Ověřili jsme sporné výroky lídrů. Podívejte se, kdy nemluvili pravdu

Prvních šest lídrů představil Radiožurnál v předvolebním seriálu Rozhovory s lídry. Z odpovědí každého lídra vybral tým Českého rozhlasu a serveru Demagog.cz takzvaná "skutková tvrzení", ověřil je a porovnal s fakty. Jak si politici a političky vedli?

Tento článek je více než rok starý.

Analýza Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídři stran podrobení analýze faktů

Lídři stran podrobení analýze faktů | Foto: Koláž iROZHLAS.cz | Zdroj: Český rozhlas

Lenka Vančatová

Česko není chráněno proti terorismu. Množství uprchlíků je alarmující, říká Vančatová

Číst článek

Lenka Vančatová, místopředsedkyně občanského hnutí Společnost proti developerské výstavbě v Prokopském údolí, odpovídala spíše obecně, zejména v otázkách týkajících se celospolečenských témat. Jako zavádějící tvrzení vyhodnotila redakce výrok, "že množství uprchlíků, které sem nekontrolovaně proudí, je alarmující".

Ve skutečnosti v roce 2016 požádalo v Česku o mezinárodní ochranu podle statistiky ministerstva vnitra celkem 1478 osob; z toho byl azyl udělen 148 osobám a celkem 302 osob dostalo tzv. doplňkovou ochranu. Nejde však o žádosti pouze od Syřanů nebo ekonomických migrantů z Afriky. Na prvních třech místech podle státní příslušnosti se seřadili žadatelé z Ukrajiny, Iráku a Kuby.

Na doplňující otázku moderátora, zda opravdu myslí Českou republiku, dodala: "Do České republiky přímo ne, ale jsou ve všech okolních státech a my nemůžeme počítat s tím, že Evropa není tak velká, že se sem později nedostanou."

Nicméně pokud jde o sousední země, tak Slovensko se podle ministerstva vnitra zavázalo přijmout 60 uprchlíků. Polsko podle eurokomisaře pro vnitro Dimitra Avramopulose dosud nepřevzalo z Itálie nebo Řecka ani jednu osobu. V Německu jsou statisíce migrantů, v Rakousku desítky tisíc, ale ministerstvo vnitra nemá žádné poznatky, že by se přesouvali do Česka.

Výbuchy, mrtví, vraždění kamiony. Nechci malovat čerta na zeď, ale může to přijít i k nám, říká Sehnal

Číst článek

Vlastimil Sehnal

Vlastimil Sehnal, předseda hnutí Sportovci, tvrdil, že nevíme kolik lidí žije v sociálně vyloučených lokalitách. "Podle něj se o tom nesmí mluvit, respektive se nesmí uvádět, jestli v nich žijí Romové," říká vedoucí projektu Demagog.cz Jan Tvrdoň.

Tohle konstatování neobstojí při poukázání na to, že stát (konkrétně ministerstvo práce a sociálních věcí, pozn. red.) se podílel na vytvoření tzv. Mapy vyloučených lokalit. V roce 2015 vyšel tento dokument s tím, že v sociálně vyloučených lokalitách žije 95-115 tisíc lidí a většinu tvoří právě Romové. Dokument se zabývá obecně počtem a strukturou těchto lokalit, věnuje se i otázkám bydlení, vzdělávání nebo trhu práce v souvislosti s životem v těchto oblastech.

Protiruské sankce jsou neefektivní. Evropské země na ruském trhu nahradily Spojené státy, říká Filip

Číst článek

Vojtěch Filip

První zpovídaný lídr parlamentní strany byl předseda KSČM Vojtěch Filip. U něj byl podstatný výrok, že se za Topolánkovy vlády zastavilo zvyšování minimální mzdy a také valorizace penzí. "Minimální mzda se skutečně od roku 2007 nezvyšovala až do roku 2013, penze se stále valorizovaly. V důsledku krize se to tempo zpomalilo, ale penze stále rostly. Nijak nehodnotíme, zda šlo o přiměřený růst, faktem ale je, že k němu stále docházelo," říká Tvrdoň.

EET je ten nejstupidnější nástroj na výběr daní, říká lídr strany Radostné Česko Boleslav Buzek

Číst článek

Boleslav Buzek

Boleslav Buzek, lídr Radostného Česka, se během rozhovoru držel zejména ekonomických témat, přičemž prezentoval hlavně obecné teze a svůj úhel pohledu a nebyl příliš konkrétní. Výjimkou byl návrh na zrušení dohody o vzájemném studiu se Slovenskem, kdy Buzek prohlásil, že na vzdělávání slovenských lékařů Česko tratí. Dostupný výzkum Masarykovy univerzity ale hovoří opačně.

Lídři stran podrobení analýze faktů | Foto: Koláž iROZHLAS.cz | Zdroj: Český rohlas

Studium medicíny nestojí několik milionů, jak tvrdil Buzek, ale podle děkana 1. LF Karlovy univerzity vyjde na jeden milion korun. Česko má navíc ze studia zahraniční studentů příjmy. Podle studie týmu studentů z Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity pod vedením Daniela Němce "slovenští studenti přináší české ekonomice nejméně 650 milionů korun za rok. Tolik v Česku nechají na daních, pokud si tu přivydělávají a utratí za jídlo, ubytování či zábavu".

Vláda nikdy nebyla tým, který někdo řídí. Stát má fungovat jako rodinná firma, zopakoval Babiš

Číst článek

Andrej Babiš

Nejvíce ověřitelných výroků si zatím zapsal Andrej Babiš, předseda hnutí ANO. Vyloženě nepravdivý byl jeden a týkal se platů státních zaměstnanců. Nejprve Babiš zmínil, že vláda platy zvyšovala. Pak ale pokračoval a řekl: "Problém u navyšování platů je to, že nikdy ministři nechtěli uposlechnout moje doporučení, abychom navyšovali platy hlavně u těch, kteří mají nejmíň, učitelé, sociální služby, kultura, ano i policisti."

"Což je nesmysl," komentuje Babišův výrok Tvrdoň. "Všem těmto profesím se platy zvyšovaly, některým opakovaně. Navíc v únoru 2017 se ministerstvo financí pod vedením Babiše postavilo proti zvýšení platů pro bezpečnostní sbory s tím, že se má celá věc řešit 'komplexně' od roku 2018 a nenavyšovat objemy mezd takto sólo. Nakonec ale na to přeci jen kývl," vysvětluje Tvrdoň.

Vedoucí projektu Demagog.cz dále zmiňuje několikrát opakovaný výrok, že jej na vládě přehlasovali s platy pro GIBS, zatímco nepřidali učitelům. "Je to zavádějící, neboť navýšení pro GIBS je malý objem, protože jich je objektivně málo a navíc to nestojí tak, že dáme jedněm a druhé ignorujeme. Zvedaly se platy i učitelů a nepedagogických pracovníků."

Zdravé rodiny se 3 dětmi, dost pohybu a kvalitního jídla, cituje z volebního programu ODA Sehnal

Číst článek

Pavel Sehnal

Prozatím poslední "ověřovaný" lídr byl Pavel Sehnal, předseda ODA, který podrobně mluvil hlavně o ekonomických tématech. V nich se většinou držel ověřených faktů. V části rozhovoru o zdravotnictví se ovšem dopustil výroku: "A to tempo růstu 20, 30 miliard ročně je asi příliš velké na to, aby si to Česká republika mohla dovolit."

Pravda je totiž taková, že tempo růstu je v posledních letech ani ne poloviční, pohybuje se v rozmezí 11 - 13 mld. Kč ročně, a to vypočítané jakoukoliv metodou, vycházeli jsme z oficiálních údajů ministerstva zdravotnictví.

Marie Bastlová, Jan Tvrdoň, red Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme