Volební kuriozity: hlasování ve skanzenu, historická urna i zrcadlový muž a Batman

Prezidentské volby doprovází množství zajímavostí a kuriozit. Část voličů v Královéhradeckém kraji mohla odevzdat svůj hlas ve skanzenu, na Plzeňsku pak někteří lidé volili v buňce pro dělníky. Na Karlovarsku házeli voliči obálky do urny z první republiky. A komisi v Teplicích překvapil Mirror Man, tedy zrcadlový muž, a Batman.

Foto a video Praha (Aktualizováno: 11:51 27. 1. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební kuriozity: zrcadlový muž, hlasování ve skanzenu i historická urna | Foto: Gabriela Hauptvogelová, Český rozhlas/Martin Pařízek, Český rozhlas/Slavomír Kubeš, ČTK | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Prezidenta volí lidé v Královéhradeckém kraji i na netradičních místech. „Nedaleko Třebechovic pod Orebem je volební místnost například ve skanzenu v Krňovicích," hlásí reportér Českého rozhlasu Martin Pařízek.

VOLBY U ZBROJNICE

V Božtěšicích na Ústecku se volí v buňce, která je součástí zbrojnice dobrovolných hasičů. „Dříve se chodilo hlasovat do kulturního domu, kde byl sál pro 200 lidí. Majitel ho ale prodal, a tak bylo potřeba najít jinou hlasovací místnost," přibližuje reportérka Českého rozhlasu Daniela Pilařová.

V Božtěšicích na Ústecky se volí v buňce, která je součástí zbrojnice dobrovolných hasičů. | Foto: Daniela Pilařová | Zdroj: Český rozhlas

VOLBY V BUŇCE

Zajímavou volební místnost mají u Přeštic na Plzeňsku. V místní části Zastávka lidé volí v objektu tesařské firmy, kde je stavební buňka. Celkem tu mají na seznamech 95 voličů, v první kole zaznamenala komise volební účast téměř 68 procent.

Zajímavou volební místnost mají u Přeštic na Plzeňsku. V místní části Zastávka lidé volí v objektu tesařské firmy, který je stavební buňkou. | Foto: Martina Klímová | Zdroj: Český rozhlas

URNA Z PRVNÍ REPUBLIKY

Volební komisaři Josef Svoboda, Ludmila Nováčková a Květa Vaňkátová připravují urnu ve volební místnosti v budově Městského úřadu v Přebuzi na Karlovarsku. Přebuz má nejnižší počet obyvatel ze všech měst v Česku a občané zde vhazují lístky do historické urny, která pamatuje první republiku.

Volební komisaři Josef Svoboda, Ludmila Nováčková a Květa Vaňkátová a volební urna z první republiky v Přebuzi na Karlovarsku. | Foto: Slavomír Kubeš | Zdroj: ČTK

NAPŮL ČLOVĚK, NAPŮL ZRCADLO

Na teplickém gymnáziu odvolil v pátek Mirror Man, tedy Zrcadlový muž. Pod maskou se skrýval performer Stanislav Müller. Předsedu volební komise Petra Kohouta nezaskočil, i když jeho příchod nečekal.

„Svou masku musel ale před členy komise alespoň na chvilku sundat, aby ho mohli identifikovat podle občanského průkazu," popisuje reportérka Českého rozhlasu Gabriela Hauptvogelová a dodává, že kolem sobotní desáté hodiny přišel volit ještě Batman.

BATMAN ODVOLIL

Muž v kostýmu Batmana odvolil v sobotu v Teplicích. Členové komise si ho fotili. Také on musel odhalit před volební komisí svou pravou tvář a předložit kvůli identifikaci občanský průkaz.

Muž v kostýmu Batmana odvolil v sobotu v Teplicích | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

107LETÁ VOLIČKA

Marii Schwarzové bude za tři dny 108 let. Je nejstarší obyvatelkou na jižní Moravě. Svůj hlas v pátek vhodila do přenosné schránky. O návštěvu volební komise mohou lidé požádat během celého hlasování.

KRÁSNÁ MÍSTNOST V AKADEMII VĚD

Krásná hlasovací místnost se nachází i ve středu Prahy v Akademii věd, v místě kterému dříve šéfoval prezidentský kandidát Jiří Drahoš. Volební účast tam podle předsedkyně komise patří k nejvyšším. Velká účast byla i v pátek. Do místnosti musela být dokonce přivezena druhá urna, aby se nápor voličů zvládl.

VOLBY A SAUNA

V Dlouhé Vsi u Rychnova nad Kněžnou volí lidé v sauně. „Kvůli volbám tam museli v pátek a sobotu přerušit pravidelné saunování,“ hlásí reportér Českého rozhlasu Martin Pařízek.

POLONAHÁ ŽENA V KYJEVĚ

Polonahá aktivistka radikálního feministického hnutí Femen v první den druhého kola českých prezidentských voleb demonstrovala u českého velvyslanectví v Kyjevě. V ruce držela hůl a na těle měla nápis, který současného českého prezidenta Miloše Zemana označoval za „kulhavou příšeru". „Na fanynky protikandidáta nereaguji," uvedl Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta Miloše Zemana.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme