Piráti chtějí eurovolby vyhrát, lídrem kandidátky zvolili softwarového specialistu Marcela Kolaju

Do čela kandidátky v evropských volbách postavili Piráti softwarového specialistu Marcela Kolaju. Ve volbě na celostátním fóru strany v Táboře porazil pět dalších kandidátů. Piráti v sobotu rozhodli také o obsazení dalších postů v čele kandidátky.

Tábor (Aktualizováno: 18:40 19. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový volební lídr Pirátů do evropských voleb Marcel Kolaja | Foto: Zdeňka Trachtová | Zdroj: Český rozhlas

Kolaja, který v kandidátském projevu zdůrazňoval svoji dosavadní práci pro stranu, získal ve druhém kole volby 253 hlasů, porazil tak svého protikandidáta a poslance Mikuláše Peksu.

Na druhém místě kandidátky bude vedoucí zahraničního odboru Pirátů Markéta Gregorová, třetí bude Peksa a čtvrtý zastupitel v Ústí nad Labem Lukáš Blažej.

Termín eurovoleb byl vyhlášen ve Sbírce zákonů. Začala regulovaná kampaň před květnovým hlasováním

Číst článek

„Postupné kroky a zviditelnění Pirátů v minulé evropské kampani vedlo nakonec až k úspěchu v Poslanecké sněmovně,“ připomněl Kolaja během svého proslovu. Před pěti lety byl dvojkou na kandidátce.

Přání: 20 procent

Předseda strany Ivan Bartoš ve svém projevu prohlásil, že by Piráti měli květnové volby vyhrát a získat 20 procent hlasů. Strana by se tak do europarlamentu dostala vůbec poprvé.

Piráti by podle Bartoše měli propojovat domácí a evropskou politiku, což se prý dosud v Česku nedaří. V projevu ale vytyčil ambiciózní cíle i do dalších voleb.

„V roce 2021 chceme vyhrát parlamentní volby a sestavovat vládu. V nadcházejících volbách chceme být vyzyvatelé a alternativa hnutí ANO. Budeme dělat na tolik dobrou a chytrou politikou, že zůstaneme těmi lídry v liberálním středu a jeho okolí,“ uvedl na zasedání.

Volební lídr Pirátů: V europarlamentu chci bojovat proti korporátním tlakům a cenzuře internetu

Číst článek

V příštím roce podle něj chtějí Piráti proniknout do všech krajských zastupitelstev.

Co další strany?

Lídry svých kandidátek si v současné době vybírají i další politické strany.

Do čela kandidátky ANO chce šéf hnutí a premiér Andrej Babiš prosadit europoslankyni Ditu Charanzovou. Komunistickou kandidátku povede europoslankyně Kateřina Konečná. ČSSD si jako lídra vybrala europoslance Pavla Poce, lidovci Pavla Svobodu a ODS Jana Zahradila.

O lídrovi zatím nerozhodly SPD a TOP 09. Ta domlouvá společnou kandidátku s hnutím Starostové a nezávislí, v jejímž čele by měl být rovněž europoslanec Stanislav Polčák (STAN).

Zdeňka Trachtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme