Piráti se kvůli pochybnostem při sčítání preferenčních hlasů obrátili na soud

Kvůli pochybnostem o správnosti připočítávání preferenčních hlasů některými volebními komisemi se na Nejvyšší správní soud obrátila také Česká pirátská strana. Informaci z justiční databáze potvrdila mluvčí soudu Sylva Dostálová, podle níž je podnět spojený s návrhem přepočítat hlasy alespoň v některých okrscích, kde podle Pirátů zjevně došlo k chybám. Na problém jako první upozornil server iROZHLAS.cz

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zakroužkovaný hlasovací lístek Ústeckého kraje | Foto: Markéta Chaloupská | Zdroj: Český rozhlas

Už dříve se objevilo podezření, že některé komise automaticky udělovaly čtyři preferenční hlasy prvním čtyřem kandidátům, i když voliči na konkrétním lístku nikoho nezakroužkovali.

'Kroužkoval jsem, ale hlas nezapočítali.' Nejvyšší správní soud eviduje první stížnosti na sněmovní volby

Číst článek

Stížnost se odvolává na informace, které server iROZHLAS.cz zveřejnil v minulých týdnech, a na dostupné údaje Českého statistického úřadu. Zmiňuje možné chyby u započítávání preferenčních hlasů na zadní straně volebních lístků, poukazuje na prodloužení doby hlasování v některých okrscích nebo na údajné kupčení s hlasy na Ústecku.

„Nejvyšší správní soud v tuto chvíli činí v dané věci nezbytné procesní úkony. Následně se bude, tak jako u všech volebních stížností, nejprve zabývat tím, zda u návrhu byly splněny podmínky řízení (oprávněnost navrhovatele, včasnost, rozsah, ve kterém se navrhovatel může domáhat přezkumu voleb nebo volby kandidátů atd.),“ sdělila Dostálová.

Podnět podala i Demokratická strana zelených

Zvláštní senát správní soudu obdržel po volbách do Poslanecké sněmovny 61 podnětů. Před čtyřmi lety jich bylo 42. Lhůta pro zpochybnění výsledků hlasování vypršela v pátek odpoledne. Soud chce o všech volebních stížnostech rozhodnout pokud možno před první schůzí sněmovny, kterou prezident svolal na 20. listopadu.

Použili jsme špatnou metodu sčítání preferenčních hlasů, přiznali členové volebních komisí ve Slivenci

Číst článek

Většinu podnětů podali voliči, nejméně tři jsou od kandidujících stran. Na soud se kromě Pirátů obrátila také SPR-RSČ Miroslava Sládka a Demokratická strana zelených, která poukazuje také na problematiku preferenčních hlasů. Žádá o překontrolování hlasů ve čtyřech okrscích v Plzni, Sušici, Měčíně a Nýrsku. Soud už vyzval Státní volební komisi, aby mu předložila zápisy ze čtyř zpochybněných okrsků.

Volby vyhrálo s velkým náskokem hnutí ANO před ODS a Piráty. Do sněmovny se dostali ještě zástupci SPD, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN.

ber, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme