Ostravu povede koalice ANO, hnutí Ostravak, ODS a lidovců, primátorem bude znovu Macura

Ostravu stejně jako v minulém volebním období povede koalice vítězného hnutí ANO spolu s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Uskupení se dohodla na spolupráci. Primátorem třetího největšího města v zemi bude dosavadní první muž krajského města Tomáš Macura (ANO).

Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto: Masarykovo náměstí (Ostrava) | Foto: Filip Jandourek

Staronová koalice bude mít v pětapadesátičlenném zastupitelstvu většinu 37 hlasů. První podoba koaliční smlouvy bude připravena ještě dnes.

V jedenáctičlenné městské radě by ANO mělo mít šest zástupců, po dvou hnutí Ostravak a ODS a jedno lidovci. ANO tudíž v radě bude mít nadpoloviční většinu.

Právě to se nelíbilo hnutí Ostravak, které ve srovnání s předchozím volebním obdobím ztratilo v radě dva mandáty.

Zatím tak není zcela jasné, zda se ve vedení města objeví i lídr hnutí Ostravak Lukáš Semerák, který dosud v radě řídil resort dopravy. Vzal si čas na rozmyšlenou, zda bude v radě pokračovat.

„Vítám přístup hnutí Ostravak, že akceptovali tu nabídku. Myslím si, že není špatná v kombinaci s ostatními složkami, které nabídka měla. To nebylo jenom o počtu míst v radě. Takže bych skutečně řekl, že se odstranila základní překážka, která bránila dokončení,“ uvedl primátor.

Jednání o koalici v Liberci selhala. Místní ANO odmítlo po zvratu v Brně spolupráci s ODS

Číst článek

Podle něj hnutí ANO ještě dnes připraví text koaliční smlouvy a bude jednat o jejím obsahu. Hnutí nabízí, že do smlouvy nechá zanést klauzuli, která bude znemožňovat přehlasovávání.

Macura uvedl, že pokud se koaliční smlouvu podaří podepsat tak, jak se nyní rýsuje, bude spokojen.

Situaci ale nevnímá tak, že hnutí ovládlo Ostravu. „Já to tak neberu, já to tak nemám. Pro mě je Ostrava víc než nějaká stranická příslušnost, takže jsem rád, že se tým poskládal. Hodně jsem stál o to, aby ve vedení města pokračovalo i hnutí Ostravak,“ řekl Macura.

Hnutí Ostravak podle něj odvedlo dost práce a těžko by si uměl představit vedení města bez nich. Pokud by v radě nepokračoval Semerák, bylo by to podle primátora divné. „Já bych byl rád, kdyby tam byl,“ doplnil Macura.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme