Prezident Zeman pověřil předsedu hnutí ANO Babiše jednáním o sestavení vlády

Prezident Miloš Zeman pověřil Andreje Babiše, předsedu hnutí ANO, které vyhrálo volby, sestavením vlády. Řekl to na tiskové konferenci na zámku v Lánech. Jedná se o neformální krok, který není zakotven v Ústavě, měl by ale vést k pozdějšímu jmenování Babiše premiérem.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman pověřil předsedu hnutí ANO Andreje Babiše sestavením vlády | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: ČTK

Na rozdíl od svých předchůdců Václava Havla a Václava Klause nechtěl Miloš Zeman svazovat Babiše podmínkou, že bude mít dostatečnou podporu pro sestavení vlády ve sněmovně.

Kalousek chce zabránit vzniku menšinové vlády ANO. Nesmíme zvolit předsedu sněmovny, plánuje

Číst článek

„Mám proto čtyři důvody. První a nejdůležitější je, že je vítězem voleb, a to s velkým náskokem. Za druhé, Babiš je úspěšným podnikatelem, jehož firmy platí daně v České republice. Za třetí, jedná se o politika, který vybudoval silné a úspěšné hnutí. A za čtvrté, jedná se o úspěšného ministra financí, který přivedl státní rozpočet k přebytku,“ řekl Zeman.

Prezident také oznámil, že by Babiše jmenoval premiérem i podruhé, pokud by jeho první vládě nevyslovila sněmovna důvěru.

Andrej Babiš řekl, že pro něj i hnutí je toto velký den. „Jsem poctěn, že mě pan prezident pověřil vyjednáváním o sestavení příští české vlády. Doufám, že se nám podaří přesvědčit Poslaneckou sněmovnu,“ řekl předseda hnutí ANO.

Podle svých slov se nová vláda pokusí vládnout jiným způsobem. „Budeme chodit mezi voliče a řešit jejich problémy.“

Babiše mrzí, že strany, které se dostaly do Parlamentu, od počátku odmítají vytvořit s nimi koaliční vládu bez toho, aby hnutí ANO daly šanci. „Proto se budeme snažit vytvořit menšinovou vládu a budeme se snažit přesvědčit strany a poslance svým programem. Vláda by měla zahrnovat nejen politiky, ale i experty, kteří můžou okamžitě začít pracovat. Potřebujeme velice rychle sestavit vedení sněmovny, velice rychle sestavit i vládu,“ dodal.

Rychle chce Babiš ustavit sněmovnu také proto, aby bylo možné přijmout zákon o státním rozpočtu a země se vyhnula rozpočtovému provizoriu.

Prezident Miloš Zeman pověřil předsedu hnutí ANO Andreje Babiše sestavením vlády | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: ČTK

Pověření jednáním o sestavení vlády Zeman použil už před čtyřmi lety předtím, než jmenoval vládu současného premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Sobotka po převzetí pověření Zemana pravidelně informoval o postupu jednání, než byl jeho kabinet uveden do funkce.

Novou vládu může Zeman jmenovat teprve po demisi současného kabinetu. Sobotkova vláda ji musí podat po ustavení Poslanecké sněmovny. Ustavující schůzi Zeman svolal na 20. listopadu. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek v úterý vyzval k zablokování volby předsedy sněmovny, aby dolní komora Parlamentu nemohla být ustavena, a nemohla tak vzniknout menšinová vláda ANO.

Babiš i Zeman Kalouskův návrh kritizovali. Babiš to označil za nezodpovědný apel a řekl, že je neštěstí, že Kalousek zůstává v politice. Podle Zemana by bylo zablokování ustavující schůze sněmovny ubohé.

pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme