Portugalsko 2:1 Česko

Čaputová, Macron i Zelenskyj. Hlavy států reagují na zvolení Petra Pavla prezidentem

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová blahopřála Petru Pavlovi ke zvolení novým českým prezidentem. Na twitteru napsala, že se těší na spolupráci, společná setkání a iniciativy. Pavlovi blahopřál také slovenský premiér Eduard Heger. Podle šéfa slovenské diplomacie Rastislava Káčera je Pavel osobnost, která chápe význam partnerství a spojenectví.

Bratislava/Vídeň/Berlín (Aktualizováno: 19:06 28. 1. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Světové osobnosti reagují na zvolení Petra Pavla

Světové osobnosti reagují na zvolení Petra Pavla | Zdroj: Koláž iROZHLAS

„Spolu s vámi zvítězila naděje, že slušnost a pravdivost mohou být silou,“ uvedla Čaputová.

Heger napsal, že gratuluje novému českému prezidentovi, na sociální síti také zveřejnil fotografii Pavla s chotí.

Srdečne blahoželám @prezidentpavel k zvoleniu za českého 🦁 prezidenta. Spolu s Vami zvíťazila nádej, že slušnosť a pravdivosť môžu byť silou. Teším sa na našu spoluprácu, spoločné stretnutia a 🇸🇰+🇨🇿 iniciatívy.

15:28 – 28. 01. 2023

1295 28836

„Nejvyššího státního postu v Česku se ujímá osobnost, která díky svým bohatým zkušenostem velmi dobře chápe význam partnerství a spojenectví. Osobnost, která ví, jak důležité je společně komunikovat a hledat řešení, ale rovněž rozumí rizikům a hrozbám, kterým dnes společně čelíme,“ uvedl Káčer, který byl do nedávna slovenským velvyslancem v České republice.

Prezidentce Čaputové v její úspěšné kampani před přímou volbou slovenské hlavy státu v roce 2019 pomáhali mimo jiné také konzultanti Michal Repa a Martin Burgr, které nyní angažoval také Pavlův tým.

Představitelé bývalé slovenské vládní strany Svoboda a Solidarita (SaS) v prohlášení napsali, že Česko si zvolilo solidního a prozápadního prezidenta. Pavla označili za ztělesnění slušnosti v době předvolební kampaně.

Opoziční strana Hlas-sociální demokracie expremiéra Petera Pellegriniho vyjádřila přesvědčení, že Pavel přispěje dalšímu rozvoji intenzivní spolupráce i mezi Českem a Slovenskem.

Německo

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier pogratuloval Petru Pavlovi k sobotnímu zvolení hlavou státu. Steinmeier rovněž poznamenal, že vztahy Prahy a Berlína jsou úzké a přátelské.

„Srdečné blahopřání k vašemu zvolení prezidentem České republiky. I jménem spoluobčanů vám velmi srdečně gratuluji,“ uvedl německý. Prezidentova slova na twitteru citovala jeho mluvčí Cerstin Gammelinová.

Bundespräsident #Steinmeier gratuliert @prezidentpavel : „Herzlichen Glückwunsch zu Ihrer Wahl zum Präsidenten der Tschechischen Republik. Ich gratuliere Ihnen, auch im Namen meiner Landsleute, sehr herzlich." 1/2

16:10 – 28. 01. 2023

14 136

„Vztahy mezi Českou republikou a Německem jsou těsné a přátelské. Jakou sousedé, partneři a přátelé se společně zasazujeme o mír a bezpečnost v Evropě, jako nedávno během úspěšného českého předsednictví,“ poznamenal Steinmeier. Česko předsedalo Evropské unii v druhé polovině loňského roku, na jeho konci pak předsednictví předalo Švédsku.

Steinmeier navštívil Českou republiku v srpnu 2021, do Prahy tehdy přijel vlakem. Před nástupem do vlaku řekl novinářům na berlínském hlavním nádraží, že přes všechny těžkosti a složitosti v minulosti mají nyní česko-německé vztahy pevný základ, který je zcela nezávislý na politické a vládní konstelaci.

Rakousko

Ke zvolení hlavou státu poblahopřál Petru Pavlovi také rakouský prezident Alexander Van der Bellen. Ve vyjádření na svém twitteru nově zvolenému českému prezidentovi popřál mnoho úspěchů v naplňování odpovědnosti, kterou mu svěřili spoluobčané.

Congratulations to you, Petr #Pavel @prezidentpavel, on your election as 🇨🇿 President. I wish you best of success in fulfilling the responsibilities your fellow citizens have entrusted upon you & am looking forward to close cooperation as neighbours & partners in the EU. (vdb)

16:09 – 28. 01. 2023

61 776

„Těším se na blízkou spolupráci jako sousedů a partnerů v EU,“ dodal rakouský prezident.

Rakouský kancléř Karl Nehammer o něco později dodal, že „Rakousko a Česko jsou jako sousedé úzce propojenými zeměmi v mnoha oblastech“. Také Nehammer napsal, že se těší na pokračující blízkou spolupráci mezi Českou republikou a Rakouskem.

Congratulations to 🇨🇿 president-elect @prezidentpavel. As neighbours, Austria & the Czech Republic are closely connected in many areas. I look forward to the continued close cooperation between our two countries.

16:59 – 28. 01. 2023

16 201

Polsko

Polský prezident Andrzej Duda poblahopřál Petru a pozval ho do Varšavy. Kancelář polského prezidenta potvrdila, že Pavel s Dudou si v sobotu telefonovali a hovor se nesl v dobré a přátelské atmosféře. Pavlovi poblahopřál i polský premiér Mateusz Morawiecki, který zároveň vyzdvihl význam polsko-českého partnerství pro regionální bezpečnost.

„Dnes skončily prezidentské volby u našich českých sousedů. Novým prezidentem České republiky byl zvolen generál Petr Pavel! Vážený pane prezidente, blahopřejeme a zdravíme z Polska! Zveme vás k návštěvě Varšavy!“ vzkázal Duda svému budoucímu českému protějšku.

Dziś zakończyły się wybory prezydenckie u naszych sąsiadów Czechów. Nowym Prezydentem Republiki Czeskiej został wybrany Gen. Petr Pavel!
Szanowny Panie Prezydencie, serdeczne gratulacje i pozdrowienia z Polski! Zapraszamy z wizytą do Warszawy!

18:09 – 28. 01. 2023

554 11513

Polská prezidentská kancelář uvedla, že Duda si s vítězem českých prezidentských voleb telefonovali. Rozhovor se nesl „ve velmi dobré a přátelské atmosféře s důrazem na ty nejlepší sousedské polsko-české vztahy“, uvedl šéf zahraničního odboru prezidentské kanceláře Marcin Przydacz.

Pavlovi pogratuloval i polský premiér Mateusz Morawiecki. „Polsko-české partnerství je garantem bezpečnosti našeho regionu. Společně můžeme mnoho dokázat,“ dodal šéf polské vlády.

Pavel ještě jako prezidentský kandidát ujistil, že Varšavu v případě zvolení přednostně navštíví. Sousední zemi totiž znejistilo vyjádření prezidentského protikandidáta Andreje Babiše v televizní debatě naznačující, že Česko by nevyslalo své vojáky na pomoc Polsku nebo Pobaltí v případě jejich napadení tak, jak to plyne ze závazků v rámci Severoatlantické aliance. Babiš později své vyjádření korigoval.

Ukrajina

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj také poblahopřál Petru Pavlovi k „přesvědčivému vítězství“ v českých prezidentských volbách. V příspěvku na twitteru v ukrajinštině i češtině ocenil Pavlovu podporu Ukrajině a boji proti ruské agresi. Dodal, že se těší na osobní spolupráci ve prospěch Ukrajiny, České republiky i Evropy.

„Upřímně blahopřeji generálu Pavlovi k přesvědčivému vítězství ve volbách prezidenta České republiky. Oceňuji vaši podporu Ukrajině a našemu boji proti ruské agresi,“ napsal Zelenskyj.

Upřímně blahopřeji @prezidentpavel k přesvědčivému vítězství ve volbách prezidenta České republiky. Oceňuji Vaši podporu Ukrajině a našemu boji proti ruské agresi. Těším se na naši úzkou osobní spolupráci ve prospěch národů Ukrajiny a České republiky a v zájmu sjednocené Evropy.

17:04 – 28. 01. 2023

3254 38916

Prezident Ukrajiny, která už téměř rok čelí ruské invazi, dodal, že se těší na „úzkou osobní spolupráci ve prospěch národů Ukrajiny a České republiky a v zájmu sjednocené Evropy“.

Pavel, někdejší šéf Vojenského výboru NATO a bývalý náčelník českého generálního štábu, v prezidentské kampani opakovaně zdůraznil, že je třeba Ukrajině nadále pomáhat především dodávkami zbraní. Naznačil také, že Ukrajina bude mezi prvními zeměmi, které ve funkci prezidenta navštíví.

Blahopřejný vzkaz do Česka z Ukrajiny napsal například i bývalý velvyslanec Ukrajiny v České republice Jevhen Perebyjnis, nyní náměstek ukrajinského ministra zahraničí.

„Je to dobrá zpráva pro Českou republiku. Je to dobrá zpráva pro EU. Je to skvělá zpráva pro Ukrajinu. Děkuji za vaši podporu, pane prezidente. Spolu zvítězíme,“ komentoval Perebyjnis Pavlovo vítězství na někdejším premiérem Andrejem Babišem.

Francie

Francouzský prezident Emmanuel Macron se přidal ke státníkům gratulujícím Petru Pavlovi. „Srdečně vám blahopřeji. Naše země spojují společné, hluboce evropské hodnoty, a také podpora Ukrajiny. V Paříži jste vítán!“, napsal francouzský prezident na svém twitteru ve francouzštině i češtině.

Macrona navštívil několik týdnů před druhým kolem prezidentské volby Pavlův protikandidát, bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), který jméno francouzského prezidenta v různých kontextech zmiňoval takřka v každé předvolební debatě a hovořil o něm jako o svém příteli.

Srdečně Vám blahopřeji @prezidentpavel ke zvolení do úřadu prezidenta České republiky! Naše země spojují společné, hluboce evropské hodnoty, a také podpora Ukrajiny. V Paříži jste vítán!

18:04 – 28. 01. 2023

297 3852

Francie, kde má prezident více pravomocí než u nás, je názorovým partnerem Česka například v oblasti jaderné energetiky. Francouzská společnost EDF je jedním ze zájemců o stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Na poli Evropské unie pak Francie Česku předávala v červenci 2022 předsednictví v Radě EU a společně se Švédskem tvořila takzvané předsednické trio, které spojuje podobná agenda.

V Praze byl Emmanuel Macron naposledy v říjnu 2022, kdy se zúčastnil na Pražském hradě summitu nové platformy Evropského politického společenství.

Lotyšsko

Na spolupráci České republiky a Lotyšska při posilování našich zemí, Evropské unie a při podpoře Ukrajiny se těší po sobotním zvolení Petra Pavla českou hlavou státu lotyšský prezident Egils Levits. Napsal to na svém twitteru. Levits je prvním pobaltským státníkem, který se vyjádřil k výsledku českých prezidentských voleb.

Lotyšsko bylo jednou z trojce pobaltských zemí, jejíž zástupci v pondělí zkritizovali slova Pavlova protikandidáta, šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Ten řekl, že by v případě zvolení hlavou státu nevyslal české vojáky na obranu napadeného Polska či jejich zemí. Svůj výrok později pozměnil a řekl, že jako prezident by závazku kolektivní obrany v Severoatlantické alianci dostál.

Congratulations to Petr Pavel @prezidentpavel on winning Czech Presidential elections! I look forward to working closely together with you on strengthening 🇱🇻🇪🇺🇨🇿 and supporting 🇺🇦!

16:42 – 28. 01. 2023

48 735

S dosluhujícím českým prezidentem Milošem Zemanem se Egils Levits naposledy setkal na jednání prezidentů členských zemí NATO ze střední a východní Evropy v říjnu loňského roku.

V Pobaltí působí čeští vojáci v rámci takzvané předsunuté vojenské přítomnosti v rámci NATO. Jádro českých jednotek v Lotyšsku tvoří 60 příslušníků posílené zatarasovací čety 15. ženijního pluku (153. ženijního praporu).

Evropská unie

Pavlovi pogratulovala prostřednictvím twitteru předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyeonvá. Ocenila také diplomatické zkušenosti někdejšího šéfa Vojenského výboru NATO.

„Vítám vaši věrnost našim evropským hodnotám. Vaše drahocenné zkušenosti v oblastech bezpečnosti, obrany a mezinárodních vztahů budou důležité pro zachování a posilování evropské jednoty v podpoře Ukrajiny,“ uvedla šéfka unijní exekutivy.

🇨🇿 Congratulations to president-elect @prezidentpavel

I welcome your strong commitment to our European values.

Your experience in security, defence and foreign relations will be precious to maintain and strengthen Europe’s unity in support of Ukraine.

16:19 – 28. 01. 2023

910 12420

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme