Hlasujte pro Drahoše, doporučují lidovci. 'Nejvíc vyhovuje požadavkům strany,' řekl Bělobrádek

Celostátní výbor KDU-ČSL v úterý doporučil strany, aby v prezidentské volbě podpořily bývalého předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše. Nejvíc vyhovuje požadavkům strany, řekl předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

„Je to kandidát, který vyhovuje našim požadavkům a zároveň získal asi nejvíc podpisů na svoji petici," řekl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Trestně stíhaný Babiš premiérem? Většina kandidátů na Hrad s postupem Zemana nesouhlasí

Číst článek

Ještě v létě, když lidovci plánovali společný volební postup s hnutím STAN, chtěli Bělobrádek a předseda starostů Petr Gazdík vyzvat své strany, aby podpořily Drahošovu kandidaturu.

Bývalý předseda Akademie věd tehdy reagoval, že si váží podpory od KDU-ČSL a STAN, chce ale zůstat nestranickým kandidátem. Celostátní výbor STAN pak koncem července Drahošovu kandidaturu podpořil.

Místopředseda lidovců Marian Jurečka letos v květnu v České televizi řekl, že nynější prezident Miloš Zeman by již neměl kandidovat. Zdůvodnil to činy a výroky současné hlavy státu.

Bělobrádek v úterý také řekl, že výbor seznámil s výsledky dnešního odpoledního jednání u prezidenta Zemana v Lánech.

Řešení by mohla být i úřednická vláda, řekl po setkání se Zemanem Bělobrádek. Babiše nepodpoří

Číst článek

„Jednoznačně jsme deklarovali, že považujeme za zdržovací taktiku to, že první kolo voleb do vedení Poslanecké sněmovny není v podstatě domluveno. Ještě pořád, i když v pondělí začíná sněmovna, nejsou vůbec dohodnuty ani výbory. A my bychom tedy očekávali od hnutí ANO vyšší výkon," prohlásil.

Zopakoval, že KDU-ČSL odchází do opozice. „Ale domníváme se, že i bez nás je tady možné ustanovit buď většinovou, nebo menšinovou vládu hnutí ANO, ale je potřeba jednat s dalšími stranami, a to se evidentně neděje," dodal Bělobrádek.

Očekává, že hnutí ANO seznámí lidovce se svojí představou o tom, jak by mělo složení výborů vypadat, i s výsledky jednání s dalšími stranami. Ve středu ráno se chce ještě sejít krátce se zástupci ODS, TOP 09 a STAN a jednat s nimi o situaci ve sněmovně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme