Pavel chce tým představit v příštích týdnech, s Nerudovou zatím o konkrétní spolupráci nejednal

Nově zvolený prezident Petr Pavel chce svůj tým představit v příštích několika týdnech. Od pondělí začne pracovat na jeho složení, na programu či na přípravě výjezdů do regionů. Řekl to v nedělním pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 13:42 29. 1. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Pavel s manželkou po vyhlášení výsledků voleb

Petr Pavel s manželkou po vyhlášení výsledků voleb | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

V agendě Pavlova týmu bude mimo jiné organizace programu a cest do regionů nebo příprava podkladů pro vládní jednání. „Bude potřeba přenastavit fungování kanceláře prezidenta,“ objasnila nově zvolená hlava státu.

Prezidentský souhrn: společné vystoupení Pavla s Nerudovou, Babiš ve frontě na klenoty i v kostele

Číst článek

Pavel také komentoval sobotní vystoupení své mluvčí Markéty Řehákové ve volebním štábu. „Způsob, jakým vedla tiskovou konferenci a vyjadřovala emoce, pro mě nebyl ničím, co by překročilo hranici, nemám žádný důvod pro kritiku,“ podotkl.

Na otázku ohledně jmenování Petra Hladíka ministrem životního prostředí odpověděl, že pokud by se neobjevily nové závažné okolnosti a premiér Fiala by na jeho zvolení do funkce trval, žádosti vyhoví.

Generál také opět odmítl, že by jako prezident vyhlásil mobilizaci. „Se mnou rozhodně nepřichází žádná mobilizace nebo změna kurzu ve vtahování země do války,“ řekl.

Pavla si při nynější volbě za prezidenta vybral rekordní počet voličů. Bylo jich téměř 3,36 milionu. Dosavadní prezident Miloš Zeman dostal nejvíce hlasů před pěti lety, a to 2,85 milionu. Pavel zároveň zvítězil největším rozdílem, Andreje Babiše z ANO porazil zhruba o 959 tisíc hlasů, tedy o 16,6 procentního bodu.

Prezidentské volby v zahraničním tisku: Pavel jako prozápadní bývalý generál i vyostřená kampaň

Číst článek

S ekonomkou Danuší Nerudovou, která v prvním kole prezidentské volby skončila třetí a následně Pavla podpořila, zatím nejednali o žádné konkrétní nabídce, co se týče působení v Pavlově týmu. V době kampaně spolu hovořili o tématech, která jsou pro Nerudovou důležitá a v nichž se chce Pavel angažovat. Bude rád, když mu Nerudová doporučí lidi, kteří na tématech pracovali.

Nevím, jaké jsou její plány, preference, ale jsem připraven s ní komunikovat. Pokud by byla jakákoli vzájemná shoda, tak tomu rád půjdu vstříc, dodal generál ve výslužbě.

Generál ve výslužbě by ještě před svou inaugurací 9. března chtěl navštívit kraje, konkrétně ty, ve kterých získal více hlasů Babiš. „Do krajů pojedu ještě před inaugurací. Karlovarský, Ústecký a Moravskoslezský kraj jsou ty, u kterých bychom měli začít, potvrdil Pavel.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Cesta do Kyjeva

Nově zvolený prezident Petr Pavel doufá, že se společná cesta do Kyjeva se slovenskou hlavou státu Zuzanou Čaputovou uskuteční na jaře před summitem Severoatlantické aliance. Ten se bude konat v červenci ve Vilniusu. V neděli bude Pavel zhruba v 14.30 telefonovat s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Uvedl to v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News.

Hovořit by měl Pavel také s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen, zatím se ozvala písemně. „Je to spíš podle toho, kdo z nich se jak ozval, na kdy se podařil domluvit rozhovor, není tam žádné plánované pořadí,“ uvedl generál ve výslužbě.

Díky Babišově kampani má Petr Pavel silný mandát, řekl ve speciálu Radiožurnálu Vondráček

Číst článek

Ohledně společné cesty s Čaputovou na Ukrajinu podle něj týmy obou hlav států přemýšlely nezávisle na sobě ještě před Pavlovým zvolením. „Říkala, že to bylo trochu jako telepatie, že jsme si tak trochu přesouvali myšlenku,“ dodal.

Čaputová také pogratulovala Pavlovi v sobotu přímo v jeho volebním štábu v Praze. „Přijela jenom kvůli tomu s tím, že počítala i s variantou, že to dopadnout nemusí. V tom případě by z toho měla krátký inkognito výlet do Prahy,“ řekl Pavel. Nedomnívá se, že by v případě vítězství protikandidáta, bývalého premiéra Andreje Babiše, přijela do štábu za ním.

Pavel uvedl, že pro bezpečné prostředí v Evropě je důležité nepolevit v podpoře Ukrajiny, kterou loni napadlo Rusko. „Cestou není přestat podporovat Ukrajinu a nechat Rusko vyhrát.

Cestou k tomu, jak garantovat větší bezpečnost pro všechny, je nalézt zase normální stav, obnovit Ukrajinu jako suverénní zemi,“ míní. V budoucnu, až toho někdy bude Rusko schopno, je podle něj potřeba se také začít bavit i s touto zemí o navázání běžných vztahů a garancí vzájemné bezpečnosti.

Situace v Rusku 

Ekonomická situace v Rusku na tamní občany dopadá citelně, roste frustrace z výsledků války i z toho, jakým způsobem režim s lidmi komunikuje, řekl Pavel. Rusko postupně zjistí, že z dané situace se nedá vyjít zásadním vítězstvím, míní.

Češi v prezidentských volbách vsadili přes půl miliardy korun. Překonali tím rekord z roku 2018

Číst článek

V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi také řekl, že ekonomické sankce snižují možnost Ruska investovat více peněz do války. Blokáda některých pokročilých technologií vede zemi k použití méně sofistikovaných technologií, případně odkrývá vazby na íránský či severokorejský režim.

Frustrace podle Pavla roste nejen mezi obyvatelstvem, ale také v ruské armádě, jež nebyla zvyklá prohrávat. Za důležité považuje, jak se k tomu postaví světové velmoci včetně Číny, která má podle Pavla také velký vliv na možné řešení situace.

Je nutné vysvětlit lidem, že podpora Ukrajiny je jedinou možnou cestou a že je potřeba být solidární, řekl Pavel. Způsob mezinárodních vztahů, který nyní na Ukrajině prosazuje Rusko, je proti dlouhodobému zájmu i České republiky, uvedl. Není podle něj možné dopustit porušování pravidel nedaleko od českých hranic.

V České televizi uvedl, že Rusko má stále více zdrojů než Ukrajina, co se týče sil na bojišti. Bez pomoci západních zemí by podle Pavla napadená země byla odsouzena k nezdaru.

„Je to spíše podle toho, kdo z nich se jak ozval a na kdy se podařil domluvit rozhovor. Není tam žádné plánované pořadí,“ uvedl generál ve výslužbě.

ula, bko, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme