Financování kampaní: Drahošovi přišly miliony, vyčerpá celý limit. Zemanovi přibyly jen menší částky

Na financování druhého kola kampaně už dostal jeden ze dvojice prezidentských kandidátů Jiří Drahoš několik milionů korun od velkých sponzorů i drobných dárců. K dispozici má nyní asi 12,5 milionu korun. Na účet současného prezidenta Miloše Zeman od druhého kola přibyly jen menší částky, většinou se vzkazy od jeho odpůrců. K dispozici má asi 4,5 milionu. Vyplývá to z transparentních účtů kandidátů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman a bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš se spolu utkají ve druhém kole přímé volby hlavy státu. | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Drahošův tým plánuje, že pro kampaň využije celý limit, který umožňuje zákon. Pro první kolo to je 40 milionů korun, pro druhé dalších deset milionů.

Diáře prezidentských kandidátů: Drahoš plánuje výjezdy do krajů, Zeman sází na televizní debaty

Číst článek

Dosud za volební výdaje Drahoš zaplatil asi 29 milionů korun, další téměř dva miliony korun vyúčtoval na bezúplatném plnění, tedy třeba za umístění reklamy. Některé faktury bývají zaúčtovány až zpětně, výdaje z prvního kola proto mohou být vyšší.

Členka Drahošova týmu Karolína Brennerová ve středu řekla, že včetně bezúplatného plnění by náklady na kampaň mohly dosáhnout 45 až 50 milionů, tedy výdajového stropu. Na volebním účtu má Drahoš k dispozici asi 12,5 milionu korun.

Od skončení prvního kola mu na účtu přibylo asi sedm milionů. Peníze poslali velcí dárci včetně třeba manželů Horákových, kteří stojí za nakladatelstvím Albatros Media a kteří Drahošovi dali na druhé kolo kampaně dohromady milion korun.

Další milion korun přišel od Nadace Blížksobě, 500 000 korun poslaly firmy Y Soft Corporation nebo Aveko servomotory. Peníze Drahošovi zasílají i menší dárci v řádu set nebo tisíců korun.

Miloš Zeman

Zeman má na účtu k dispozici 4,5 milionu korun, peníze dostal k dispozici už před prvním kolem voleb. V posledních dnech mu na účet přišly jen nižší částky lehce dohromady přesahující 1000 korun.

Hlas pro Drahoše? Volila by ho většina voličů neúspěšných kandidátů, ukazuje průzkum

Číst článek

Současný prezident tvrdí, že kampaň nevede. Náklady na billboardy a jiné reklamy ve výši 17 milionů korun vyúčtoval jako bezúplatné plnění, většinou od organizací blízkých jeho spolupracovníkům včetně spolku Přátelé Miloše Zemana nebo Strany práv občanů, kterou Zeman zakládal a která mu pomáhala sbírat podpisy pod kandidátskou petici. V jejím sídle Zeman pořádá tiskové konference.

SPO vyúčtovala administrativní podporu a využití kanceláře, výrobu a instalaci reklamních plakátů na sloupy veřejného osvětlení nebo dobrovolnickou práci na 1,2 milionu korun.

Předseda SPO Jan Veleba ve středu ve vysílání DVTV řekl, že náklady za stranu nepodepisoval. Oblast financování má podle něj na starosti místopředseda strany. Na otázku, zda je možné, že místopředseda použil na kampaň Zemana peníze strany, odpověděl, že neví. Poté předčasně odešel ze studia.

ČTK řekl, že na danou otázku nebyl připraven a na financování se musí nejprve podívat. Rozhovor na DVTV označil za výslech.

Veleba zároveň řekl, že SPO organizovanou kampaň ve prospěch Zemana před druhým kolem prezidentské volby formou vylepování billboardů či letáků neplánuje. Podpořit svého zakládajícího člena ale chce, o způsobu se chce s vedením strany poradit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme