Interaktivní kandidátky: proklikejte si, kdo kandiduje, kdo obhajuje a kdo přestoupil

K obecním volbám 5. a 6. října jsme připravili praktickou aplikaci. Během pár kliků vám prozradí informace, které na papíře nenajdete.

Praha

U obhajoby mandátu nebo kandidatury za jinou stranu než minule jsme nejprve museli určit, zda jde na minulých a letošních kandidátkách o stejnou osobu. Kandidáty jsme spojovali podle shodného jména, příjmení, o čtyři roky vyššího věku a kandidatury do stejného zastupitelstva. Pokud se tedy například kandidátka vdala a změnila si jméno nebo jen kandiduje do jiného zastupitelstva než minule, nespojíme si ji.

Sloupec minulá kandidatura znamená, že kandidát nastupuje za hnutí s jiným názvem než v minulých volbách. Neznamená tedy automaticky přestup do jiné strany.

U Prahy 9 a obce Lišov, které mají volební obvody, je pořadí kandidáta ve formátu {obvod}/{pořadí na kandidátce}.

Obec

Zdroj dat: volby.cz

V podzimních komunálních volbách kandiduje 216 520 kandidátů ze 403 stran, hnutí a koalic. Je to nejméně od roku 2006, téměř o desetinu méně než před čtyřmi lety.

Víc než polovina z nich – 111 tisíc – kandiduje za lokální strany a hnutí. Mezi celostátními politickými stranami postaví nejvíc kandidátů KDU-ČSL (15,9 tisíce), KSČM (15,3 tisíce) a ČSSD (13,5 tisíce). Je to poprvé v rámci samostatné České republiky, kdy komunisté nebudou nejpočetnější.

Všem třem zmíněným stranám nicméně proti minulým volbám kandidátů podstatně ubylo: křesťanští demokraté přišli o 11 procent, komunisté o 20 procent a sociální demokraté o 27 procent kandidátů. Ještě hůř je na tom TOP 09, která nasadí o 54 procent lidí méně než minule – a to včetně koalic.

Naopak polepšili si Starostové a nezávislí, ti vyrostli o 21 procent, a také Piráti, kterých bude letos oproti minulým volbám trojnásobně. Nicméně největším skokanem je hnutí SPD Tomia Okamury, které před čtyřmi lety nekandidovalo a letos postaví 4,5 tisíce lidí.

Průměrný věk všech kandidátů je 47 let. Ve všech dosavadních komunálních volbách byl průměrný kandidát o rok až dva mladší. Naznačuje to, že zájem o lokální politiku v posledním období poklesl.

Necelá třetina kandidátů jsou ženy. Podíl žen v konkrétní straně, stejně jako věkový průměr, prozradí interaktivní kandidátky.

Jan Boček a Jan Cibulka