Piráti nechtějí připustit vládu bez důvěry. Podle Bartoše by se mohli obrátit na Ústavní soud

Piráti by se podle předsedy Ivana Bartoše obrátili na Ústavní soud, pokud by prezident Miloš Zeman nechal vládnout ohlášený menšinový kabinet Andreje Babiše (ANO) bez důvěry sněmovny a vyhlášení předčasných voleb. Bartoš to v neděli uvedl v pořadu Partie televize Prima.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Pirátů Ivan Bartoš | Foto: Michal Doležal | Zdroj: ČTK

„Pokud by nastala nějaká taková situace a nebylo by možné ani hlasy 120 poslanců tu sněmovnu rozpustit a záviselo by na prezidentovi, zda takovou vládu bez důvěry nechá, nebo ne, bylo by správné jít tou ústavní stížností a prostě donutit pana prezidenta k tomu kroku," řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Předseda ODS Petr Fiala | Foto: Martin Svozílek | Zdroj: Český rozhlas

Předseda ODS Petr Fiala označil za reálnou hrozbu, že Babišova menšinová vláda bez důvěry dolní komory vznikne vzhledem k tomu, že Zeman a Babiš vytvořili mocenský pakt. Podle Fialy je to absurdní, proti duchu ústavy i proti smyslu parlamentní demokracie.

Babiš se podle Fialy za dva týdny od sněmovních voleb reálně nepokusil vytvořit většinovou vládu. Fiala ve shodě s Bartošem poukázal také na to, že některé strany by byly ochotny ke koaliční vládě s ANO, pokud by v čele kabinetu nebyl Babiš, jemuž hrozí trestní stíhání kvůli dotačnímu podvodu v kauze Čapí hnízdo.

„Tahle situace není zazděná," řekl Bartoš s poukazem na to, že stávající koaliční strany ANO, ČSSD, KDU-ČSL mají ve sněmovně nadále většinu. Stejně jako Fiala ovšem vstup do vlády s ANO vyloučil, stejně jako podporu menšinovému kabinetu.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš už ale dříve pro Radiožurnál odmítl, že by chtěl vládnout bez důvěry sněmovny. „Určitě bychom nechtěli vládnout bez důvěry nebo tolerance. Uděláme vše pro to, abychom strany přesvědčily. Ale bohužel ta jejich rétorika je velice nekonstruktivní a nezodpovědná,“ uvedl.

Podpora Vondráčka platí

Piráti také podle svého předsedy dál hodlají podpořit při volbě nového předsedy sněmovny kandidáta ANO Radka Vondráčka.

Piráti podpoří do čela sněmovny Vondráčka z ANO. Na post místopředsedy chtějí Pikala

Číst článek

„V tuto chvíli to platí," uvedl Bartoš. Podle něj je to realistický přístup a Vondráček hlasy pro zvolení získá „bez ohledu na to, jak se rozhodnou Piráti".

Vondráčkův protikandidát na funkci šéfa dolní komory Fiala namítl, že Piráti by volbou zástupce ANO de facto podpořili vznik Babišova menšinového kabinetu bez omezení.

Poukázal na to, že podle ústavy jmenuje prezident premiéra na návrh předsedy sněmovny v případě, pokud předchozí dva pokusy o sestavení vlády budou neúspěšné. Kvůli tomu by ani sociální demokracie podle jejího statutárního místopředsedy Milana Chovance neměla pro Vondráčka hlasovat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme