lepším výsledkem," komentoval Kulhánek svůj výsledek.

Soudí, že mu mimo jiné uškodil jeho kladný postoj k přijetí eura. Za neúspěchem podle něj může být i to, že lidé volili mezi favority a mysleli si, že svoji kandidaturu nebere moc vážně.

Zda se bude chtít ucházet o jiný politický post, Kulhánek neví. „Cíl být prezidentem byl zajímavý, otázka je, do jaké míry bude zajímavé něco dalšího," konstatoval.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme