VIDEO: Čižinský z Praha Sobě o povolebním vyjednávání. ‚Jsme ochotni na primátorovi netrvat,‘ řekl

Praha Sobě nebude v metropoli případně trvat na postu primátora. V rozhovoru pro Český rozhlas Plus to řekl lídr uskupení a starosta Prahy 7 Jan Čižinský. Praha Sobě, která skončila v komunálních volbách v hlavním městě třetí, jedná o možné koalici s Piráty a s hnutím Spojené síly pro Prahu.

Rozhovor Praha (Aktualizováno: 12:24 8. 10. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Sešli jsme se (s Jiřím Pospíšilem – pozn. red.). Řekli jsme si, že dohoda je reálná, a teď apelujeme na to, abychom si sedli nad programem. Pak si potenciální radní mohou říct, zda se s tím ztotožňují,“ řekl v úvodu Čižinský s tím, že dokud nebude jasno o koalici, bude jednat pouze s Piráty a hnutím Spojené síly pro Prahu.

Jak se volilo ve vašem okrsku? Prohlédněte si nejpodrobnější mapu výsledků komunálních voleb

Číst článek

Pokud se Praha Sobě s těmito subjekty nedomluví, půjde podle Čižinského v metropoli do opozice. „Bohuslav Svoboda (lídr ODS – pozn. red.) je partnerem pro jednání, ale ne koaliční. Nechal si za sebou lidi, se kterými změna není možná.“

Čižinský: Primátora se případně vzdáme

Čižinský současně uvedl, že na postu primátora pro Prahu Sobě případně trvat nebude. „Má logiku, aby post primátora měl ten, komu dali voliči nejvíce hlasů. Má logiku, aby post primátora měl ten, kdo má nejvíce zkušenostní s pražskou komunální politikou. My ale nechceme být ti, kteří se handrkují a říkají, že změna v Praze může na něčem takovém ztroskotat. To znamená, že jsme ochotni na primátorovi netrvat.“

Povolební vyjednávání v Praze se rozběhlo už v sobotu večer. Zástupci Pirátů a hnutí Praha Sobě se potom shodli, že preferovanou variantou pro ně je spolupráce s TOP 09 a STAN, které kandidovaly společně pod názvem Spojené síly pro Prahu. Vítězem voleb se v hlavním městě stala ODS, dosud vládnoucí ANO skončilo na pátém místě.

Piráti a Praha Sobě chtějí koalici s TOP 09 a STAN, do primátorského křesla by rádi Hřib i Čižinský

Číst článek

Prahu Sobě u vyjednávacího stolu s Piráty vystřídali zástupci TOP 09 a STAN. Dvojka jejich kandidátky Hana Marvanová před schůzkou uvedla, že strana je otevřená jednání se všemi stranami s výjimkou ANO. Stejně jako Piráti se v neděli sešli i s ODS. Praha Sobě naopak deklarovala, že si koalici s ODS představit nedokáže. Marvanová nevyloučila, že TOP 09 se STAN budou rovněž usilovat o post primátora.

Po schůzce s ODS v neděli předseda TOP 09 Jiří Pospíšil uvedl, že s občanskými demokraty mají výraznou programovou shodu. Rovněž v neděli vyzval v dopise primátorku Adrianu Krnáčovou, aby do ustanovení nové rady dosluhující vedení města nečinilo žádné zásadní kroky.

Jako poslední se v neděli večer sešli vyjednavači vítězné ODS a ANO. Strany jednaly o svých programech a v některých bodech našly společnou řeč. Podle zástupců ANO se hovořilo například o dostavbě silničních okruhů nebo rozpohybování trhu s byty v Praze.

Michael Rozsypal, kno, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme