Čižinský, Hřib a Pospíšil se sejdou u jednoho stolu. Chtějí jednat o programu možné koalice v Praze

Piráti, Praha Sobě a koalice Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) začnou ve třech společně vyjednávat o programu možné budoucí koalice v metropoli. Poprvé se strany sejdou ve středu. Nepůjde ještě o domlouvání koalice, ale vyjednavači budou diskutovat o programech stran. Řekli to zástupci vyjednávacích týmů Praha Sobě a Spojených sil pro Prahu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídr uskupení Praha Sobě Jan Čižinský (dříve KDU-ČSL) a lídr Spojené síly pro Prahu Jiří Pospíšil (TOP 09) | Foto: Deml Ondřej | Zdroj: ČTK

Piráti už deklarovali, že dávají přednost této podobě koalice. Volby v Praze vyhrála ODS, Piráti byli druzí, třetí skončila Praha Sobě a čtvrté Spojené síly pro Prahu.

VIDEO: Čižinský z Praha Sobě o povolebním vyjednávání. ‚Jsme ochotni na primátorovi netrvat,‘ řekl

Číst článek

„Sám jsem v pondělí několikrát mluvil s jedním z vyjednavačů Spojených sil, Petrem Hlubučkem, a potvrdil mi, že zahájíme trojstranná jednání. Ve středu nebo ve čtvrtek se se Spojenými silami a Piráty sejdeme nad programy a budeme hledat průniky,“ uvedl lídr Praha Sobě (PS) Jan Čižinský.

Trojstranné jednání potvrdil také Hlubuček. „Položíme na stůl tři programy, a kde budou sporná místa, tak ta vyřešíme,“ řekl Hlubuček. Na blížící se jednání upozornil na svém twitterovém účtu také předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. „Naše expertní týmy nyní zahájí podrobná jednání o programu pro Prahu na příští čtyři roky,“ uvedl na sociální síti. 

Pouze dikuze nad programem

Podle jednoho z vyjednavačů Spojených sil pro Prahu a nynějšího radního Jana Wolfa (KDU-ČSL) nepůjde o schůzky, na kterých by strany domlouvaly přímo vznik koalice. „Bude to čistě o porovnávání programů. Pro konkrétní témata následně vzniknou jednací týmy,“ řekl Wolf.

Povolební námluvy. Podívejte se, ve kterých obcích už je o vedení rozhodnuto

Číst článek

Lídr Pirátů Zdeněk Hřib v pondělí po odpoledním jednání se zástupci ANO řekl, že pro Piráty je stále preferovanou koalice s výše zmíněnými dvěma subjekty. Piráti v pondělí předložili TOP 09, STAN a PS nabídku, podle které by v jedenáctičlenné radě dostaly po čtyřech místech včetně náměstků, Piráti by obsadili dvě místa a post primátora.

Volby v Praze vyhrála ODS, v 65členném zastupitelstvu obsadila 14 míst se ziskem 17,87 procenta hlasů. Piráti se umístili druzí se ziskem 13 mandátů. Praha Sobě získala rovněž 13 mandátů, stejný počet křesel má i TOP 09 a STAN. ANO skončilo na pátém místě s 12 zastupiteli.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme