Penze, letectví i advokacie. Poslanci, jimž skončil mandát, hledají nové uplatnění

Ještě před několika týdny pomáhali schvalovat klíčové zákony pro chod země. Po říjnových volbách do sněmovny si ale museli najít nový způsob obživy. To je případ víc než šedesátky poslanců, kteří neobhájili svůj mandát. Někteří využili známostí z politiky, jiní se vracejí k původní profesi nebo zkoušejí prorazit v podnikání. Výjimkou není ani situace, kdy neúspěch ve volbách poslal politiky už rovnou do důchodu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Když se ráno vzbudím a uvědomím si, že nikam nemusím, s nikým nemusím mluvit a nic nemusím, tak mě zaplavuje ohromný pocit svobody a štěstí. Což jsem za osm let nezažil,“ řekl Radiožurnálu bývalý poslanec TOP 09 Daniel Korte. Čtyřiašedesátiletý překladatel se rozhodl, že po kariéře poslance zamíří do penze.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaké uplatnění najdou ti, kterým právě skončil mandát? Plány bývalých poslanců zjišťovala reportérka Zdeňka Trachtová

To samé zvažuje i jeho devětašedesátiletý spolustraník – exministr zdravotnictví Leoš Heger. Do důchodu má namířeno také dosavadní komunistický poslanec Vojtěch Adam, který ale po devíti letech v poslanecké lavici už letos znovu nekandidoval.

Právník Martin Plíšek z TOP 09, který neúspěšně kandidoval v Praze, má do penze ještě daleko. Proto se musel porozhlédnout po jiném uplatnění, právu se však vzdálit nehodlá.

„Mám nabídky od dvou vysokých škol vyučovat nějaké věci s tím spojené od příštího semestru,“ řekl Radiožurnálu. Kromě toho plánuje dále spolupracovat se zvolenými poslanci TOP 09 v oblasti práva a legislativy.

Se svými poslaneckými kolegy se nechtěl rozloučit ani lidovec Josef Uhlík. Proto využil nabídky svého kolegy Jiřího Miholy, který se do parlamentu dostal a nabídl mu funkci asistenta. „Je to částečně práce v Praze a částečně v Brně,“ přiblížil své budoucí povolání Uhlík.

Podnikání namísto kariéry v politice

Řada dosavadních zákonodárců, kteří v říjnových volbách neuspěli, chce začít podnikat. Nebo se vrátí do firmy, v níž pracovali před zahájením politické kariéry.

To je případ bývalého ministra průmyslu Jana Mládka z ČSSD či jeho spolustraníka Václava Votavy, který poslaneckou kancelář vyklízí po patnácti letech.

Škatulata po sněmovních palácích. Ve svých kancelářích zůstanou jen poslanci ODS

Číst článek

Podnikat chce také jmenovec šéfa hnutí ANO Miloš Babiš, jehož před čtyřmi lety vynesly preferenční hlasy voličů z třináctého místa středočeské kandidátky do jejího čela. „Já jsem šel do politiky jako zajištěný podnikatel, jsem prodejce nových vozů a budu dále rozvíjet mojí firmu, která čítá dvacet pět lidí.“

K původnímu povolání se vrátí také sociální demokratka Lenka Teska Arnoštová, která dosud působí jako náměstkyně ministra zdravotnictví v dosluhující vládě. „Jsem advokát. Já jsem vlastně tady na ministerstvu zdravotnictví měla pozastavenou činnost advokacie, protože nemůžeme být ve státní správě,“ vysvětlila s tím, že se vrátí do advokacie a budu se opět věnovat zdravotnictví a zdravotnickému právu.

Letectví nebo projektové manažerství 

Pro svou původní profesi se rozhodl také Marek Černoch ze zkrachovalého hnutí Úsvit – Národní koalice. V minulosti pracoval jako pilot a v dopravním letectví chce působit i nadále. K oboru letectví se vrací také Antonín Seďa z ČSSD, který v říjnu neúspěšně kandidoval ve Zlínském kraji.

O sedmi až osmi ministrech už má Babiš jasno, hledá ale odborníky na ministerstvo školství a kultury

Číst článek

Nové zaměstnání si naopak našel lidovec Ludvík Hovorka. Poslancem byl tři volební období. „Budu teď pracovat jako projektový manažer v Baťově nemocnici ve Zlíně. A také budu pracovat pro další nemocnice Zlínského kraje, to znamená hradišťskou, vsetínskou a kroměřížskou nemocnici,“ popsal Radiožurnálu další směřování své kariéry.

Exposlanec Pavel Ploc z ČSSD, který má za sebou i kariéru profesionálního skokana na lyžích, bude spolu s manželkou provozovat hotel v Harrachově. Kromě toho by rád trénoval děti ve skocích na lyžích.

Ne všichni končící poslanci ale mají jasné plány do budoucna. Někteří na dotaz Českého rozhlasu odpověděli, že novou práci teprve hledají.

Zdeňka Trachtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme