ČEKÁNÍ NA PREZIDENTA: Generál Pavel dokáže zaujmout i část voličů prezidenta Zemana, říkají data

Server iROZHLAS.cz přináší nejzajímavější informace z podcastu Českého rozhlasu Plus Čekání na prezidenta o jednotlivých kandidátech na Hrad. Tentokrát o jednom z favoritů Petru Pavlovi. Inteligentního průvodce při hledání nové hlavy státu přináší moderátor Jan Pokorný, ústavní právník Jan Kysela, komentátor Petr Nováček, filosofka Tereza Matějčková a další.

Čekání na prezidenta Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uchazeč o Pražský hrad Petr Pavel

Uchazeč o Pražský hrad Petr Pavel | Foto: Aleš Vavřík | Zdroj: Český rozhlas

Volební tým Petra Pavla má podle informací iROZHLAS.cz sesbíráno zhruba 65 tisíc podpisů s tím, že chce na začátku listopadu na ministerstvo vnitra odevzdat 70 tisíc.

Epizoda z 15. 7. 2022

Čekání na prezidenta s filozofkou Terezou Matějčkovou, se zvláštní hostkou Denisou Hejlovou, vedoucí katedry Marketingové komunikace a PR Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, dále s komentátorem Českého rozhlasu Petrem Nováčkem a moderátorem Janem Pokorným. K poslechu ZDE.

Bývalý předseda vojenského výboru NATO a někdejší náčelník Generálního štábu Armády České republiky odešel do civilu v roce 2018, zůstal ale veřejně činný. Pavel čelí kritice kvůli svému předlistopadovému angažmá v armádě, za členství v KSČ i kvůli výcviku u vojenské rozvědky.

Autoři podcastu v jedné z minulých epizod například spekulovali o tom, že když se bude konflikt na Ukrajině prodlužovat, může pomoci právě generálovi ve výslužbě Petru Pavlovi.

Vedoucí katedry Marketingové komunikace a PR Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Denisa Hejlová upozorňuje, že člověk v prezidentské volbě nevyhnutelně vždy volí s ohledem na aktuální situaci.

„Spousta lidí volí tak, že se chtějí vymezit vůči předchozímu prezidentovi, chtějí jeho opak. Anebo od něj čekají, že jim pomůže s problémy, jaké nás zrovna v danou situaci trápí,“ říká Hejlová s tím, že právě dopady války zcela jistě pocítíme i v lednu během samotné volby.

Už 11 uchazečů tvrdí, že má dostatek podpisů pro kandidaturu na prezidenta. Někteří počty tají

Číst článek

„To může pomoci autoritativnějším lídrům, kteří nám přinesou pocit bezpečí,“ domnívá se.

Komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček dodal: „Pavlovi bude pomáhat už jenom fakt, že jako generál je jistou personou. Když proti němu bude stát nějaký operetní zjev, tak může být ve výhodě.“

Nováček ale také zmiňoval, že Petru Pavlovi během léta jakoby chyběla dynamika, pracovitost, která je v ostré podzimní a zimní fázi kampaně potřeba.

„Co jsem slyšel od okolí lidí, kteří mají k jeho kampani blízko, tak mu nevyhovuje rytmus života v rámci předvolební kampaně. Říkali mi, že vždy tři dny v týdnu intenzivně pracuje a pak si dá volno,“ popisuje Nováček.

Přijatelný Pavel

V jednom ze zářijových dílů podcastů popsal Jan Burianec z agentury STEM/MARK Petra Pavla jako dlouhodobě nejpřijatelnějšího kandidáta pro nadcházející prezidentskou volbu.

Epizoda z 2. 9. 2022

Čekání na prezidenta s filozofkou Terezou Matějčkovou, se zvláštním hostem Janem Buriancem z agentury STEM/MARK, s ústavním právníkem Janem Kyselou a moderátorem Janem Pokorným. K poslechu ZDE.

„Už dva nebo tři roky nám z našich dat vychází jako ten nejvíc přijatelný kandidát. Jeho nespornou výhodou je, že ačkoliv může působit jako kandidát spíš demokratického bloku, dokáže brát relativně velkou část hlasů voličů Miloše Zemana z druhé prezidentské volby,“ vysvětluje analytik STEM/MARKu.

Ústavní právník Jan Kysela tento fakt vnímá jako velmi podstatný především kvůli druhému kolu volby. „Nejde jen o to, jestli vás nějaký kandidát odpuzuje, ale i o to, aby vás ten druhý neodpuzoval víc. Proto se mi zatím zdá, že výhodou Petra Pavla je, že ne všichni jsou jím nadšeni, ale nadšených je víc než těch, kteří jsou silně nenadšeni,“ dodává Kysela.

Tato čísla potvrzuje i nedávný průzkum agentury Median. Případné druhé kolo mezi Petrem Pavlem a Andrejem Babišem (ANO) by dopadlo jasně pro generála ve výslužbě v poměru 59:41. Expremiér by naopak prohrál všechny sledované duely ve druhém kole.

Jan Burianec ale upozornil, že je důležité sledovat spíš dlouhodobý trend, ne jednotlivé průzkumy.

Podcast Čekání na prezidenta najdete na webu Českého rozhlasu Plus, v aplikaci mujRozhlas a v dalších podcastových aplikacích. Ve vysílání Plusu každou druhou neděli po 18. hodině.

Tradiční sestava podcastu Čekání na prezidenta. Zleva Jan Kysela, Tereza Matějíčková, Petr Nováček a Jan Pokorný | Zdroj: Český rozhlas

Jan Pokorný, jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme