Občan nemá z ekonomického růstu země nic, řešením je nepodmíněný příjem, říká lídr strany Národ sobě

Stanice Českého rozhlasu Radiožurnál a Plus představují jednotlivé lídry a lídryně všech stran a hnutí, které se přihlásily do říjnových sněmovních voleb. Je jich celkem 31 a Český rozhlas chce voličům pomoci vyznat se v jejich programech. Strana Národ sobě nabízí voličům nepodmíněný příjem. Co vše může vyřešit, vysvětluje její předseda Jiří Šoltys.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Šoltys, předseda Národ sobě,

Jiří Šoltys, předseda Národ sobě, | Zdroj: Archiv Jiřího Šoltyse

Vždy začínáme ekonomikou. Ta je na velmi dobré úrovni, v dobré kondici. Co bychom v takové době, kdy se nám hospodářsky daří jako zemi, měli dělat především?
Já bych to vzal trošku z druhé strany. Pokud v této republice bude ekonomický růst, tak ten by bylo zapotřebí využít k vytvoření nejlépe lehce přebytkového rozpočtu a mírné deflaci. Musíme si ovšem uvědomit, že to, co nyní zažívá naše republika a ekonomika, je ekonomický růst pouze nejbohatších vrstev a nadnárodního kapitálu. Na občany této republiky se tento ekonomický růst nijak nevztahuje.

Z čeho soudíte?
V prvé řadě je zapotřebí toto napravit. Stačí, když vyrazíte do ulic mezi prosté občany. Zjistíte, že si stavíme v podstatě zlaté klece. Běžný občan je svázán množstvím předpisů, zákazů, příkazů, nařízení. Ale fůra (spousta - pozn. red.) občanů má problém vyjít od výplaty k výplatě. Ekonomický růst, který zažíváme, skutečně pozapomíná na prostého občana. V podstatě se stáváme neokolonií některých bohatších vrstev a nadnárodního kapitálu. My chceme být ale naopak mocnou a vyspělou zemí. Chceme stejně pohlížet na české i zahraniční podniky. A také chceme, aby náš stát byl ekonomicky a materiálně nezávislý. Musíme tento ekonomický růst České republiky postavit na ekonomickém růstu i těch nejmenších z nás.

Růst průměrné mzdy vám nepřijde jako vodítko? Nemáte pocit, že by mluvil o skutečně zlepšující se pozici každého a kondici ekonomiky jako takové?
Pane redaktore, zkusil jste si někdy z minimální mzdy přežít? Minimální mzda by měla být...

ROZHOVOR S LÍDREM

Poslouchejte každý den od 16:30 Český rozhlas Plus, nebo od 18:30 Radiožurnál. Rozhovory s lídry a lídryněmi budou mít stejnou podobu. V první části se otázky týkají obecných témat, jako je ekonomika, zdravotnictví nebo školství. Následně půjde o program strany nebo hnutí, které se přihlásilo do říjnových sněmovních voleb. Pořadí je určené losováním.

Já nemluvím o minimální mzdě, ptám se na průměrnou mzdu.
Pardon. Průměrná mzda... Zde je to nejmarkantněji vidět, protože máme mzdu minimální, mzdu průměrnou. Většina občanů České republiky se pohybuje na minimální mzdě. To znamená, růst této průměrné mzdy je zapříčiněn především růstem masivních a největších příjmů nejbohatších vrstev. To vlastně potom navyšuje celou průměrnou mzdu.

A v době ekonomického růstu bychom tedy měli dělat co? Tak zněla ta úvodní otázka.
Pokud zde bude ekonomický růst, musíme se snažit o vyrovnaný, popřípadě mírně přebytkový rozpočet a dosáhnout tak mírné deflace, a nikoliv znehodnocování české měny.

Jakým způsobem, jakou cestou?
Právě tou cestou, že budeme žít v ekonomicky silné zemi postavené na úspěšných vlastních lidech.

Jak toho docílíme? Co bychom měli dělat konkrétně?
Naše strana má v programu zavedení nepodmíněného příjmu. Tento nepodmíněný příjem dokáže nastartovat ekonomický růst celé země, a to od těch nejnižších vrstev. Nikoliv seshora.

Co rozumíte nepodmíněným příjmem?
Nepodmíněný příjem je dnes věc velmi známá. Ve fůře zemí je pomalu zaváděn. Dokonce ve Švýcarsku proběhlo referendum o plošném zavedení nepodmíněného příjmu, kde sice na jednu stranu nebyl ještě schválen, na druhou stranu se však v referendu celých 25 procent švýcarského národa pro tento nepodmíněný příjem postavilo. Nepodmíněný příjem v podstatě nahrazuje velké množství byrokratické zátěže a tvoří jistotu každého občana, který pak nemusí svůj čas ztrácet živořením a doufáním v to, co přinese den zítřejší, ale může se plně věnovat činorodé práci a hledání si popřípadě zaměstnání, když o něj přijde.

Takže každý z nás by zkrátka měl garantovaný nějaký příjem na nějaké výši.
Ano.

Lhostejno, co bude dělat, jestli bude pracovat a v jaké pozici?
Přesně tak.

Deset tisíc pro každého

A jaké výši by ten nepodmíněný příjem měl být?
Nastavení výše nepodmíněného příjmu je velmi citlivá a pro tuto věc klíčová záležitost. Musí se postarat o to, aby i každý jednotlivec byl schopen z této částky přežít, a to, jak co se týče bydlení, tak co se týče stravy a zajištění základních potřeb.

A máte nějaký odhad jeho výše?
Určitě. Na druhou stranu však nemá být demotivační. Poslední ekonomickou studii, co se týče výše nepodmíněného příjmu, jsme zpracovali asi před rokem a půl. V té době na české ceny a české potřeby činil přesně 10 tisíc korun.

Co bychom měli udělat pro zlepšení úrovně českého zdravotnictví? Měli bychom lékařům a sestrám zvýšit mzdy?
Je to opět otázka ve spojitosti s tím, co jsme si povídali nyní. Za poctivou práci musí být poctivá odměna, špičkové odborníky musíme zaplatit. Tím zastavíme odliv těchto mozků do zahraničí. Ve zdravotnictví je to cítit nejvíce. Každý z nás máme nějaké to tělo a o to se musíme starat. Ve chvíli, kdy jsme zdraví, jsme prospěšní i ekonomicky celému státu. Ve chvíli, kdy jsme nemocní, stáváme se přítěží. Jelikož jsme ale vyspělý stát, tak své nemocné nebudeme házet přes palubu žralokům, ale musíme se o ně také postarat. To znamená, že si potřebujeme udržet ty pracovníky, kteří to zvládají.

Česko patří k nejbezpečnějším zemím světa. Jsme ale cílem hoaxů a kyberválky, říká Bělobrádek

Číst článek

To znamená dobře je zaplatit. Rozdíly mezi platy lékařů na západ od nás a u nás jsou markantní. Kde na to vzít peníze?
Vracíme se k tomu – nepodmíněný příjem. Celý problém je v tom, že příjem státního rozpočtu je tvořen z obratu převážně běžných občanů. Nadnárodní společnosti do státního rozpočtu přispívají pouze nepatrnou měrou, protože živí svými daněmi jiné ekonomiky jiných států. Tedy je zapotřebí, aby běžný občan měl tolik kapitálu, který je schopen během měsíce nebo daného časového období zase utratit a aby se nastartovala bílá ekonomika této republiky. Nenutit občany žít na hranici, potom vlastně i stát má dostatek prostředků. Představte si, že máte pekárnu. Bude stát raději ve čtvrti, kde lidé nemají ani korunu, anebo ve čtvrti, kde bydlí milionáři? Já si myslím, že odpověď je nasnadě.

Dobře. Pojďme ke školství. Chybí v českém školství více učňů?
Určitě, a nejen učňů. Celkově je školství spjato i s postojem společnosti k těmto profesím. V současnosti je snaha o lépe placené pozice. Kdo z nás si někdy zkusil vydělávat peníze rukama, ví, že je to problém. Pokud pracujete, jste odkázán na svého zaměstnavatele a úředník, který vám bude velet, bude mít plat většinou podstatně vyšší než vy, který ho na svých zádech povlečete. Je zapotřebí v prvé řadě motivovat lidi, aby mohli pracovat, a zadruhé je také potřeba vytvořit prostředí, kde bude moci školství řádně fungovat. V dnešní době, když přijdu na návštěvu do některé školy, připadnu si, pardon, jako ve vězení. Přijdu na vrátnici, kde mě zastaví ostraha, legitimuje mě, přišpendlí mě na vrátnici a musím čekat, až si některý z učitelů najde čas, aby pro mě přišel a šli jsme cokoliv řešit. I tento stav je velmi neuspokojivý a v podstatě vypovídá o celkovém stavu této společnosti.

Považujete za varující, že Česká republika nezreformovala svůj penzijní systém?
Penzijní systém jako takový, který nyní máme, je na dobu, kdy vznikl, vyhovující, ale nyní je již dávno přežitý. I penzijní systém je právě řešen podstatně účinnějším způsobem za pomoci nepodmíněného příjmu.

Další téma, měla by Česká republika stavět další jaderný reaktor? Bude průmysl a maloodběratelé v budoucnu potřebovat energii z jádra?
Podívejme se do zahraničí. Jádro je kouzelná věc. Momentálně nám dá hodně energie, ale nevíme, co s odpadem. Dnes máme podstatně víc způsobů, jak získávat energii. V našem programu, co se týče energetiky, podporujeme i takovou věc, jako je fotovoltaika, kterou mnozí zavrhují. Ale pozor, my ji podporujeme pouze na střechách budov. Nikdo si neuvědomuje, jakou obrovskou plochu zabírají střechy jenom v České republice. V tuto chvíli takto získaná energie by činila podstatný podíl.

V zahraniční hodně energetické spotřeby pokrývají z jiných obnovitelných zdrojů, například větrné energie. Musíme si uvědomit, že například co se týče větrné energie, jedná se o geniální recyklaci toho, co my vyhazujeme. Každý z nás jezdí autem, každý z nás topí. Díky tomu vyhříváme naši planetu. Energie je v podstatě pořád stejná, je nezničitelná a my měníme jednu formu na druhou. Když tuto energii z jedné strany vyhodíme z okna, ať již ztrátami v bytě nebo ji vysvítíme za pomoci chladiče v automobilu, tak díky tomu se nám zvedne proudění větru. Větrná elektrárna potom zpět vrací tuto energii zpátky do sítě.

Odpověď tedy zní, že další jaderný reaktor nepotřebujeme?
Nikoliv. Už nyní naši energii vyvážíme a je velmi ostudné, že ceny, za které energii vyvážíme pro zahraniční spotřebitele, jsou pouze zlomkem, kterou za energie musí platit každý občan České republiky.

EU je dobrý sluha, ale zlý pán

Krátce otevřme ještě jedno téma, a to členství České republiky v Evropské unii. Měla by se Česká republika ve světle brexitu k Evropské unii přibližovat víc než dosud, nebo naopak se vzdálit?
Evropská unie je stejná jako oheň. Je to dobrý sluha, ale zlý pán. Zpočátku byla hřejivým ohníčkem, který mohl pomoci ve zvyšování životní úrovně, potírání korupce a prosazování pozitivních legislativních změn. Bohužel se však tento ohníček vymkl kontrole a stává se z něj ničivý živel. Jinými slovy, pokud bude EU pokračovat ve své současné politice, je nutno přehodnotit naše trvání v ní. Jsme suverénní země a chceme být samostatným, rovnocenným partnerem, co se týče například přijetí eura.

V současné situaci jsme pro přijetí eura, ale pouze jako paralelní měny k české koruně. Rozhodně tedy ne jako jediné národní měny, a to díky vývoji v posledních letech. Na rozdíl od let minulých.

Pojďme k některým bodům vašeho programu. Už jste vysvětlil pojem nepodmíněný příjem. To je asi to hlavní v ekonomice, ale také chcete oddlužit Českou republiku. Jak to uděláte?
Nepodmíněný příjem není perpetuum mobile, ale je opět odpovědí i zde. Díky nepodmíněnému příjmu nastartujeme ekonomiku, vytvoříme finanční zdroje a díky tomu můžeme začít využívat řádně i lidské zdroje a obnovit řádné fungování České republiky i celé její ekonomiky a díky tomu se nám během několika málo let může povést oddlužit celou Českou republiku.  

Narovnání sociální sféry, tím myslíte konkrétně co?
V současnosti je sociální sféra velmi pokřivená, je posuzována individuálně a jsou zde v podstatě skupiny preferované a skupiny diskriminované, které navzájem trpí různými averzemi, někdy i uměle buzenými. V sociální sféře je zapotřebí dosáhnout toho, abychom si všichni byli nejenom ekonomicky, ale i po právní stránce rovni.

Opět je zde odpovědí nepodmíněný příjem, protože ten nečiní rozdílu mezi kterýmkoliv z nás. Ať budete bez práce, ať budete pracovat, pořád na něj máte nárok. Nikdo vás nebude jako v současnosti trestat za to, že pracujete. Uvědomme si, že v dnešní době je mnohý občan trestán za to, že jde pracovat. A to je neslýchané, to je neskutečné. To musí skončit.

Jako druhý bod v programu máte zrušení letního času. Proč?
Letní čas je věc už hodně přežitá. Třetina občanů ho chce zachovat, třetině je to jedno a třetina má díky tomu značné zdravotní potíže. Jsme živé bytosti, řídíme se biorytmy a direktivní nařízení a posouvání hodin dělá velkému množství z nás zdravotní potíže. Dříve byl letní čas odůvodněn úsporami energie, aby většina pracovního dne, kdy jsme v zaměstnání, probíhala v době slunečního svitu, abychom neplýtvali elektrickou energií. Musíme si uvědomit, že v dobách, kdy byl letní čas zaveden, většinu osvětlení měli na starosti žárovky, dnes nahrazené podstatně modernějšími technologiemi.

Dnes běžnou stowattovou žárovku nahradí osmiwattová ledková žárovka. Čili jsme spotřebou, co se týče osvětlení, někde na osmi devíti procentech tehdejší spotřeby. Navíc máme podstatně účinnější generátory a jiné spotřebiče. Čili co je lepší? Trvat bez nějakého bližšího zdůvodnění na věci, která je již dávno přežitá, anebo si říct, fajn, letní čas udělal své, pomohl nám kdysi dávno z energetické krize? Ještě pamatuji doby, kdy se vyhlašovaly energetické regulační stupně. Anebo si říct, skutečně již tento nástroj nepotřebujeme, děkujeme ti, odejdi.

Pojďme k bodu tři. Chcete zavést přímou demokracii. Jaké podle vás nese výhody?
Přímá demokracie má nesporné výhody, které snad zná každý občan. V podstatě je pojistkou fungujícího demokratického státu, aby nedocházelo ke zneužívání demokratické moci jako takové. Není pochopitelně všelékem, ale je velmi vhodnou pojistkou, která zabrání neadekvátnímu chování například volených zástupců. Je spojena s odvolatelností politiků, s přímou volbou. Toto vše by měli přece dělat občané. To je jejich právo a toto právo jim nemá právo nikdo brát.

Zavedení přímé volby prezidenta byl podle vás krok správným směrem?
Pochopitelně.

CVVM: V průzkumu si ANO udržuje stále náskok, do sněmovny by se dostali i Piráti a SPD

Číst článek

Mohl byste vysvětlit vaše heslo "přímé tvoření zákonů"?
V podstatě obnáší mimo jiné to, že je možnost přijmout zákon za pomoci referenda. Pokud občané cítí potřebu přijmout nějaký zákon, mohou tento zákon navrhnout ke schválení za pomoci referenda. Už tento model je jakousi pojistkou a možností, protože nikdy se vám pro zbytečný zákon nepovede vybrat dostatečný počet podpisů. Ve chvíli, kdy se určitá skupina občanů semkne a bude chtít přijmout nějaký zákon, vždy to znamená jediné, že někdo přehlédl potřeby velké skupiny obyvatel a je potřeba se tímto zaobírat.

Vymýcení korupce a byrokracie. To je další z bodů vašeho programu. Jaká k tomu podle vás vede cesta?
Jednoduchá odpověď. Nepodmíněný příjem. I zde zafunguje velmi dobře, protože byrokracie vzniká díky potřebě vytvářet umělou zaměstnanost, kterou dnes máme velmi rozbujelou. Stačí se podívat, kolik občanů České republiky skutečně vytváří hodnoty. Je to několik set tisíc. A kolik lidí sedí na úředních místech, na státem placených místech a podobně. Stačí se podívat na stránky Českého statistického úřadu. Ta čísla jsou skutečně šokující.

Přijmout úplatek je lidské

To mluvíte o byrokracii. A ta korupce?
Korupce je s tímto spojená, protože ve chvíli, kdy o čemkoliv rozhoduje občan, který není řádně zaplacen, tak co vlastně riskuje? Potřebuje uživit sebe a svou rodinu, tedy chová se vlastně úplně normálně, že přijme úplatek, protože maximálně přijde o své špatně placené místo, ale dostane tučný úplatek, který se velmi špatně prokazuje. Čili my potřebujeme...

Rozuměl jsem vám dobře, že jste řekl, že se chová normálně, když přijme úplatek?
Chová se lidsky. Chová se tak, jak to máme od přírody naprogramováno. Chová se špatně z hlediska zákona.

A pak je ještě třeba otázka morálky?
Morálka je velmi důležitá. Ale představte si, že budete s někým na pustém ostrově, ten druhý na tom bude velmi špatně po zdravotní stránce a bude dokonávat. Je nemorální ho sníst, ale vám nic jiného nezbude, aby vy sám jste přežil.

Také máte za cíl snížení daňové zátěže. Kudy na to, jak nahradit výpadek z daňových příjmů?
Opět nepodmíněný příjem. Jak jsem říkal, je to vše o obratu. Představte si, že budete mít tisíc korun v malé skupině. Těch tisíc korun otočíte za rok jednou, potom i když zavedete stoprocentní daň, tak z té tisícikoruny máte pouze tisíc korun při stoprocentní dani. Ale teď si vezměte, že těch tisíc korun v této skupině otočíte milionkrát a budete mít třeba jenom jedno jediné procento. V tu chvíli váš daňový příjem bude několikanásobně řádově vyšší. Musíme naučit českého občana vnímat peníze a finanční prostředky jako cestu k cílům a jako oběživo. Ve chvíli, kdy začneme tyto peníze točit, stačí podstatně nižší daňové zatížení k tomu, aby příjem do státního rozpočtu byl podstatně vyšší. Vlastně to je i odpověď, protože velmi často se setkáváme s otázkou, kde na nepodmíněný příjem vezmeme peníze.

Nepodmíněný příjem skutečně, tak jak je nyní spočten, by spotřeboval prakticky celý náš státní rozpočet. Ale díky tomu, že nastartuje ekonomiku a lidé se začnou chovat trošinku jinak, budou mít co oficiálně utrácet, se příjem do státního rozpočtu zhruba zpěti až zšestinásobí. Což znamená, že i při tomto nepodmíněném příjmu naroste náš příjem do státního rozpočtu čtyřikrát až pětkrát.

Ještě prosím vysvětlete, co myslíte odmítnutím snahy o potlačení národní hrdosti?
Národní hrdost je věc, která je zakořeněná v každém z nás a bohužel se hodně často setkáváme s fenoménem takzvaného multikulti, kdy je zapotřebí potlačit národní hrdost každého z nás, udělat z nás beztvarou hmotu. Musíme být hrdí na to, že jsme členy tohoto národa, občany České republiky. A pokud k nám přijde někdo z jiné země, bude vítaným hostem. Ale nikoliv, že si tady bude kdokoliv z jiné země osobovat práva o něčem zde rozhodovat anebo nás nutit, abychom se my chovali podle něj. Musíme být hrdí na to, kdo jsme, co jsme, odkud jsme přišli.

Koho především chcete svým programem oslovit?
Je to velmi jednoduché, občany České republiky. Všechny, bez rozdílu.

A co byste považoval za úspěch v parlamentních volbách?
Kdybychom uspěli a kdybychom se vlastně začali chovat k sobě jako lidé a napravili jsme to, co se tady nyní odehrává.

 

Vladimír Kroc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme