Komentáře po debatě: kritika moderátora, balkánské publikum a zápas jako v bahně

Úterní debatu prezidentských kandidátů Miloše Zemana a Jiřího Drahoše na televizi Prima sledovaly přes dva miliony diváků. Komentují ji také politologové, novináři a političtí komentátoři na sociálních sítích. Server iROZHLAS.cz vybírá zajímavé reakce.

KOMENTÁŘE Praha (Aktualizováno: 23:14 23. 1. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Publikum, debata TV Prima před druhým kolem voleb prezidenta ČR. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Josef Mlejnek, politolog FSV UK

„Jiří Drahoš v čelním střetu obstál. Byl sice poněkud prkennější než Zeman, ale dovedl mluvit odhodlaně, srozumitelně. Na Zemanovi bylo patrné, že je lepší rétor, ale zároveň bylo evidentní, že ho opouštějí životní síly. To podtrhl malý, ale důležitý detail, že Jiří Drahoš na počátku i na konci povstal, Zeman se o to na konci pokusil, ale opíral se o hůl a vzbuzoval spíše lítost. Prostředí bylo prozemanovské, jak v tom smyslu, že Zemanovi přívrženci dělali větší hluk, tak ve smyslu výběru otázek a jejich prezentace v podání TV Prima (její redaktorky). Zejména u tématu migrace šlo ze strany TV Prima o vyloženou demagogii. Souboj bych zhruba ocenil jako remízu, ale jelikož to byla remíza na hřišti soupeře, šlo spíše o Drahošovo mírné vítězství," komentuje pro server iROZHLAS.cz debatu politolog Josef Mlejnek jr. z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

První prezidentská debata. Co zaznělo v duelu Zemana s Drahošem?

Číst článek

Martin Joachymstál, konzultant pro politický marketing

„Jiřího Drahoše hned v samém úvodu svázala nervozita zaplněného sálu a neukázněného publika, se kterým moderátor po celou dobu vysílání zápolil,“ poznamenal Joachymstál. Bývalý předseda Akademie věd Drahoš chtěl podle něj upozornit na nestálost názorů prezidenta a dříve vyřčené nepravdivé výroky. „Nic z toho se mu však nepodařilo tak, aby přesvědčil nerozhodnuté,“ míní v komentáři pro ČTK expert.

Alžběta Králová, Institut politického marketingu

„Uspěl spíše Miloš Zeman. Agresivní a konfrontační styl debaty mu vyhovoval. Drahošovi neustále skákal do řeči, Drahoš ho nebyl schopný usměrňovat, nechal ho brát si slovo kdykoliv chtěl,“ podotkla Králová pro ČTK. Zeman podle ní nezklamal své voliče a mohl oslovit ty občany, kteří touží po silném lídrovi.

Erik Tabery, šéfredaktor Respektu

Jaroslav Kmenta, novinář magazínu Reportér

Václav Dolejší, reportér Seznam.cz

Tomio Okamura, předseda SPD

Vladimíra Dvořáková, politoložka VŠE

Jan Outlý, Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí

Radek Bartoníček, novinář HN a Aktuálně.cz

Josef Kopecký, reportér iDNES.cz

Martin Fendrych, komentátor Aktuálně.cz

Jindřich Čermák, karlovarský politolog

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme