Prezidentem chce být 18 uchazečů. Nejvíce kandidátů spoléhá na podpisy občanů

Kandidaturu na funkci prezidenta podalo na ministerstvo vnitra 18 uchazečů. Pět uchazečů spoléhá na podpisy občanů, čtyři z nich na podporu poslanců a tři na návrh senátorů. Část uchazečů ale nesplnila zákonné požadavky a bude z volebního souboje vyřazena.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 19:00 7. 11. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koláž vybraných prezidentských kandidátů: Jiří Drahoš, Michal Horáček, Pavel Fischer, Mirek Topolánek, Miloš Zeman, Jiří Hynek, Vratislav Kulhánek, Marek Hilšer a Petr Hannig

Koláž vybraných prezidentských kandidátů: Jiří Drahoš, Michal Horáček, Pavel Fischer, Mirek Topolánek, Miloš Zeman, Jiří Hynek, Vratislav Kulhánek, Marek Hilšer a Petr Hannig | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Lhůta pro podávání kandidátních listin vypršela v úterý úderem čtvrté hodiny. Poslední uchazeči se přišli na ministerstvo vnitra zaregistrovat až během odpoledne. Mezi nimi byl také bývalý premiér Mirek Topolánek.

Seznam a profily 13 známých prezidentských kandidátů. Jména zbylých pěti oznámí ministerstvo později

Číst článek

Ministerstvo vnitra nyní eviduje 18 kandidátů na prezidenta. Číslo se může ještě zvýšit. Resort totiž nevylučuje, že ještě někdo z uchazečů podal přihlášku na podatelnu. Přesné číslo bude známo ve středu ráno.

Resort vnitra nyní bude do 24. listopadu posuzovat, zda kandidáti splnili všechny náležitosti. Kontrolovat bude mimo jiné podpisy na jednotlivých petičních arších. Jména kandidátů ministerstvo oficiálně oznámí až spolu výsledkem. Úřad to zdůvodňuje ochranou osobních údajů.

Ne všichni ale zřejmě podmínky splnili. Devět zájemců z osmnácti podmínky pro kandidaturu nesplnilo, uvedl náměstek ministra vnitra Petr Mlsna. Mezi uchazeči byl například 73letý muž, který pro svou kandidaturu sehnal jen jeden podpis poslance.

Podmínkou pro uznání kandidatury je přitom buď 50 tisíc podpisů od občanů, nebo podpora alespoň 20 poslanců či 10 senátorů. Kandidáty, kteří požadavky nesplnili, ministerstvo z boje o Hrad vyřadí.

„Čtyři kandidáti jsou navrženi skupinou poslanců, u jednoho je uveden pouze jeden podpis poslance. Tři kandidáti byli navrženi skupinou senátorů. Pět kandidátů předložilo petici podpořenou občany, z toho dva se zjevně nedostatečným počtem podpisů. A šest kandidátů podalo kandidaturu, ale nepředložilo ani petici nebo podporu poslanců či senátorů,“ upřesnil pro Radiožurnál Mlsna.

Kdo bude bojovat o Hrad?

Více než 50 tisíc podpisů od občanů už odevzdali stávající prezident Miloš Zeman, bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš i textař a podnikatel Michal Horáček.

Těsný souboj ve druhém kole? Drahoš má podle průzkumu před Zemanem nepatrný náskok

Číst článek

Více než deset senátorských nebo dvacet poslaneckých podpisů mají bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek (ODA), prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek (za Realisty), hudebník a šéf strany Rozumní Petr Hannig, bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer a lékař a aktivista Marek Hilšer.

K odevzdání kandidatury se v úterý přihlásila také bývalá místostarostka Prahy 8 Terezie Holovská. Další z uchazečů Josef Toman v pondělí uvedl, že má k dispozici téměř 75 tisíc podpisů občanů a že kandidaturu poslal poštou.

Svou prezidentskou kandidaturu krátce před vypršením lhůty k registraci odevzdali také Roman Hladík a Libor Hrančík, ani jeden z nich ale pravděpodobně zákonný limit podpisů nesplnil.

Z dvacítky zůstalo posledně jen devět kandidátů

Zájem zapojit se do lednových prezidentských voleb projevilo v uplynulých měsících více než 20 uchazečů. Někteří z nich už od svého záměru odstoupili. Naposledy tak učinil Ivan Smetana. Zdůvodnil to vývojem prezidentské volby i výsledkem voleb parlamentních.

Z boje o Hrad vypadl také bývalý šéf úřadu vlády Karel Štogl. Získal totiž jen devět podpisů senátorů. Ve sběru podpisů neuspěl ani performer Milan Kohout, který nesehnal požadovaný počet poslaneckých podpisů.

Před pěti lety podalo přihlášky do první přímé prezidentské volby 20 kandidátů. Do boje o Hrad bylo nakonec zaregistrováno devět uchazečů, žádný z nich podle dostupných informací o křeslo hlavy státu s výjimkou prezidenta Miloše Zemana neusiluje.

Svého kandidáta oproti předchozí volbě nepostavila žádná z velkých politických stran. Volby se budou konat 12. a 13. ledna, druhé kolo o 14 dnů později.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme