Použili jsme špatnou metodu sčítání preferenčních hlasů, přiznali členové volebních komisí ve Slivenci

Členové volebních komisí v pražském Slivenci přiznali, že při sněmovních volbách špatně sčítali preferenční hlasy. Předsedkyně jedné z komisí Jana Valtrová to potvrdila Českému rozhlasu. O špatně sečtených hlasech informoval server iROZHLAS.cz a Radiožurnál minulý týden.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební lístek. Ilustrační foto.

Volební lístek. Ilustrační foto. | Foto: Jiří Benák / iDNES.cz | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Předsedové volebních komisí ve Slivenci se nechtěli vyjádřit k špatnému sčítání preferenčních hlasů, dokud se nesejdou všichni členové. A to se stalo až v polovině tohoto týdne.

Některé volební komise pochybně započítávaly hlasy. Podle výsledků všichni kroužkovali, voliči to popírají

Číst článek

„Členové volební okrskové komise pro okrsek 48001 a pro okrsek 48002 na základě dotazu redaktora Českého rozhlasu pana Filipa Titlbacha projednali způsob počítání preferenčních hlasů při volbách do Poslanecké sněmovny konaných ve dnech 20. a 21. října 2017 a došli k závěru, že zřejmě omylem byla použita metodika sčítání preferenčních hlasů, která se používá při volbách do obecního zastupitelstva. Členové obou komisí vyjádřili lítost, že došlo k záměně metodik, ale vzhledem k tomu, že zvolený způsob počítání preferenčních hlasů neovlivnil výsledky voleb, nebudou se již k této záležitosti více vyjadřovat,“ řekla Českému rozhlasu Regina předsedkyně komise Valtrová.

Minulý týden datoví novináři Českého rozhlasu při procházení volebních výsledků narazili na podezřele vysoké počty preferenčních hlasů nejenom ve Slivenci, ale také v jednom okrsku v Plzni a v jednom v Ostravě. Podle výsledků tam kroužkovalo skoro 100 procent voličů. To je ve srovnání s jinými okrsky i několikanásobně víc. Český rozhlas následně zjistil, že v těchto okrscích je celá řada lidí, kteří neudělili ani jeden hlas.

Od začátku datoví novináři spekulovali, že komise použily metodu sčítání, která se používá u komunálních voleb. Tam nejsou kroužky, ale křížky. Každý volič jich má tolik, kolik je členů v zastupitelstvu, a když je nevyužije všechny, tak se zbylé hlasy automaticky dorozdělují při závěrečném sčítání.

53 stížností

Komise ve Slivenci, které již chybu přiznaly, a pravděpodobně i v Plzni a Ostravě tak přidělovaly nevyužité kroužky vždycky prvním čtyřem jménům na kandidátce. Ve sněmovních volbách se přitom počítají opravdu jenom kroužky, které do hlasovacího lístku zanesou sami voliči.

'Kroužkoval jsem, ale hlas nezapočítali.' Nejvyšší správní soud eviduje první stížnosti na sněmovní volby

Číst článek

Jediným možným způsobem, jak napadnout sčítání preferenčních hlasů, je podat stížnost na výsledek voleb Nejvyššímu správnímu soudu, řekl Marek Antoš z Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Soud podle posledních informací eviduje přes 50 stížností. „Nejvyšší správní soud eviduje 53 stížností na volby do Parlamentu České republiky,“ řekla Radiožurnálu mluvčí soudu Sylva Dostálová. Číslo se ale ještě může do pátečních 16 hodin, kdy končí termín pro podávání stížností, změnit. Například ještě včera odpoledne bylo na soudu jen přes 30 stížností.

Jedna ze stížností se podle informací Radiožurnálu týká počítání preferenčních hlasů ve čtyřech okrscích v Plzni, Sušici, Měčíně a Nýrsku. Její autor tvrdí, že komise i tam automaticky udělovaly čtyři preferenční hlasy prvním čtyřem kandidátům, i když voliči na lístku nikoho nezakroužkovali.

Jestli některé ze stížností soud vyhoví, bude jasné nejdřív příští týden, kdy má volební senát Nejvyššího správního soudu naplánované první jednání.

Filip Titlbach, Vojtěch Koval, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme