Prezidentská debata: Je symbolem minulé politické éry, řekl Drahoš. 'Nerozumí politice,' reagoval Zeman

Česká televize odvysílala druhou a poslední debatu prezidentských kandidátů Miloše Zemana a Jiřího Drahoše. Moderovala ji Světlana Witowská. Prezidentský duel jsme sledovali i v online reportáži serveru iROZHLAS.

SLEDOVALI JSME ONLINE Praha (Aktualizováno: 19:30 25. 1. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Shrnutí prezidentské debaty pokračuje pod online přenosem.

Debata České televize byla rozdělena do tří bloků. V tom úvodním témata určovala přímo ČT v čele s moderátorkou Světlanou Witowskou. První hodina debaty se tak věnovala například trestnímu stíhání Andreje Babiše a jeho vládě v demisi, migrační krizi i ovlivňování voleb.

'Papalášské oslavy, amatérský zásah i naprostý chaos.' Projděte si výroky druhé prezidentské debaty

Číst článek

„To je na posouzení nezávislých soudů. Mám pochybnosti o tom, že by Andrej Babiš byl nevinný,“ prohlásil prezidentský kandidát a bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš. Miloš Zeman mu ale oponoval: nevidí prý důvod, proč by miliardář jako Andrej Babiš potřeboval podvádět. „Právě z tohoto důvodu věřím, že by nepodváděl,“ uzavřel Zeman.

Financování kampaně

Tématem bylo i financování kampaně Miloše Zemana. Ten se rozhodl svému protikandidátovi ukázat seznam všech sponzorů spolku Přátel Miloše Zemana. „Jako gesto dobré vůle jsem nabídl seznam sponzorů. Žádný z těchto dárců není ze zahraničí,“ řekl Zeman. „Můžete zaručit, že tyto peníze nejsou z trestné činnosti?“ opáčila moderátorka Světlana Witowská. „Věřím, že když počítali, že budou zveřejněni, že nejsou tyto peníze z trestné činnosti,“ dodal Zeman.

Oba kandidáti čelili i otázkám na své spolupracovníky. A to hned několikrát. Jiří Drahoš tak čelil otázkám na Jakuba Kleindiensta, Miloš Zeman oproti tomu mluvil o Vratislavu Mynářovi nebo o svém tiskovém mluvčím Jiřím Ovčáčkovi. „Jiří Ovčáček je svobodný člověk, jeho twitter je soukromá záležitost. Jediný zdroj informací to rozhodně není," řekl Zeman. 

Zeman je eurofederalista

Ve druhém bloku přišla řada na otázky ústavních činitelů. Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) se kandidátů zeptal, jakou mají osobní vizi Evropské unie za deset let. 

Na prezidentskou kampaň přišly desítky podnětů. U Zemana se lidé podivují, že nějakou vede

Číst článek

„Jsem eurofederalista. Evropská federace znamená, že EU by měla mít společnou zahraniční a obrannou politiku a pár společných principů třeba sociální politiky. A také společnou ochranu vnější hranice," řekl Zeman.

Oproti tomu Drahoš mluvil o tom, že by byl rád, kdyby Česká republika byla sebevědomým a důstojným partnerem zemí v EU. „Chci Evropu států, které spolu budou jednat, a nebude záležet na jejich velikosti.“

Referendum není pro každého

Závěr debaty pak obstaraly otázky samotných kandidátů. Každý měl právo položit svému oponentovi tři otázky. Prezident Zeman se Drahoše ptal, zda by do vlády jmenoval Miroslava Kalouska, jak se staví k migraci a proč si nepřeje referenda. „Nejsme Švýcarsko se staletou tradicí referenda. O takto zásadních otázkách je referendum nebezpečné, pokud se nenastaví jasná pravidla,“ odpovídal Drahoš.

Bývalý předseda Akademie věd se svého protivníka ptal, proč během návštěvy Ruska nebyl na jednání s prezidentem Putinem přítomen český velvyslanec, na otázky ze zdravotnictví a také na prověrku hradního kancléře Mynáře. 

„Každý občan má stejná právo a povinnosti. Právem je, proti rozhodnutí instituce, se odvolat. To pan Mynář udělal. Odvolal se k nezávislému soudu, a protože tento soud dosud nevynesl rozsudek, je třeba počkat. Je celá řada případů, kdy soud zrušil rozhodnutí NBÚ,“ řekl Zeman. Na konci se oba kandidáti rozloučili závěrečným slovem k voličům. 

Minulé střetnutí

Prezidentská debata v České televizi: publikum z vesnice, tři části, 30 podporovatelů každý

Číst článek

Zeman se s Drahošem poprvé v debatě utkal v úterý na televizi Prima. Duel se odehrál v karlínském hudebním divadle. Oba kandidáti měli v sále stovky příznivců. Souboj moderoval Karel Voříšek.

Datoví žurnalisté Českého rozhlasu spočítali, že první vzájemný souboj opanoval v kategorii "délka promluvy" prezident Zeman, mluvil přes 24 minut, zatímco Jiří Drahoš jen necelých 16 minut.

Server Demagog.cz zase kontroloval věcnou správnost výroků, které z úst Drahoše a Zemana zazněly. Zeman v prezidentské debatě mluvil víc a řekl sedm nepravdivých výroků, Drahoš dva.

K prezidentské debatě na Primě jsme také vydali:

haf, jra, hm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme