Petr Pavel potvrdil prezidentskou kandidaturu, jeho priority jsou zahraniční politika a ekonomika

Bývalý vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel v úterý oficiálně potvrdil kandidaturu na prezidenta republiky a představil své volební heslo „Vraťme Česku řád a klid“. Chce být prezidentem, který mírní vášně. Za priority označil aktivní zahraniční politiku, inovativní ekonomiku s vyšší přidanou hodnotou, nezávislou energetiku, vzdělávání a zdravé životní prostředí. Pavel to řekl při úterním zahájení své volební kampaně v Praze.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generál Petr Pavel

Generál Petr Pavel | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Pavel chce v následujících měsících začít objíždět Českou republiku, sbírat podpisy voličů a žádat je o příspěvky na kampaň. Ve středu bude kampaň pokračovat v Ústeckém kraji, do konce podzimu plánuje objet všechny kraje.

První kolo prezidentských voleb by vyhrál Andrej Babiš, potenciálem ho ale předběhl Petr Pavel

Číst článek

Kandidovat chce jako nezávislý, potřebuje proto získat minimálně 50 000 podpisů. Posbíranou má nyní zhruba polovinu. Dosud od příznivců a sponzorů na transparentní účet dostal asi 10,5 milionu korun.

Společného kandidáta na Hrad stále hledá vládní koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), Pavel v úterý připustil, že s jejími zástupci jednal. „Nežádal jsem je o podporu. Kdyby se mě rozhodli podpořit, tak neodmítnu,“ uvedl. Nechce však, aby ho koalice případně označila za svého stranického kandidáta. „Čistě stranický kandidát by měl problém vyhrát,“ vysvětlil.

V kampani se plánuje opřít o své zkušenosti ze zahraniční diplomacie i z vedení armády. Těžká doba si podle něj žádá lídra, který dopřeje sluchu různým názorům a povede lidi ke kompromisu.

Ve dnešním vystoupení kritizoval nynější politickou kulturu, kterou by chtěl změnit. Na Hradě by dbal i na morální a etická hlediska. Lidé si podle něj zvykli politiky hodnotit podle příliš nízké laťky. „Nemůže nám stačit, že někdo krade a lže míň než ostatní,“ uvedl.

Favorit voleb

Pavel je podle průzkumů veřejného mínění i podle sázkových kanceláří společně s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem favoritem voleb. Zda se do nich přihlásí i bývalý premiér Babiš, však zatím není jisté. Své rozhodnutí chce oznámit zřejmě až na konci října.

ANO má v záloze dva kandidáty na prezidenta, Babiš plánuje oznámit rozhodnutí o kandidatuře v říjnu

Číst článek

Pavel uvedl, že jeho kampaň Babišovo rozhodnutí nijak neovlivní. „Já se nikdy nevymezoval jako anti-někdo, na svém přístupu nic měnit nebudu. Pokud kandidovat bude, tak to nebude lehký soupeř. Ale kdyby to bylo lehké, tak by mě to nebavilo a ani bych do toho nešel,“ řekl Pavel.

Pavel prošel řadou velitelských pozic v československé a české armádě, skoro tři roky působil jako náčelník generálního štábu a mezi roky 2015 a 2018 byl jako první zástupce z východoevropských členů aliance předsedou Vojenského výboru NATO.

Čelí ale i kritice, zejména kvůli svému předlistopadovému angažmá v armádě normalizačního Československa a členství v komunistické straně, do které vstoupil jako čtyřiadvacetiletý v roce 1985.

Koncem 80. let nastoupil do výcviku u vojenské rozvědky, kterou například historik Petr Blažek srovnává s československou tajnou policií StB, má ale negativní lustrační osvědčení. Pavel kritiku odmítá. V úterý řekl, že nastoupil do zpravodajského kurzu, který připravoval zpravodajské důstojníky ve všech odbornostech.

Poznamenal, že se všichni účastníci připravovali stejně a až později mělo dojít ke specializaci. Pouze několik z nich by se tak podle něj stalo „špiony“. „Takže snaha přisoudit mi to, že jsem se připravoval na špiona, je zkreslením,“ řekl. Dodal, že on si vybral dráhu vojenského diplomata.

Posílení role první dámy

Úterní zahájení kampaně u Písecké brány v Praze 6 zahájila vystoupením hudebnice Anna Julie Slováčková, k mikrofonu se poté dostala Pavlova manželka Eva.

A co když Babiš kandidovat nebude?

Číst článek

Naskytla se podle ní příležitost, aby Česko vedl člověk, který ho dokáže reprezentovat, provést krizí, komunikovat s lidmi a spojovat národ místo jeho rozvracení. Zmínila také unikátní možnost posílit roli první dámy a zlepšit postavení žen a rodiny.

Pavla přišla podpořit řada hostů usazených za řečnickým pultem. Dorazili například bývalý guvernér České národní banky Zdeněk Tůma, herci Petr Čtvrtníček či Daniela Kolářová, režisér Václav Marhoul, diplomat Petr Kolář, chirurg Pavel Pafko či ekonom David Marek.

Volby se budou konat v lednu, přihlášku k nim musí kandidáti podat nejpozději počátkem listopadu. Kromě Pavla patří mezi další potvrzené účastníky mimo jiné předseda odborářů Josef Středula, bývalá rektorka Danuše Nerudová, senátor Marek Hilšer nebo podnikatel Karel Janeček.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme