Parlamentní volby 2021

Kdo v říjnu vstoupí do Poslanecké sněmovny? Český rozhlas představuje lídry a zástupce volebních uskupení ve všech krajích, kteří se rozhodli využít nabídku na natočení volebních vizitek. Odpovídali na pět otázek a dostali stejný časový limit. Na jednom místě si tak snadno porovnáte, kdo usiluje o vaše hlasy. O vstup do sněmovny se letos utká celkem 22 uskupení a 5258 kandidátů. Rozhodovat se bude v pátek 8. a v sobotu 9. října.

Český rozhlas oslovil celkem 258 kandidátů a kandidátek. Část z nich ale nabídku na natočení volební vizitky odmítla, jiní ji přenechali jinému kandidátovi stejného uskupení.

V interaktivní mapě stačí vybrat kraj. Zobrazí se vám volební vizitky kandidátů, jejichž součástí je fotka a zvuk s odpověďmi na pět stejných otázek.

Podoba volebních vizitek je pro kandidáty jednotná.

Český rozhlas se ptal:

  • Co je podle vás největším problémem kraje, ve kterém kandidujete?
  • Jak byste z pozice poslance chtěl tento problém řešit?
  • Jakou část programu vaší strany/vašeho hnutí/vašeho uskupení považujete za nejdůležitější?
  • Je podle vás česká společnost rozdělená? Je možné to nějak změnit?
  • Co by měla Česká republika za svého šestiměsíčního předsednictví v Evropské unii v druhé půli příštího roku prosazovat?

Na první dvě otázky mohli kandidáti a kandidátky odpovídat vždy minutu. Časový limit byl pak u dalších tří otázek 30 sekund. Kandidáti samozřejmě můžou odpovědět v kratším čase, ušetřené sekundy se ale nepřevádějí.

Kandidáti do Poslanecké sněmovny sice všechny otázky předem znali, při natáčení ale museli odpovídat z hlavy a na první pokus. Pokud se ztratili v odpovědi, mohli se vrátit na začátek příslušné věty a zopakovat ji. Nemohli ale mít před sebou připravený text ani poznámky na papíře nebo v mobilním telefonu či tabletu.

Rozhovory s jednotlivými kandidáty se postupně objeví i ve vysílání regionálních stanic Českého rozhlasu.

Výroky představitele kandidujícího subjektu nevyjadřují názory Českého rozhlasu. U některých je pak kvůli podezření z porušení pravidel pro jejich vysílání muselo posuzovat právní oddělení Českého rozhlasu.

Volby 2021

Anna Kottová, Jan Cibulka a Regionální redakce zpravodajství ČRo

Související témata: sněmovní volby, sněmovní volby 2021, volební vizitky, volby 2021, parlamentní volby 2021

Zprávy z voleb