Padla další pokuta za porušení pravidel volební kampaně. Hříšník musí zaplatit 23 tisíc

Za porušení pravidel volební kampaně padl další trest. Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí udělil provinilci pokutu ve výši 23 tisíc korun. Podle kontrolorů jde o právnickou osobu, která se zúčastnila volební kampaně bez předchozí registrace u dohledového úřadu, konkrétní jméno však neuvedli.

Aktualizováno Brno (Aktualizováno: 10:54 31. 10. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Padla další pokuta za porušení pravidel předvolební kampaně (ilustrační foto) | Foto: Kristýna Guryčová | Zdroj: Český rozhlas

Provinění spočívalo v tom, že zadala otištění inzerátu, který vyšel v celostátním deníku a který naplňoval znaky volební kampaně, přestože před vstupem do volební kampaně nepožádala o zápis do zvláštního registru tzv. registrovaných třetích osob vedeného úřadem,“ popsal předseda kontrolního orgánu Vojtěch Weis.

Padla první pokuta za porušení pravidel předvolební kampaně. ODA musí zaplatit 19 tisíc

Číst článek

Provinilec tak musí zaplatit pokutu 23 tisíc korun, kromě toho i musí uhradit i správní poplatek ve výši 1000 korun.

„Úřad má za to, že pokuta dostatečně zohledňuje skutečnost, že obviněná právnická osoba se zúčastnila volební kampaně toliko jednorázově a na samém jejím začátku na straně jedné, ale též dopad na širokou veřejnost, významnost činnosti obviněného a závažnost přestupku na straně druhé,“ pokračoval Weis.

Preventivní postih

Za kampaň vedenou bez registrace může úřad udělit pokutu až do výše 100 tisíc korun, podle šéfa kontrolorů jde tak spíše o preventivní trest. Proti rozhodnutí úřadu se lze bránit pouze správní žalobou.

Jde o druhé správní řízení, které dohledový úřad zatím dokončil. První pokuta ve výši 19 tisíc korun padla v polovině září rovněž za porušení pravidel předvolební kampaně. Dostala ji ODA miliardáře Pavla Sehnala za nedostatečné označení předvolební materiálů.

Úřad pro dohled nad stranami zahájil správní řízení už s téměř 130 subjekty. Naposledy oznámil, že 121 stran a hnutí nedodalo adresy transparentních účtů a internetové stránky, kde lze ze zákona povinné údaje najít.

Mezi možnými provinilci je i hnutí ANO kvůli knize svého předsedy Andreje Babiše, autoři knihy o podnikání Babiše nebo Česká asociace satelitních operátorů, které úřad podle dřívějšího zjištění serveru iROZHLAS.cz vytýkal právě účast na kampani bez předchozí registrace.

Asociace v polovině května pomocí inzerce v tisku kritizovala novelu zákona o elektronických komunikacích. Daná reklama vyobrazuje kreslenou karikaturu premiéra Sobotky, jak v buldozeru hrne peníze pryč ze státní kasy. Operátoři si slovy sekretáře Patrika Broma od začátku stojí za tím, že nepochybili.

kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme