Za chybu při sčítání volebních lístků mohou špatně nasliněné prsty, myslí si náměstek ministra vnitra

Více než 100 procent platných hlasů pro prezidentské kandidáty spočítali volební komisaři ve třech okrscích. Podle ministerstva vnitra se jedná o takzvaně propustnou statistickou chybu. K té došlo v Českých Budějovicích, v Litomyšli a v Praze Bohnicích, kde sečetli 101 procent platných hlasů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sada volebních lístků | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Náměstek ministerstva vnitra Petr Mlsna se domnívá, že v nějaké obálce bylo víc volebních lístků a komisaři si toho nevšimli. „Při otevření obálky vyndávají komisaři lístky na hromadu a náhle zjistí, když nasliněným prstem odlistovávají lístky, že jsou dva přilepené k sobě,“ řekl Radiožurnálu Mlsna. Za takové situace se podle výkladu Českého statistického úřadu započítají oba dva hlasy.

Problémy při sčítání hlasů. Ve třech okrscích převyšují odevzdané hlasy počet obálek

Číst článek

Špatně nasliněný prst podle Mlsny mohli mít i samotní voliči při výběru tenkých lístků z obálky a nemuseli si vlastní chyby vůbec všimnout. „Může ovšem jít i o záměr. Těžko říct,“ vysvětluje Roman Petrus z ČSSD, starosta Prahy 8, kam patří i okrsek č. 8089 v Bohnicích. „Zpětně už ale nelze dohledat, které hlasy byly neplatné.“

Podle ministerstva vnitra se podobné chyby stávají zcela výjimečně a na celkové volební výsledky nemají vliv. V okrsku v Bohnicích odevzdali voliči o pět lístků víc, než bylo voličů. Zvítězil tam Miloš Zeman se 191 hlasy, získal 34,29 procenta hlasů. Druhý byl Jiří Drahoš s 31,59 procenta a 176 hlasy.

Problém s větším množstvím lístků by zřejmě nastal v okamžiku, kdyby o vítězství kandidáta rozhodoval jenom několik jednotlivých hlasů.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme