Podmínky kandidatury na Hrad nesplnilo 11 zájemců. Chybí jim většinou podpisy

Jedenáct z dvacítky zájemců o prezidentský post nesplnilo zákonné podmínky. Informovalo o tom ve středu ministerstvo vnitra. Resort sice uchazeče vyzval k odstranění chyb, závažné nedostatky už ale napravit nemohou. Chybí jim většinou podpisy občanů nebo členů Parlamentu nebo kandidaturu podali pozdě. Jde o méně známé kandidáty. Podle předběžných odhadů by tak do boje o Hrad mělo jít devět zájemců.

Praha (Aktualizováno: 10:35 15. 11. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský Hrad (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Kandidátům většinou chybí dostatek podpisů občanů nebo zákonodárců, které už nyní nemohou doplnit.

„Podpisy občanů a zákonodárců byly součástí podání kandidátní listiny a musely být kompletní do 7. listopadu. Kandidáti mohou v současné době odstraňovat formální závady ve smyslu, že mají například špatně uvedenou adresu trvalého bydliště nebo jim chybí podpis na prohlášení,“ vysvětluje pro iROZHLAS.cz Klára Pěknicová z ministerstva vnitra.

Šest z jedenácti uchazečů nejenže nemá potřebné podpisy, ale nesplnilo i další formální požadavky, někteří třeba neuvedli svůj věk. O vyřazení či přijetí kandidátních listin ministerstvo definitivně rozhodne až 24. listopadu.

Nesplnění zákonné podmínky, kterou již nemohou napravit, vnitro sdělilo Petru Blahovi, Danielu Felkelovi, Oldřichu Fialovi, Romanu Hladíkovi, bývalé místostarostce Prahy 8 Terezii Holovské.

Dále také Liboru Hrančíkovi, Davidu Chadimovi, Anně Kašné, Martinu Ludačkovi, Karlu Světničkovi a Josefu Tomanovi.

Strategický analytik Toman přitom tvrdil, že ministerstvu vnitra poslal poštou zhruba 75 tisíc podpisů občanů.

„Posílal jsem je ve třech těžkých krabicích a další zásilkou byl dopis. Vše šlo expres poštou. Podpisů mám 74 953,“ popsal minulý týden serveru iROZHLAS.cz Toman. Vnitro ale ve středu uvedlo, že má k dispozici podpisy jen 11 občanů.

Kdo půjde do boje o Hrad?

Do lednových prezidentských voleb tak bude asi podobně jako před pěti lety připuštěno devět známých z 20 přihlášených kandidátů. Ve volbách by se měli utkat veřejně známí uchazeči, kteří se ke kandidatuře jasně přihlásili.

Podporu více než zákonem požadovaných 50 tisíc občanů mají podle svých vyjádření zajištěnu současný prezident Miloš Zeman, bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš a podnikatel a textař Michal Horáček.

Seznam a profily 10 známých prezidentských kandidátů. Jména zbývajících oznámí ministerstvo později

Číst článek

Minimálně 20 poslanců si pro svou nominaci zajistili bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek (ODA), prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek (za Realisty) a hudebník a šéf strany Rozumní Petr Hannig.

Další tři uchazeči kandidují s podpisy více než deseti senátorů - exvelvyslanec ve Francii Pavel Fischer, lékař a aktivista Marek Hilšer a expremiér Mirek Topolánek.

Prezidenta půjdou lidé volit 12. a 13. ledna, případné druhé kolo se bude konat za čtrnáct dnů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme